Tujina

Kako ustvarjati nova delovna mesta?

Washington, 26. 01. 2011 06.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Obama je Američane pozval k vlaganju v inovacije, izobraževanje in infrastrukturo. Poudaril je, da je čas, ko je bilo v ZDA enostavno najti službo brez posebnih veščin ali izobrazbe, nepreklicno mimo. "Jeklarne, ki so nekoč potrebovale tisoč ljudi, sedaj isto delo opravijo s sto ljudmi."

Ameriški predsednik Barack Obama je svoj drugi govor o položaju v državi izkoristil za poziv Američanom k vlaganju v inovacije, izobraževanje in infrastrukturo, napovedal pa je tudi nekaj varčevalnih ukrepov.

Na začetku je spomnil na nedavni pokol v Tucsonu, v katerem je bila ranjena kongresnica Gabrielle Giffords. Politikom obeh strank, ki so letos med govorom sedeli pomešani med seboj, je sporočil, da so se volivci novembra lani na kongresnih volitvah odločili za deljeno odgovornost obeh strank pri vladanju. "Ne gre za to, kdo bo zmagal na naslednjih volitvah. Saj smo šele imeli volitve. Gre za to, ali bodo nova delovna mesta in podjetja pognala korenine v tej državi ali kje drugje," je Obama začel glavni del govora.

Kako ustvarjati nova delovna mesta?

Barack Obama med govorom
Barack Obama med govorom FOTO: Reuters
Obama je povedal, da je bila ameriška infrastruktura nekoč najboljša na svetu, danes pa zaostaja, zato je nujno povečati vlaganja v infrastrukturne projekte, tako da bodo v 25 letih 80 odstotkom Američanom omogočili dostop do hitre železnice, 98 odstotkom pa dostop do hitre internetne povezave.

V njem je poudaril potrebo po ustvarjanju delovnih mest z vlaganji v inovacije, čisto energijo, uspešnejše izobraževanje, da bo Amerika ohranila vodilni položaj v svetu.

Obama je dejal, da se je dve leti po hudi recesiji borza opomogla, korporacijski dobički rastejo, prav tako gospodarstvo. Zaposlovanje pa, je priznal, zaostaja, čeprav bo pomagal davčni kompromis, ki so ga sprejeli konec lanskega leta. Predsednik je poudaril, da je čas, ko je bilo v ZDA enostavno najti delovno mesto brez posebnih veščin ali izobrazbe, nepreklicno mimo. "Jeklarne, ki so nekoč potrebovale tisoč ljudi, sedaj isto delo opravijo s sto ljudmi."

Države, kot sta Kitajska in Indija, so to spoznale in vlagajo v raziskave, tehnologije in izobraževanje, kar bi moralo ZDA spodbuditi k boljšim rezultatom. Obama je zatrdil, da so ZDA še vedno "največje" na svetu, vendar pa ne smejo spati na lovorikah.

Obama je Američanom sporočil, da je nastopil "trenutek Sputnika". Mislil je na izstrelitev prvega sovjetskega satelita, ki je v ZDA sprožil najprej preplah, nato pa energičen razvoj zaradi vesoljske tekme. "Zaradi tega bom predlagal več sredstev za vlaganja v biomedicinske raziskave, informacijsko tehnologijo in še posebej čisto energijo," je dejal in dodal, da je cilj milijon električnih vozil na cestah do leta 2015 ter 80 odstotkov električne energije iz čistih virov do leta 2035.

Kako izobraziti ljudi?

Za ambiciozne načrte bodo potrebovali izobražene ljudi, zato je Obama pozval k zmanjšanju zaostanka ZDA, kjer četrtina otrok ne dokonča niti srednje šole. Delo je najprej naložil staršem, "ki morajo znati ugasniti televizor", poudaril pa je tudi potrebo po vlaganju v učitelje. Zavzel se je za nadaljevanje programov šolanja odraslih in za imigracijsko reformo, da ne bodo pošiljali domov otrok nezakonitih priseljencev, ki bi lahko še naprej bogatili ZDA.

Imate boljšo idejo?

Republikance, ki želijo odpraviti reformo zdravstvenega sistema, je pozval, naj, če imajo dobre ideje, kako reformo izboljšati, te predstavijo, sicer pa naj ne mislijo, da bo dovolil vrnitev v čase, ko so zavarovalnice lahko zavračale ljudi zaradi bolezni.

Kaj z javnim dolgom?

Kongresniki
Kongresniki FOTO: Reuters

Glede naraščajočega javnega dolga je Obama predlagal zamrznitev rasti vseh domačih programov porabe za pet let, kar naj bi v naslednjih desetih letih zmanjšalo proračunski primanjkljaj za 400 milijard dolarjev. Republikance je pozval, naj se osredotočijo res le na odvečno porabo in pustijo pri miru vlaganja v inovacije in izobraževanje.

Sovražniki so še vedno tu

Predsednik je še dejal, da sveta danes ne deli več zid med vzhodom in zahodom, ZDA pa se ne soočajo z nobeno supersilo. Čeprav sovražniki seveda so in zato morajo ZDA graditi koalicije. "Ameriško vodstvo je obnovljeno," je dejal Obama in opozoril, da se je iz Iraka dvignjenih glav umaknilo skoraj 100.000 vojakov.

Al Kaida sicer še vedno načrtuje napade na ZDA in zaveznike, Obama pa je omenil tudi skrajneže znotraj ZDA. V Afganistanu je cilj ZDA preprečiti talibanom prevzem oblasti in uničiti zavetišče Al Kaidi ter ponovil, da bodo julija od tam začeli umikati vojake.

Omenil je tudi ratifikacijo sporazuma Start z Rusijo ter poudaril, da se Iran sooča z ostrejšimi sankcijami, ZDA pa na Korejskem polotoku stojijo ob strani Južni Koreji in zahtevajo, da se Severna Koreja znebi jedrskega orožja. "Skupaj z evropskimi zavezniki smo poživili zvezo Nato in okrepili sodelovanje. Obnovili smo odnose z Rusijo, utrdili zavezništva v Aziji in zgradili nova partnerstva z državami, kot je Indija. Marca potujem v Brazilijo, Čile in Salvador za oblikovanje novih zavezništev za napredek v Amerikah," je dejal Obama.

Omenil je tudi južni Sudan, kjer ljudje po letih vojne lahko končno glasujejo za neodvisnost, podobno željo po svobodi pa vidijo tudi v Tuniziji, kjer se je ljudska volja pokazala za mogočnejšo od odločbe diktatorja. "ZDA stojijo ob strani Tunizijcem in podpirajo demokratične težnje vseh narodov," je dejal Obama.

Republikanci so že odgovorili

Demokrati so v skladu s pričakovanji Obamov govor hvalili in tudi trgovinska zbornica v uradnem odzivu ni imela kritik, ampak je pozvala k sodelovanju pri uresničevanju ciljev gospodarskega okrevanja, ustvarjanja delovnih mest, izgradnji infrastrukture in utrjevanju ameriške konkurenčnosti. Vse to je navajal tudi Obama v svojem drugem govoru o položaju v državi.

Kongresnik iz ameriške zvezne države Wisconsin Paul Ryan je v uradnem odgovoru republikancev na govor Baracka Obame o položaju v državi pozval k takojšnjemu krčenju proračunske porabe in ga kritiziral, ker ni ustvaril delovnih mest.

Republikanci so imeli sicer tokrat prvič dva odgovora na predsednikov govor, saj je po predsedniku odbora za proračun predstavniškega doma kongresa Ryana, njegova kolegica iz Minnesote Michele Bachmann povedala še svoje mnenje v imenu gibanja čajanke, ki se je razvilo znotraj republikanske stranke. Izpostavila je večinoma iste stvari kot Ryan, le v nekoliko bolj napadalnem tonu.

Obama je govoril predvsem o potrebi po investicijah v izobraževanje in tehnologijo, republikanci pa menijo, da bodo ZDA ohranile vodilni položaj v svetu z odpravo regulacij, nižanjem davkov in zmanjšanjem porabe. Ryan je naravnost dejal, da če želi Obama sodelovanje pri nujnem ukrepu za povišanje zgornje meje dovoljenega javnega dolga, potem mora nemudoma začeti krčiti porabo. "Neskončno izposojanje denarja ni strategija," je dejal Ryan in zatrdil, da so bile ZDA blagoslovljene z blaginjo zaradi nizkih davkov, omejene vlade, pametnih regulacij in zdrave denarne politike. "Ta sistem je za reveže naredil več kot kateri koli drug na svetu," je zatrdil.

Priznal je sicer, da se je moral Obama ob prihodu na položaj soočiti z resnim proračunskim in gospodarskim položajem, vendar pa je namesto ukrepov za obnovo temeljev rasti zašel s splošno porabo, ki ni ustvarila delovnih mest, ampak le povečala dolg.

Bachmannova je dejala, da je Obama po 700 milijardah za banke, tisoč milijardah stimulacijske porabe in proračunskih zakonih povečal porabo kot še nikoli v zgodovini. Volivce je sicer potolažila, da so novembra v kongres poslali ljudi, ki so zavezani zmanjšanju vlade in ustavi.

Vodilni republikanec v senatnem odboru za proračun Jeff Sessions iz Alabame je povedal, da je Obama podal predlog za ohranitev primanjkljaja namesto za zmanjšanje in še naprej živi v zmoti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (37)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lolipoly
27. 01. 2011 06.10
Alterego a da bi skrajšali delovnik z 8 na 6 ur se pa ni spomnil? In kaj bi bilo razlike potem? Lahko delas kolko hoces..4 ure 5ur 6 ur 8 ur 10ur, na dan ,vecina jih je na ure placano, torej za 6delovnih ur dobis placano in ne za 8 (nisi radijo-nisi zaradijo. Predno se zaposlis, se zmenis , koliko ur zelis delati in toliko dobis.
alterego
26. 01. 2011 21.45
a da bi skrajšali delovnik z 8 na 6 ur se pa ni spomnil?
nikhrast
26. 01. 2011 21.40
Pa kaj se nekateri tako sekirate, Obamova administracija sama ne more nič kaj veliko narediti, predsednik ima omejeno oblast, v kongresu prevladujejo republikanci, konsenz je beseda dneva. Pa kaj mislite da zanima Amerikance, zunanja politika zdaj bolj malo, zato jo pa Obama sploh ni omenjal. Amerikanci hočejo nova delovna mesta, manjše davke, več ekonomske svobode, tako da lahko spet sanjajo o ogromnih zaslužkih. Obamova popularnost spet raste, saj se zavada, "It's economy, stupid." "it "It
aryan
26. 01. 2011 20.10
aryan
26. 01. 2011 20.10
nova delovna mesta - več vojske - novo krizno žarišče. To pomeni to po Ameriško
naivna
26. 01. 2011 18.13
Meni ni treba nic googljat po internetu, ker vsakega posamezno poznam in vem kaj je njegov cilj.... Bushovi , niso v Obamovem kabinetu, to bi ravno tako bilo, kot , ce bi Janez Janza bil v Pahorjevem.. Kdaj so ze republikanci in demokrati imeli isti cilj in skupaj sodelovali? Edino house speaker, ki je bil izvoljen nov. Delnice v ZDA so spet aktivne in dobro delajo, vsak ki je malo pocakal, je svoje dobil nazaj in se vec..
terra luna
26. 01. 2011 13.25
dejmo vprašat naš vlado kako
Tito_Partija
26. 01. 2011 11.23
;) hehehe pravljice za male otroke...
monobloc
26. 01. 2011 09.41
Ta je še dober.Direktor in večinski lastnik IMP Montaže Koper je premoženje le te spravil na IMP Investicije,montažo pa spravil v stečaj.Seveda so tukaj tudi delnice Merkurja,ki strašijo,pa spreminjanje datumov na pogodbah...Cvetka vsega pa je ta,da je g.direktor CETINSKI JOŽE že eno leto na zavodu kjer prejema maksimalno nadomestilo,ter 2500 evrov odpravnine na že tako obubožani montaži.Torej,človek,ki je sam sebi dal odpoved,ki je miljone prenesel na drugo firmo kjer je direktor te firme,človek ki je letu ko si je dal odpoved prejel skoraj 100 tisoč evrov plače,je tako nizko padel,da se je revež prijavil na zavod,kjer ostalim odjeda še tisto malenkost,ki jim pripada. Nova delovna mesta po slovensko.
janez6b
26. 01. 2011 09.35
naivna hehe in čigavi službi so ti ameriški politični analizatorji, pa če smo že pri njih nazadnje ko sem takšnega človeka poslušal je dejal da se nahajamo v podobni situaciji kot se je svet leta 1929. Pa kdo ti krivi ameriko, tukaj ni ameriško ljudstvo nič krivo, le to da so naivni podobno kot ti. KRIVI SO požrešni lobiji, katerim je pomemben le dobiček, človeško življenje je pa na 66. mestu. Žalostno a prekleto resnično, imaš v vsakodnevnih poročilih na voljo dovolj dokazov da v sistemu nekaj ne štima, in ko nam je priskrbel takšen sistem, prelomnica se je zgodila leta 1907 ko je FED padel v zasebne roke, in še danes je tako, ti ljudje pa kontrolirajo tiskanje dnarja in s tem vse ostalo.
MERDE-AVE-MERDE
26. 01. 2011 09.12
naivna - čisto preprosto - poguglaj in primerjaj ljudi v kabinetih Obame in Busha.
naivna
26. 01. 2011 09.05
Janez6b Si ti kdaj poslusal ameriske politicne anilizatorje? Dobro poznam politiko z vseh strani in vem kaj se dogaja po svetu, ceprav se vedno ne strinjam z vsem..pa vseeno je boljse kot je pa nekdaj bilo... Ce vam pa v Sloveniji slabo gre , pa zato nemorete krivit Ameriko....kaj ste si izvolili to imate.
goliotok
26. 01. 2011 08.58
Obama vzpodbuja svoje državljane, Borat pa išče konsenz, konstrukt in klavzure. Kdo bi ga razumel. Namesto da bi uvedel nova delovna mesta, uvaja nove besede, ki jih še google ne zna razčlenit. O Boratu se bodo zanamci učili pri slovenščini čez 150 let. Takrat ga bodo proglasili za največjega slo izmišljevalca besed.
naivna
26. 01. 2011 08.55
Vse kaj je kje napisano ali v knjigah pise, ni receno, da je vse res....Profesor v eni kanadski provinciji je tudi napisal in ucil v soli da druga svetovna vojna je laz, da Judje so si vse skupaj namilsli in da koncentracijske taborisca sploh niso obstajala ... In ljudje so mu verjeli.
cirenij
26. 01. 2011 08.50
Indal vedno bolj verjamem tvojim komentarjem (in tvojih somišljenikov). Saj si navadni ljudje vseh teh intrig in povezav ne predstavljamo. Niti naših hobotnic, ki so nam požrle ekonomsko in socialno varnost ter človeško dostojanstvo ne razumemo. Kako šele Iluminate in ostale odpadnike človeške rase, ki se bohotijo pod krinko velikih vladarjev in kapitalistov.
janez6b
26. 01. 2011 08.46
hehe naivna a v božička tut še vedno verjmeš, vidt je tko, mladina je zbrala koliko že 4 milijone USD za Obamino kampanjo, hehe v katere pravljice verjamejo nekateri, komedija res, al pa sam nekdo ki išče pozornost in je ne more dobit drugač k z neumnimi prijavami tle gor.
naivna
26. 01. 2011 08.44
Jaz nisem oprana z nobene strani, ampak jaz vem kaj je res in kaj je propaganda..... Obama je bil izvoljen od delovnena ljudstva in mladine, ki so po internetu zbirali denar za njegovo kampanjo. To kar tam ti googlas je samo pol resnice, podjetja in ustanove ne smejo dati contribution za nobeno kampanjo....ce so pa zaposleni pri CITIBANK dali iz svojega zepa je pa protovoljno in nima z firmo nobene veze.....V ZDA se ne dela isto kot v Sloveniji, spoh ni za primerjat..
janez6b
26. 01. 2011 08.40
Brzezinski na čelu Pogled na spletkarje za Obamo, kot tiste na novo (staro?) v administraciji, da slutiti kake »spremembe« je za pričakovati. Kot je bilo že omenjeno, je njegov mentor zloglasni Brzezinski, svetovalec Jimmyja Carterja za nacionalno varnost in, skupaj z Davidom Rockefellerjem, ustanovitelj Trilateralne komisije leta 1973. Brzezinski je v intervjuju za francoski Le Nouvel Observateur javno priznal, da je v sedemdesetih financiral in posredno treniral tiste, ki jim danes pravimo »teroristi« z namenom, da bi se le-ti uprli sovjetskemu režimu, ki je vladal v Kabulu. Ideja za tem je bila, da se zapelje takratno Sovjetsko zvezo v napad na Afganistan, namenjen ohranitvi svojega režima, in s tem povzročiti nasprotni velesili »svoj Vietnam«. Načrt je uspel – na račun milijon afganistanskih življenj v času sovjetske okupacije med leti 1979 in 1989 - desetletna vojna je pripeljala do destabilizacije in končnih razpadom Sovjetske zveze. Trilateralna komisija, Brzezinski in druge iluminatske organizacije, vključno s Fordovo fundacijo, so tokrat izbrale Obamo – in situacija bo malodane enaka. Brzezinski, zdej Obamin svetovalec za zunanjo politiko, bo vlekel vse niti, Obama bo vse zgolj prodajal ljudstvu. Brzezinski želi ustvariti svetovno vlado, centralno banko, valuto in vojsko – svetovno diktaturo – svet, kjer bo preko mikročipov nadzorovan vsak posameznik. Leta 1970 je napisal knjigo z naslovom Between Two Ages: America's Role in the Technetronic Era, v kateri predstavlja globalno družbo, ki jo Iluminati želijo doseči. »Technetronična doba zajema postopno uvajanje bolj nadzorovane družbe. Taka družba bi bila pod oblastjo elite, ki ne bi bila omejena s tradicionalnimi vrednotami. Kmalu bo tako mogoče zahtevati skoraj konstantni nadzor nad vsakim državljanom in vzdrževati sveže dosjeje, vsebujoče tudi najbolj osebne informacije o vsaki osebi. Ti dosjeji bodo na voljo takojšnjemu vpogledu s strani oblasti.« V isti knjigi, napisani pred skoraj 40 leti, nadaljuje: »Danes smo priča vzponu mednarodnih elit… (čigar) veze sežejo preko državnih meja. Zelo verjetno je, da bodo elite večine naprednejših držav zelo globalno razmišljajoče, tako v duši kot pogledu… Države počasi opuščajo svojo suverenost… Nadaljnji napredek bo zahteval dodatne ameriške žrtve. Potrebni bodo odločnejši ukrepi za oblikovanje nove svetovne monetarne strukture. Slednje bi lahko vplivalo na trenutno, dokaj ugodno, ameriško pozicijo.«
janez6b
26. 01. 2011 08.38
Resnica je, da je bil Obama izbran že dolgo nazaj, nekaj kar vedo le nekateri znotraj kroga »elite« in kot je značilno za večino ameriških predsednikov, ni naključje da je bil izvoljen prav on. Oseba za Obamo je Zbigniew Brzezinski – povezava obeh sega skoraj gotovo v osemdeseta, ko se je Obama udeležil Ivy League na Columbijski Univerzi, kjer je bil Brzezinski na čelu Inštituta za komunistične zadeve (Institute for Communist Affairs). Obama o tem obdobju ne želi govoriti, vendar je že takrat dobil vso podporo, ki mu je bila potrebna za zmago – Trilateralne komisije in sorodnih organizacij, ki se vse povezujejo z Fordovo fundacijo, kjer je delala Obamina mati. Je imel Obama najbolj podprto kampanjo zaradi priljubljenosti med ljudmi ali zato ker so lobiji raje investirali v njega, kot pa katerega drugega kandidata? Viri večine Obaminih financiranj so dobro znani Wall Street akterji: Goldman Sachs, UBS, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, J.P. Morgan Chase, Morgan Stanley in drugi. Razlog zakaj se je zaobljubil, da bo spoštoval omejitve javnega financiranja so na roki – s tem si je zagotovil neomejena sredstva »privatnega« financiranja. S svojo ekipo je prodal laž, da ne bo sprejemal financiranja raznih »lobijev«, ki preko svojega delovanja posredno vplivajo na politične odločitve v svojo korist. Resnica je pri tem drugje: denar je prispel v velikih količinah preko odvetniških firm, ki predstavljajo lobije in njihova združenja. S tem se je sicer držal besede, denar pa je kljub temu pritekal – preko tretjih oseb.
HLAPCI.HLAPCI
26. 01. 2011 08.38
naivna26.01.2011, 08:20 0 samo da je nekaj negativnega za Ameriko, po drugi strani bi pa vsi radi imeli american dream. Žal ti moram povedati da že nekaj časa za vsak dan več američanov, ni več "American dreams" daleč naokoli