Salmonela se v bifteku pojavi pogosto, saj gre za surovo meso, ki ga termično ne obdelamo, razlaga direktor Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in dodaja, da gre za bakterijo, ki ima v okolju dobre preživitvene možnosti. "V suhem iztrebku bolne živali preživi tudi do dve leti, v vodi preživi dva ali tri mesece. To pomeni, da je vseprisotna in lahko v prehransko verigo vstopi kjer koli," je pojasnil dr. Branko Podpečan.
Ko se z njo okužimo, se simptomi pojavijo v enem do treh dni, zato odkar so s polic treh trgovcev umaknili tatarski biftek, ne pričakujejo večanja števila okužb.
"Je pa treba omeniti, da gre kdaj popolnoma neopaženo skozi. Nekateri imajo blažje težave, slabosti, mehkejše blato, ki potem izzvenijo," pravi Sanja Vuzem, epidemiologinja na NIJZ. Poudarila je, da se salmonela lahko prenese s slabo higieno rok ali z navzkrižno kontaminacijo: če npr. režemo surovo meso z enim nožem, potem z istim nožem ali na isti deski še sveže sadje ali zelenjavo.
Za varnost živil je odgovoren prav vsak proizvajalec. "Če se izkaže, da je proizvajalec to naredil iz malomarnosti ali da je celo nalašč uporabil surovino, ki je sploh ni navedel, je odgovoren in se ga kaznuje," je dodal Podpečan. Vuzemova je poudarila, da so pri ugotavljanju izvora okužbe ključne laboratorijske in molekularne preiskave.
Za varnost živil morajo sicer skrbeti vsi deležniki v prehranski verigi, je še opozoril Podpečan. Med drugim morajo zagotavljati podatke o sledljivosti: v kateri državi je bila žival, iz katere je izdelek, rojena, vzrejena, zaklana in predelana. "Da lahko preverimo, kje je izvor okužbe," je dejal in povedal, da se nato lahko določeno živilo tudi odpokliče.
Vsi odpoklici so objavljeni tudi na spletni strani Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.