Budimpešta zdaj trdi, da poslovnik Evropskega parlamenta določa, da je za potrditev postopka v skladu s 7. členom treba upoštevati tudi vzdržane glasove.
Zakaj "vojna" med Brusljem in Budimpešto?
Madžarska se je pod drobnogledom evropskih poslancev znašla zaradi poročila o razmerah na Madžarskem, kjer naj bi bile kršitve temeljnih evropskih vrednot tako velike, da so se zvrstili pozivi k sprožitvi 7. člena pogodbe EU, ki med drugim predvideva odvzem glasovalne pravice. Madžarska je pod drobnogledom predvsem zaradi imigrantske politike in pritiska na demokratične institucije, akademske ustanove in medije.
Madžarski premier Viktor Orban je v nagovoru v Evropskem parlamentu poročilo zavrnil kot "žalitev", "izsiljevanje" in "obsodbo" Madžarov, ker ne želijo živeti v "državi migrantov". Dejal, je, da zavrača proimigrantske sile Evropske unije: "Madžarska se ne bo podredila temu izsiljevanju, ampak bo zaščitila svoje meje, ustavila ilegalne migracije in zaščitila svoje pravice."
Kaj poročilo očita Madžarski?
1. Zlorabljanje migrantov
Poročilo, ki ga je s kolegi spisala poslanka nizozemskih Zelenih Judith Sargentini pravi, da Madžarska na meji zlorablja migrante in prosilce za azil, državi očita restriktivno mejno politiko in onemogočanje dostopa migrantom do azilnega postopka.
2. Omejevanje medijske svobode
Poročilo trdi, da država ne zagotavlja medijske svobode, prav tako naj bi država določenim medijem ovirala dostop do informacij. Prav tako naj bi medije izkoriščala za svoje namene. Med drugim poročilo izpostavlja revijo Figyelő, ki je objavila seznam 200 "plačancev" Georgea Sorosa, ki naj bi skušali strmoglaviti vlado. Med njimi je bilo veliko sodelavcev nevladnih organizacij.
3. Korupcija in konflikt interesov
Država naj bi nepravilno poslovala, pojavljali naj bi se korupcija in nepotizem, med drugim izpostavljajo posel o javni razsvetljavi, ki je šel v roke podjetju, s katerim je takrat upravljal preierjev zet. Prav tako naj vidni politiki ne bi bili iskreni glede svojega premoženja.
4. Slaba zaščita zasebnosti in podatkov
Država naj bi nadzirala komunikacijo zavoljo nacionalne varnosti, kar naj bi vladnim agencijam omogočalo množično prestrezanje komunikacije.
5. Stereotipni odnos do žensk
Poročilo izpostavlja zaskrbljujoč položaj žensk v madžarski družbi, pri čemer se sklicuje tudi na poročilo odbora ZN za človekove pravice. Prav tako naj bi bilo v državi slabo poskrbljeno za žrtve družinskega nasilja.
6. Volilni sistem
Aprilske volitve, na katerih je zmagal Orban, naj bi bile zaznamovane zaradi slabe medijske svobode, poročanje naj bi bilo polarizirano, manjkalo naj bi mu kritične analize.
7. Kršitve ustave
Država naj bi kršila pravice civilne družbe. Med temi akcijami poročilo izpostavlja gonjo proti bogatašu madžarskih korenin Georgeu Sorosu, njegovo platformo madžarska vladajoča politika opredeljuje kot gojišče lažnih in škodljivih idej.
Kaj je člen 7?
Sedmi člen pogodbe Evropske unije opredeljuje postopek, s katerim je mogoče določeni članici EU odvzeti določene pravice. Države članice iz povezave sicer ni mogoče izključiti.
Proces ...
Mehanizem se sproži s predlogom Komisije, Parlamenta ali dveh tretjin članic, da neka država "jasno krši vrednote EU".
Predlog mora doživeti dvotretjinsko podporo v Evropskem parlamentu.
"Obtožena država" odgovarja Evropskemu svetu, ki lahko izda priporočila in glasuje o kršitvah.
Če so kršitve potrjene, potem Komisija ali dve tretjini držav članic z dvotretjinsko podporo Parlamenta državo spet pokliče na zagovor. Evropski svet mora nato odločiti soglasno, če želi nadaljevati na naslednjo stopnjo.
Takrat glasujejo s kvalificirano večino o suspenzu pravic obtoženi državi, vključno z glasovalnimi pravicami, dokler ta ne izpolni svojih obveznosti.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.