Evropska komisija v danes predstavljenem letnem poročilu o kakovosti kopalnih voda ugotavlja, da je kakovost vode na večini evropskih kopališč odlična. Voda na evropskih plažah, v rekah in jezerih je bila v letu 2014 na splošno visoke kakovosti, pri čemer kar 95 odstotkov teh kopališč izpolnjuje minimalne zahteve. 83 odstotkov kopališč ustreza strožjim zahtevam in so dobila oceno odlično.
Vsa kopališča na Cipru, v Luksemburgu in na Malti so imela odlično kakovost vode. Tem državam so sledile Grčija (97 %), Hrvaška (94 %) in Nemčija (90 %), ki so vse imele velik delež kopališč z odlično kakovostjo vode.
Kakovost vode je bila ocenjena kot slaba na samo 409 kopališčih, kar predstavlja manj kot 2 odstotka vseh kopališč. Največ teh kopališč je bilo v Italiji (107 kopališč, 2 %), Franciji (105 kopališč, 3 %) in Španiji (67 kopališč, 3 %).

Vse obalne plaže v Sloveniji razvrščene kot odlične
Slovenija spada med deset evropskih držav v katerih nobeno od kopališč ni dobilo slabe ocene in ni bilo ugotovljenih neskladnih kopalnih območij. Med obalnimi plažami v Evropi so bile vse plaže v Sloveniji in na Cipru ter Malti razvrščene kot odlične.
"V določenem obdobju smo vsi turisti in preživimo nekaj časa na plaži. Čiste in varne kopalne vode so seveda pomembne za naše zdravje in dobra novica je, da se kakovost kopalnih voda še naprej izboljšuje. Ko se naslednjič odpravite na katerega od evropskih kopališč, ne pozabite, da ima Unija pomembno vlogo pri ohranjanju varne in čiste vode,“ je ob tem povedal komisar za okolje, pomorske zadeve in ribištvo Karmenu Vella.
Izvršni direktor Evropske agencije za okolje Hans Bruyninckx pa je pripomnil: "Veseli me, da je kakovost evropskih kopalnih voda vseskozi zelo visoka in da se še izboljšuje. Poročilo kaže, da ambiciozne, dobro opredeljene in dobro izvedene politike prinašajo rezultate in povečujejo kakovost našega življenja."

Kako poteka ocenjevanje?
Omenjeno poročilo je rezultat sodelovanja med Evropsko komisijo in Evropsko agencijo za okolje (EEA). Združuje informacije o več kot 21.000 kopališčih v 28 državah članicah EU, Albaniji in Švici.
Lokalni organi zbirajo vzorce vode na izbranih kopališčih skozi celotno kopalno sezono. Vzorci so nato testirani za dve vrsti bakterij, ki kažeta na onesnaženost iz odplak ali živinoreje. Onesnažena voda lahko vpliva na zdravje ljudi, saj lahko ob zaužitju povzroči želodčne težave in drisko. Glede na ugotovljeno stopnjo prisotnosti bakterij se kakovost kopalnih voda opredeli kot "odlična", "dobra“, "zadostna“ ali "slaba“.
Agencija letno poročilo pripravi na podlagi podatkov iz prejšnje kopalne sezone. Letošnje poročilo temelji na podatkih, zbranih poleti leta 2014, in kaže pričakovano kakovost kopalne vode v letu 2015.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.