"Kljub prepovedi približevanja je bilo veliko psihičnega nasilja in nobenega resnega ukrepanja, tako da mi ta prepoved ni pomenila nič," danes razlaga Sara (njeno pravo ime zaradi njene zaščite hranimo v uredništvu). "Začne se s sporočili, zvonenjem, zasledovanjem, potem pa je že kaj hujše, potem so že umori - tudi do tega pride, ker policija ne naredi kaj preveč," še opisuje. Umor se je zgodil tudi na Koroškem, čeprav so policisti opravili nadzor upoštevanja prepovedi približevanja, kot naj bi to v praksi počele vse policijske enote. "Te kontrole so lahko fizično ali preko telefona se lahko opravi razgovor, v kolikor niso doma, se kontrole opravijo nepričakovano ravno iz razlogov, da storilec ne more vedeti, kdaj bo policija opravila kontrolo," pojasnjujejo na policijski upravi Celje.
"Je bilo kaj nadzora Policije nad njim? Nobenega nadzora nisem imela. Je imel prepoved približevanja do otrok in mene, ampak nisem bila varna, še vedno je gospodič hodil okrog bloka, zvonil, takrat sem ga imela še odblokiranega in sem dobivala razne grožnje po telefonu," pove Sara.
V Društvu SOS pravijo: "Očitno v Sloveniji, to se nam kaže na osnovi analize primerov, manjkajo neki vzporedni mehanizmi, ki bi tekli za boljšo zaščito žrtev in bolj sistematično obravnavo in nadzor povzročitelja sočasno z izrečenim ukrepom prepovedi približevanja. Ugotavljamo v primerih nasilja v družini, da se organi pregona redkeje odločijo za bolj rigorozne ukrepe, če gre za prijavo nasilja v družini, kot je policijsko pridržanje ali pripor."
Sodišče je Sari po šestih mesecih prve prepovedi odobrilo podaljšanje, saj je imela na telefonu veliko dokazov o psihičnem nasilju, ki ga je prijavila. A ker se je to nadaljevalo, je partnerjevo telefonsko številko blokirala in po izteku druge prepovedi ni imela dovolj dokazov. "Lansko leto sem obvestila policijo in vse povedala, ampak žal ni bilo dokaza, zato podaljšanja prepovedi približevanja nisem dobila. Dejansko bi morala imeti telefon odblokiran, vse snemati. Dejansko moram žal povedati, da mora priti do nekega fizičnega napada ali podobnega, da potem naredijo kaj," še pove.
Policija sicer lahko kršitelju prepovedi približevanja, ki izvaja psihično ali fizično nasilje, odredi pripor, a mora biti izpolnjenih več pogojev, v nasprotnem primeru pa dobijo le denarno kazen. "Ko je trikrat izrečena denarna kazen, če imaš dokaze, se pravi, če so res dokazi, da te je udaril, fizično poškodoval, potem ga priprejo za 72 ur in denarne kazni ni več, ampak žal moraš biti poškodovan," še pojasni žrtev.
Kot pravi Sara, je krizni center edini prostor, kjer se je počutila varno.