Tujina

Kako mariborska Stara trta pomaga pri povezovanju Severne in Južne Koreje?

Maribor, 23. 09. 2018 08.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
K.H. / STA
Komentarji
1

Stara trta, ki več kot 400 let raste na mariborskem Lentu, povezuje narode in dežele. Njene potomke, ki jih Maribor simbolično podarja drugim krajem, rastejo po vsem svetu. Lani so jo posadili v Severni in Južni Koreji, to povezovanje med državama pa nameravajo še utrditi z udeležbo predstavnikov obeh držav na slovesni trgatvi Stare trte.

Še preden so športniki iz Severne in Južne Koreje nastopali pod enotno zastavo na olimpijskih igrah in sta si visoka voditelja obeh držav segla v roke, je predsednik Združenja slovensko korejskega prijateljstva Igor Jurišič s potomkama Stare trte odpotoval na Korejski polotok. Julija in avgusta lani je rastlinici odnesel v Seul in Pjongjang, kjer so ju posadili.

"Potomki sem odnesel v obe Koreji v času, ko so mediji pisali o grožnjah z jedrskim orožjem in napetostih brez primere. Željo za mir in končanje zadnjega ostanka hladne vojne sem izrekel tako v Seulu v okviru 42. mirovnega srečanja, kot v Pjongjangu na srečanju z visokimi predstavniki vladajoče delavske stranke. Na obeh straneh je bila želja sprejeta in na obeh straneh sem dobil jasna zagotovila, da bodo potomko najstarejše trte na svetu, ki izvorno raste v Mariboru, sprejeli kot simbol miru in jo temu primerno negovali," izpostavlja Jurišič.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kot je videti z njegovih fotografij, trti v Seulu in Pjongjangu danes rasteta. Letos sicer še ne bosta obrodili grozdja, a po ocenah Jurišiča je najpomembneje, da širita željo po miru. "Zavedamo se, da k umiritvi razmer ni pripeljala mirovna pobuda iz majhne in oddaljene Slovenije Najstarejša trta za mir in sožitje na korejskem polotoku, a smo izjemno ponosni na dejstvo, da je bila naša želja po miru in sodelovanju tako odlično sprejeta," je sporočil.

Simbolično povezovanje med Južno in Severno Korejo se bo nadaljevalo konec prihodnjega tedna na 32. Svečani trgatvi Stare trte v Mariboru. Prireditve se bodo namreč udeležili predstavniki obeh držav, ki sta sicer šele v zadnjem letu otoplili diplomatske odnose. "Na trgatvi bomo gostili veleposlanika Severne in Južne Koreje. Ob njiju bosta posebna gosta Zavoda za turizem Maribor – Pohorje tudi skrbnika potomk Stare trte, ki rasteta v obeh državah," so povedali v zavodu.

Stara trta je bila posajena ob koncu srednjega veka, ko so Maribor oblegali Turki. Žametovka oziroma modra kavčina je s potrjeno starostjo več kot 400 let vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejša trta na svetu, ki še vedno rodi žlahtne sadove.

Iz njenega grozdja izdelajo vino, ki ga ustekleničijo v stekleničke umetnika Oskarja Kogoja in ga uporabljajo za protokolarna darila. Med drugimi jo je prejela tudi britanska kraljica Elizabeta II.

Po podatkih Zavoda za turizem Maribor – Pohorje rastejo potomke Stare trte domala po vsej Evropi, med drugim v vinogradih v Vatikanu in na praškem gradu, prisotna pa je tudi na drugih celinah. Zaenkrat je ni samo še v Severni Ameriki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Firnk
23. 09. 2018 09.23
+20
zadn cajt da podarite trto melanji trump sm vidu da rada sadi razne rastlinice