Slovenija

14 dni v komi: 'Občutek, ko si ujet v svojem telesu, je grozljiv'

Ljublajna, 16. 06. 2022 19.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Barbara Bašič
Komentarji
14

Potem ko je svet pretresla zgodba 12-letnega britanskega dečka, za katerega so zdravniki presodili, da mu ni več pomoči, smo pri strokovnjakih preverili, kako dolgo pri nas ohranjamo pri življenju ljudi, ki so odvisni zgolj še od aparatur. Ni vzorca, ugotavljamo, zdravniki se odločajo o vsakem primeru posebej. In drugo vprašanje: Ali človek, ki je v komi, kar koli čuti ali pa morda sliši? O tem je spregovorila Ema Hrustanović, ki se je iz umetne kome prebudila pred šestimi leti.

Januar 2016 je takrat 24-letni Emi Hrustanović za vedno spremenil življenje. Zaradi  AVM-ja, to je arteriovenska malformacija, je v možganih prišlo do krvavitve in s tem možganske kapi, zatekanja možganov in vseh drugih težav. Da bi ji lajšali okrevanje in predvsem možganom dali dovolj časa, so jo zdravniki dali v umetno komo.  Ema se vseh 14 dni svoje kome zelo dobro spominja. "Slišiš, recimo, ko so v tvoji sobi medicinske sestre, zdravniki in imajo normalen potek, se pogovarjajo o tem, kdo je umrl, in da mogoče znaš biti ti naslednji. Ko to slišiš, te je tako strah," razlaga.

Ema pa ni občutila samo prvinskega strahu, čutila je tudi srečo in veselje, ko je zaznala prisotnost svojih najbližjih. In iz tega skoraj omamnega občutka nepopisne sreče se je kaj hitro počutje spremenilo v neizmerno jezo. "Občutek, ko si ujet v svojem telesu in ne moreš ničesar povedati ali pokazati, je grozljiv," se spominja. 

Kaj je pravzaprav umetna koma, pove prim. Danico Avsec, spec. anesteziologije in intenzivne terapije, ki je dolga leta delovala v oddelku intenzivne terapije in tako iz prve roke ve, kateri pacienti se znajdejo v umetni komi. "Umetna koma je pravzaprav način zdravljenja hude možganske poškodbe ali kakšnega drugega obolenja. Velikokrat gre tudi za zdravljenje z umetnim predihavanjem ali umetno ventilacijo, da se bolnik pomiri," pove namestnica direktorja Slovenija Transplant. Pomembno je vedeti, da imamo različne stopnje nezavesti oz. različne stopnje motene zavesti, ki se nekako končajo v globoki komi. "Takrat ne govorimo več o komi, ampak govorimo o smrti. Možgani so dokončno in nepovratno poškodovani oz. ne delujejo več in to pomeni smrt," pove primarijka.  

Naša zakonodaja je sicer zelo dobro urejena in natančno določa, kdaj in kako zdravniki postopajo v različnih primerih, dodaja. "Kadar je možganska smrt potrjena z vsemi znaki, ni več pretoka skozi možgane. Takrat pravzaprav ni dileme in etično edino sprejemljivo je takojšne poseganje, ki ni več zdravljenje. To je samo vzdrževanje nekega stanja zaradi tega, ker se v določenih organih še vseeno ohrani nekaj časa pretok. Takrat smo dolžni prekiniti tisto, s čimer smo pričeli, a z drugačnim namenom," pove dr. Avščeva.  

Kdaj pa je tisti pravi čas, ko se zdravniki odločijo, da bolnika začnejo prebujati? Zdravnica pravi, da ob tem govorimo o dnevih, ker je povsem odvisno od stanja. "Lahko pride do izboljšanja po dolgem času ali do poslabšanja tudi po daljšem času. Včasih te stvari potekajo zelo hitro in tako se tudi bolnik zbudi zelo hitro. To so zagotovo najlepši trenutki," doda.

Ema se spominja, da so ji povedali, da je takoj, ko se je zbudila, zaspala nazaj. "Samo zazehala sem in zaspala nazaj," pravi. Dobro se spomni tudi trenutkov kome, ko se je na vso moč trudila priti čez mejo, pa jo je vedno znova ustavil carinik z značilnim glasom in je ni spustil čez. "Ko sem slišala tisti glas na hodniku, sem si rekla, carinik je tukaj. Nikomur ni bilo nič jasno kakšen carinik. V tistem trenutku je prišel v sobo moj zdravnik dr. Švigelj in ena izmed stvari, ki sem mu jih rekla, je, da mu bela veliko bolj pristaja kot zelena. Prav on je bil po glasu moj carinik," opiše.  

Zdravniki se morajo tudi do pacientov v komi obnašati lepo in spoštljivo.
Zdravniki se morajo tudi do pacientov v komi obnašati lepo in spoštljivo. FOTO: iStock

Podobno izkušnjo ima tudi prim. Avsec, ko je po operaciji reanimirala gospo, ki se je zelo kmalu vrnila nazaj v življenje, čez šest mesecev pa jo je ta gospa poiskala. "Jaz živim v Mariboru z nekim tujim narečjem za tisto področje. Na hodniku srečam gospo in njeno hčer ter ju vprašam, koga iščeta. Gospa mi odgovori, da mene. Ko sem jo vprašala, kako ve, da mene, mi je odgovorila, da me pozna po glasu. Ona je meni dobesedno povedala, kaj se je takrat med reanimacijo dogajalo," razlaga.  Zato je tako pomembno, zaključi prim. Avsec, da so zdravniki v takšnih situacijah zelo pazljivi, obzirni in pacientom ne povzročajo nikakršnih bolečin.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bsjurist
17. 06. 2022 10.53
+1
Najprej - umetna koma ni povsem enaka naravni komi. Gre zgolj za različne stopnje sedacije oz. motene zavesti. Bolnik lahko v stanju motene zavesti (odvisno od globine sedacije) bolj ali manj zaznava zunanjo okolico, ne more pa se nanjo odzivati. Ob blagi sedaciji si hkrati buden, hkrati pa ne moreš odpreti oči ali premakniti udov - za zunanji svet si neodziven, si v komi. Zaznavaš glasove, jih mogoče zavestno razumeš - glasove pa povezuješ z nekimi drugimi osebami ali slikami iz svojega življenja. Zaradi brezčasovne dimenzije lahko postanejo zaznane informacije v stanju blage sedacije mora ali balzam. In prav zaznavanje okolice v stanju motene zavesti ter nemožnost odziva na to, je dejansko najhujša izkušnja umetne kome. Ko doživiš stanje zavesti, ujet v lastnem telesu, brez možnosti kakršnekoli komunikacije, se zaveš razpona med peklom in nebesi. Zaveš se, da si sam sebi lahko pekel ali nebesa. Sam sem v tem stanju preživel 45 dni. Ni luči, ni tunela. So zgolj takšne ali drugačne refleksije ali slike iz podzavesti. Pekel ali nebesa - o tem odloča shranjena podzavest in pa morebitna preslikava delno zaznanih informacij. In ja, lahko gledaš sam sebe v komi in ostale, ko rešujejo tvoje življenje. Občutki - zanimivi, ampak jih človek ne bi ponavljal. In ja, v komi slišimo okolico in nekatera čutila tudi delujejo (tudi stiski rok).
Lihtirna
17. 06. 2022 08.49
+1
o tem kar si napisal bi se dalo na veliko raspravljati
ni_mi_vse_eno
16. 06. 2022 21.37
+6
Mi smo ujeti v našem telesu, izkušamo izzive dnevnega življenja za rast in medsebojno sodelovanje. Ko naše telo postane neuporabno, gremo izbrat nove okoliščine za nove izzive. (Dr. Ian Stevenson, dr. Tom Campbell ... etc). To so znanstveni fakti, ki pa jih naša kultura ne pozna.
ni_mi_vse_eno
16. 06. 2022 21.33
-2
Dejstvo je, da se je zbudila iz kome, še ni spoznala, da je ujeta v svojem telesu.
E10
16. 06. 2022 21.28
-6
Ne verjamem ji, da je v komi slišala pogovore in se zavedala okolice, to je prej sanjala
Modridirka?22
16. 06. 2022 21.56
+4
Oboje, sanju stvari ki se niso zgodile in slišu določene stvari ki so se dogajale okoli mene .. iz prve roke
bsjurist
17. 06. 2022 10.57
-1
Kot pravijo naši zahodni sosedje - vedere per credere.
Hugh_Mungus
16. 06. 2022 21.27
+3
Mešajo komo z možgansko smrtjo... Iz dolgotrajne kome se lahko zbudiš, iz z radioizotopom dokazane možganske smrti pač ne
Dildoslav
16. 06. 2022 21.12
+5
Dajte no, vsaj malo globje. Kar ima tisti deček, je brez smisla, ker niti dihat ne more, samo srce bije (ker je v drugem delu možganov signal), in navijat, da imamo rastline. Ne . Nočem nikoli biti na tem. Smo minljivi. Z glavo skozi zid pa ne gre. Komu sicer uspe, ampak ko vidis take ljudi... Ne hvala.
Lihtirna
16. 06. 2022 20.29
+5
ja res je . veliko ljudi vse slisi ko so v komi . njihovo telo pa je ne odzivno . dogaja se tudi ljudem da vidijo svojo smrt ali pa se jim vrti filem za 30 let nazaj .vse se jim dogaja kar se mogoce v eealnosti nebi
Ramzess
16. 06. 2022 21.20
+1
Tudi med operacijami, pa izventelesne izkušnje doživljajo. Takih zgodb je veliko.
Ramzess
16. 06. 2022 21.22
+1
Odvisno kaj je zate realnost. To namreč je realnost, človek nima celega vpogleda v pravo realnost, zato se določene zadeve zdijo nerealne, druge paranormalne, čeprav so dejansko normalne.
Ramzess
16. 06. 2022 21.27
+4
Medicina zanemarja dušo. Mi nismo človeška bitja, ki imajo "duhovno izkušnjo" - temveč duhovna bitja, ki imajo "človeško izkušnjo"!
ochi
16. 06. 2022 21.33
tega, seveda, ni uspelo še nikomur dokazati.