Tujina

Kaj skriva Maroko?

Bruselj, 07. 03. 2013 20.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropski poslanec Ivo Vajgl je vesel, da je incident v Maroku osvetlil problem Zahodne Sahare. Kaj prikriva Maroko, da je tvegal in izgnal skupino evropskih poslancev? Zakaj so jih v Parizu pričakali "hrusti s pištolami"?

Evropski poslanec Ivo Vajgl, ki je bil v sredo na poti v Zahodno Saharo s tremi kolegi izgnan iz Maroka, je vesel, da je ta incident osvetlil problem pozabljene Zahodne Sahare, zadnje kolonije na svetu. "Dosegli smo svoj cilj," je v Bruslju. "Nespretna poteza maroških oblasti je prispevala k temu, da je sedaj vsa Evropa zainteresirana, kaj in zakaj se je zgodilo ter kaj prikriva Maroko, da je tvegal in izgnal skupino Evropskih poslancev," je poudaril Vajgl (Alde/Zares).

Maroko skriva pomembno stvar

"To, kar skriva, je pomembna stvar. To je kršenje človekovih pravic v Zahodni Sahari pa tudi v Maroku. Gre za odgrinjanje zavese nad fantomsko resnico, češ da je Maroko demokratična država," je kritičen evropski poslanec.

Kaj se je zgodilo?

Protest v podporo Zahorni Sahari - 4
Protest v podporo Zahorni Sahari - 4 FOTO: Reuters

Vajgl je v sredo vodil štiričlansko delegacijo evropskih poslancev, članov Intergrupe za Zahodno Saharo, na poti v Laayoune, glavno mesto okupiranega območja, kjer so nameravali preveriti stanje človekovih pravic. Maroške oblasti so jih ustavile ob prihodu na letališče v Casablanci in jim odvzele potne liste, ki so jim jih vrnili samo pod pogojem, da takoj zapustijo državo. "Dejansko smo bili iz Maroka izgnani," pojasnjuje Vajgl.

Maroko: Sestava delegacije enostranska

Že ob njihovem odhodu na pot je maroški veleposlanik pri EU v pismu v odgovor na njihovo informacijo o obisku med drugim zapisal, da je sestava delegacije enostranska, da ji ne gre zaupati in da ni dobrodošla.

Vajgl, ki je incident skupaj s še dvema izgnanima kolegoma danes pojasnil na novinarski konferenci v Bruslju, je nad jezikom maroškega veleposlanika zgrožen in poziva, naj mu Evropski parlament za vedno zapre vrata. "To bo zanesljivo ostala moja pobožna želja, ampak vsaj povedal sem, kaj je zame merilo spodobnosti. Jezik, ki ga uporablja maroški veleposlanik, je totalitarni jezik, jezik bliže Stalinu kot kateremu koli sodobnemu političnemu trendu," je oster.

Evropski poslanec je razočaran tudi nad visoko zunanjepolitično predstavnico EU Catherine Ashton in predsednikom Evropskega parlamenta Martinom Schulzem, ker "nista našla časa" za odziv na incident.

V Parizu so jih dočakali "hrusti s pištolami"

"Travmatična pot" evropskih poslancev se sicer ni končala ob odhodu iz Maroka, saj so jih na pariškem letališču Charles de Gaulle pričakali "hrusti s pištolami", ki so jih odpeljali na policijsko postajo, je še pojasnil Vajgl.

Da se jim je to zgodilo v Parizu, po Vajglovih besedah ni naključje, saj je prav s kolonialno preteklostjo obremenjena Francija tista država, ki preprečuje reševanje problema Zahodne Sahare. EU je predvsem zaradi Francije glede tega vprašanja razcepljena.

Vajgl je glede Zahodne Sahare izredno aktiven

To sicer ni prvič, da Vajgl opozarja na problem Zahodne Sahare. Junija lani je sodeloval pri pripravi obiska španskega igralca Javierja Bardema, ki je v Bruslju predstavil svoj dokumentarni film o Zahodni Sahari.

Zahodna Sahara
Zahodna Sahara FOTO: Reuters

Film z naslovom Sinovi oblakov: poslednja kolonija prikazuje realnost okoli 500.000 ljudi, ki že 40 let živijo v begunskih taboriščih sredi puščave. Raziskuje razloge za njihovo usodo, predvsem odgovornost politike Zahoda, še posebej ZDA in Francije.

Film spomni, kako je potekala brutalna maroška okupacija Zahodne Sahare v času hladne vojne, ko je bilo takšno posredovanje mogoče, saj je bil Maroko prozahodna država v "sovjetski" Afriki, zato je "Zahod zaprl vse oči", je tedaj pojasnil Vajgl.

Že leta 1975 so jim priznali pravico do samoodločbe

Zanimanje za Zahodno Saharo je po Vajglovem mnenju nujno, saj gre za vprašanje spoštovanja mednarodnega prava. Leta 1975 je namreč mednarodno sodišče presodilo, da ozemlja Zahodne Sahare nikoli niso pripadala nobeni od sosednjih držav in prebivalstvu priznalo pravico do samoodločbe.

In kakšna je rešitev za Zahodno Saharo? Vajgl meni, da bi bilo razumno, če bi maroška vlada pokazala prožnost in najprej priznala svojo obveznost do izvedbe referenduma, ki je poleg svobodnih volitev edini pravi instrument demokratičnih družb.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jaka Planinc
08. 03. 2013 09.14
+2
POVSOD SO NEPRAVILNOSTI,NASILJE,KDO BO KOGA,KDO BO IMEL OBLAST,KAR PA POVZROČA VOJNE,TRPIJO PA NEDOLŽNI PREBIVALCI. POVSOD ISTO,ISTO,ISTO,ISTO,NIKOLI NE BO BOLJE,ČLOVEK VSE PODREJA SVOJIM INTERESOM IN VLADATI NEMOČNEM,REVNIM LJUDEM.
sprint
08. 03. 2013 08.29
+5
ivo vajgl. raje bi se v tistem parlamentu več za svojo matično državo - slovenijo pobrigal. in s svojimi kompanjoni večkrat s pestjo udaril po tamkajšnji mizi v prid zaščite naših slovenskih interesov. zato ste tam ne pa za pobiranje vsako mesečne velike plače in mlatenje prazne slame. kakšen maroko in sahara. kaj imaš ti kot slovenski poslanec s tem?
Ferdo Crni
08. 03. 2013 08.12
+1
Ja sej... Tale Ivo je pravi slovenski levakar. Ker je užaljen, ker ga niso peljali z odprtim R&R Phantomom, posipali z rožicami, mu prinesli štafeto mladosti.... zdej bi pa kar izganjal iz evrope, maltene bi kar NATO (katerega seveda ne mara) poslal nad Rabat ali Casablanco.
Carmen42
08. 03. 2013 07.34
+0
Kok ste pamtn ... k pa govorimo o baskiji pa kataloniji pa ... no no ...
Guy_Fawkes
08. 03. 2013 06.15
+2
Imajo v Maroku tudi kakšno Hudo Jamo in Barbarin rov?
Virtuoz12
08. 03. 2013 04.46
+9
Skriva svoje lepote in neokrnjenost, ter ne želi da pride drek in vse zasmradi, kot je bilo z libijo, sirijo in vsem ostalim. Bravo Maroko !!
krtaca15
07. 03. 2013 23.45
+0
Se mal ga nej biksa, pa noben evropejc ne bo smel ven iz evrope. Ostali svet je ze malo sprevidel evropo. Zdaj je cas, da se evropejci mnozicno spregledajo. Vau kako se cenijo, leta 75 so jim dali pravico do samoodlocbe. Kdo je pa njim dal pravico do samookupacije? Narobe svet.
Martian
07. 03. 2013 22.52
+13
Kaj skriva Maroko?Nekaj kar Ivo Vajgl ne bo vidu.
KlubPravilnoPretepenihŽena
07. 03. 2013 22.44
+10
maroko skriva zelo dobro gospodarstvo 11% brezposelnost je za europske države enigma, zato so berače gladko zavrnili
RichardDawkins
07. 03. 2013 23.55
+1
jaja uradno dobro gospodarstvo in "nizka" brezposelnost neuradno drzava na robu razpada
MIRKOKING
07. 03. 2013 22.41
+7
Tu se vidi koliko velja Slovenski poslanec v EU parlamentu! Raje potunkajo svojega, da se nebi zamerili opicam. Pricakujem odziv slovenske diplomacije, aja to pa vodi klovn upokojencev... Pomembni smo, nimas kaj...
sime sime
07. 03. 2013 20.22
+20
a bojo ameri tud tle kako nafto pokradel...demokracija pa to...uvazamo demokracijo izvazamo nafto...
appollyon
07. 03. 2013 21.44
-6
Ne tako kot rusi pa sigurno ne bodo, 500k ljudi v taborišča pa to! Komunizem po rusko! Svoboda narodu hehe, pravljice!