Ameriški predsednik Barack Obama je svoj drugi govor o položaju v državi izkoristil za poziv Američanom k vlaganju v inovacije, izobraževanje in infrastrukturo, napovedal pa je tudi nekaj varčevalnih ukrepov.
Na začetku je spomnil na nedavni pokol v Tucsonu, v katerem je bila ranjena kongresnica Gabrielle Giffords. Politikom obeh strank, ki so letos med govorom sedeli pomešani med seboj, je sporočil, da so se volivci novembra lani na kongresnih volitvah odločili za deljeno odgovornost obeh strank pri vladanju. "Ne gre za to, kdo bo zmagal na naslednjih volitvah. Saj smo šele imeli volitve. Gre za to, ali bodo nova delovna mesta in podjetja pognala korenine v tej državi ali kje drugje," je Obama začel glavni del govora.
Kako ustvarjati nova delovna mesta?
V njem je poudaril potrebo po ustvarjanju delovnih mest z vlaganji v inovacije, čisto energijo, uspešnejše izobraževanje, da bo Amerika ohranila vodilni položaj v svetu.
Obama je dejal, da se je dve leti po hudi recesiji borza opomogla, korporacijski dobički rastejo, prav tako gospodarstvo. Zaposlovanje pa, je priznal, zaostaja, čeprav bo pomagal davčni kompromis, ki so ga sprejeli konec lanskega leta. Predsednik je poudaril, da je čas, ko je bilo v ZDA enostavno najti delovno mesto brez posebnih veščin ali izobrazbe, nepreklicno mimo. "Jeklarne, ki so nekoč potrebovale tisoč ljudi, sedaj isto delo opravijo s sto ljudmi."
Države, kot sta Kitajska in Indija, so to spoznale in vlagajo v raziskave, tehnologije in izobraževanje, kar bi moralo ZDA spodbuditi k boljšim rezultatom. Obama je zatrdil, da so ZDA še vedno "največje" na svetu, vendar pa ne smejo spati na lovorikah.
Obama je Američanom sporočil, da je nastopil "trenutek Sputnika". Mislil je na izstrelitev prvega sovjetskega satelita, ki je v ZDA sprožil najprej preplah, nato pa energičen razvoj zaradi vesoljske tekme. "Zaradi tega bom predlagal več sredstev za vlaganja v biomedicinske raziskave, informacijsko tehnologijo in še posebej čisto energijo," je dejal in dodal, da je cilj milijon električnih vozil na cestah do leta 2015 ter 80 odstotkov električne energije iz čistih virov do leta 2035.
Kako izobraziti ljudi?
Za ambiciozne načrte bodo potrebovali izobražene ljudi, zato je Obama pozval k zmanjšanju zaostanka ZDA, kjer četrtina otrok ne dokonča niti srednje šole. Delo je najprej naložil staršem, "ki morajo znati ugasniti televizor", poudaril pa je tudi potrebo po vlaganju v učitelje. Zavzel se je za nadaljevanje programov šolanja odraslih in za imigracijsko reformo, da ne bodo pošiljali domov otrok nezakonitih priseljencev, ki bi lahko še naprej bogatili ZDA.
Imate boljšo idejo?
Republikance, ki želijo odpraviti reformo zdravstvenega sistema, je pozval, naj, če imajo dobre ideje, kako reformo izboljšati, te predstavijo, sicer pa naj ne mislijo, da bo dovolil vrnitev v čase, ko so zavarovalnice lahko zavračale ljudi zaradi bolezni.
Kaj z javnim dolgom?
Glede naraščajočega javnega dolga je Obama predlagal zamrznitev rasti vseh domačih programov porabe za pet let, kar naj bi v naslednjih desetih letih zmanjšalo proračunski primanjkljaj za 400 milijard dolarjev. Republikance je pozval, naj se osredotočijo res le na odvečno porabo in pustijo pri miru vlaganja v inovacije in izobraževanje.
Sovražniki so še vedno tu
Predsednik je še dejal, da sveta danes ne deli več zid med vzhodom in zahodom, ZDA pa se ne soočajo z nobeno supersilo. Čeprav sovražniki seveda so in zato morajo ZDA graditi koalicije. "Ameriško vodstvo je obnovljeno," je dejal Obama in opozoril, da se je iz Iraka dvignjenih glav umaknilo skoraj 100.000 vojakov.
Al Kaida sicer še vedno načrtuje napade na ZDA in zaveznike, Obama pa je omenil tudi skrajneže znotraj ZDA. V Afganistanu je cilj ZDA preprečiti talibanom prevzem oblasti in uničiti zavetišče Al Kaidi ter ponovil, da bodo julija od tam začeli umikati vojake.
Omenil je tudi ratifikacijo sporazuma Start z Rusijo ter poudaril, da se Iran sooča z ostrejšimi sankcijami, ZDA pa na Korejskem polotoku stojijo ob strani Južni Koreji in zahtevajo, da se Severna Koreja znebi jedrskega orožja. "Skupaj z evropskimi zavezniki smo poživili zvezo Nato in okrepili sodelovanje. Obnovili smo odnose z Rusijo, utrdili zavezništva v Aziji in zgradili nova partnerstva z državami, kot je Indija. Marca potujem v Brazilijo, Čile in Salvador za oblikovanje novih zavezništev za napredek v Amerikah," je dejal Obama.
Omenil je tudi južni Sudan, kjer ljudje po letih vojne lahko končno glasujejo za neodvisnost, podobno željo po svobodi pa vidijo tudi v Tuniziji, kjer se je ljudska volja pokazala za mogočnejšo od odločbe diktatorja. "ZDA stojijo ob strani Tunizijcem in podpirajo demokratične težnje vseh narodov," je dejal Obama.
Republikanci so že odgovorili
Kongresnik iz ameriške zvezne države Wisconsin Paul Ryan je v uradnem odgovoru republikancev na govor Baracka Obame o položaju v državi pozval k takojšnjemu krčenju proračunske porabe in ga kritiziral, ker ni ustvaril delovnih mest.
Republikanci so imeli sicer tokrat prvič dva odgovora na predsednikov govor, saj je po predsedniku odbora za proračun predstavniškega doma kongresa Ryana, njegova kolegica iz Minnesote Michele Bachmann povedala še svoje mnenje v imenu gibanja čajanke, ki se je razvilo znotraj republikanske stranke. Izpostavila je večinoma iste stvari kot Ryan, le v nekoliko bolj napadalnem tonu.
Obama je govoril predvsem o potrebi po investicijah v izobraževanje in tehnologijo, republikanci pa menijo, da bodo ZDA ohranile vodilni položaj v svetu z odpravo regulacij, nižanjem davkov in zmanjšanjem porabe. Ryan je naravnost dejal, da če želi Obama sodelovanje pri nujnem ukrepu za povišanje zgornje meje dovoljenega javnega dolga, potem mora nemudoma začeti krčiti porabo. "Neskončno izposojanje denarja ni strategija," je dejal Ryan in zatrdil, da so bile ZDA blagoslovljene z blaginjo zaradi nizkih davkov, omejene vlade, pametnih regulacij in zdrave denarne politike. "Ta sistem je za reveže naredil več kot kateri koli drug na svetu," je zatrdil.
Priznal je sicer, da se je moral Obama ob prihodu na položaj soočiti z resnim proračunskim in gospodarskim položajem, vendar pa je namesto ukrepov za obnovo temeljev rasti zašel s splošno porabo, ki ni ustvarila delovnih mest, ampak le povečala dolg.
Bachmannova je dejala, da je Obama po 700 milijardah za banke, tisoč milijardah stimulacijske porabe in proračunskih zakonih povečal porabo kot še nikoli v zgodovini. Volivce je sicer potolažila, da so novembra v kongres poslali ljudi, ki so zavezani zmanjšanju vlade in ustavi.
Vodilni republikanec v senatnem odboru za proračun Jeff Sessions iz Alabame je povedal, da je Obama podal predlog za ohranitev primanjkljaja namesto za zmanjšanje in še naprej živi v zmoti.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.