Robert Mugabe je po poročanju Reutersa že pristal na to, da odstopi z mesta predsednika Zimbabveja, a se je nato zgodil preobrat. Mugabe vztraja, da bo še nekaj tednov ostal na položaju. V televizijskem nastopu je namreč dejal, da bo še predsedoval bližajočemu se kongresu stranke ZANU-PF.
"Kakršnikoli že so argumenti za in proti glede tega, kako so izvedli svojo operacijo, jaz kot vrhovni poveljnik priznavam njihove razloge za zaskrbljenost," je dejal in dodal, da se je treba naučiti odpuščati in razreševati protislovja v tovariškem duhu.
Vodja vplivnega združenja vojnih veteranov Chris Mutsvangwa se je na Mugabejev nagovor odzval z besedami, da njegov nagovor nima nič z dejanskim stanjem. Zato bodo zahtevali njegovo odstavitev, obenem pozivajo ljudi na ulice.
Vodstvo vladajoče zimbabvejske stranke Zanu-PF ga je sicer že zjutraj razrešilo z mesta predsednika stranke, na njegovo mesto pa postavilo Emmersona Mnangagwo, čigar odpustitev je bila povod za začetek politične krize v državi. Stranka je vztrajala, da Mugabe odstopi z mesta predsednika države. Iz stranke pa so izključili tudi Mugabejevo ženo Grace Mugabe.
Stranka je po navedbah virov v ZANU-PF dala Mugabeju ultimat, da do ponedeljka opoldne odstopi, sicer bodo zanj sprožili postopek odstavitve.
Po razrešitvi predsednika stranke so člani stranke začeli peti in plesati.
Vodstvo stranke in vojske naj bi se danes sešlo z Mugabejem, ki naj bi se, kot navajajo nekateri tuji mediji, po vojaškem prevzemu oblasti in množičnih protestih celo odločil za gladovno stavko, češ da raje umre za tisto, v kar verjame, da je prav. Ostareli predsednik Zimbabveja je bil sicer zadnjih nekaj dni v hišnem priporu.
Pogovore med sprtimi stranmi naj bi vodil katoliški duhovnik, je poročala državna televizija.
Če je še pred dnevi Mugabe užival podporo mladinskega krila vladajoče stranke, so se danes tudi oni obrnili proti njemu. Mladinska liga stranke je obsodila privržence Mugabeja plenjenja in uničevanja, njegovo ženo Grace pa sramotnega obnašanja.
"Zahtevamo izključitev gospe (Grace) Mugabe iz stranke ter pozivamo predsednika Mugabeja, naj odstopi s položajev predsednika stranke in republike," je v sporočilu za javnost zapisal vplivni podmladek ZANU-PF, Liga mladih. "Ostareli predsednik si bo tako lahko odpočil," so dodali. Liga mladih je doslej podpirala Grace Mugabe kot naslednico svojega soproga.
Nadzor nad državo je v sredo prevzela vojska, potem ko je 93-letni Mugabe odpustil svojega namestnika Emmersona Mnangagwo, s tem pa odprl pot svoji ženi, da zasede njegovo mesto. Mugabe je na čelu Zimbabveja sicer od razglasitve neodvisnosti leta 1980.
V soboto so v državi potekali tudi množični protesti, na katerih so bili tako člani vladajoče stranke kot opozicije. S trganjem slik in pohodom do njegove rezidence so jasno pokazali, da si želijo, da se končno umakne s čela države. Če ne bo prostovoljno odstopil, ga najverjetneje čaka odpoklic. Mugabe za zdaj, kot navaja BBC vztraja, da ne more odstopiti.
Da bi moral Mugabe odstopiti še danes, je pozval tudi vodja vplivnega zimbabvejskega združenja veteranov osvobodilne vojne Chris Mutsvangwa. "Najbolje bi bilo, da bi se odpovedal položaju. Če tega ne bo storil, bi morala zadevo danes končati vojska," je dejal novinarjem.
V skladu s 96. členom zimbabvejske ustave predsednik lahko odstopi, če o tem v pismu obvesti predsednika parlamenta. Ta nato odstop uradno sporoči v 24 urah. Odstop bi bil najhitrejši, najenostavnejši in najmanj tvegan način sestopa z oblasti za Mugabeja, vendar pa ta to možnost že od srede odločno zavrača.
A kljub temu, da bi Mugabe podal odstop, krize še ne bo tako hitro konec. V skladu z ustavo v tem primeru na njegov položaj namreč pride podpredsednik. Ker je Mugabe odstavil Mnangagwo, je podpredsedniški položaj zasedel Phelekeza Mphoko, naklonjen Grace Mugabe kot predsednici, kar pa ni pogodu vojski. Ta bi zato morala prepričati Mugabeja, da znova imenuje Mnangagwo.
Druga možnost bi bil postopek odstavitve v parlamentu. Ta je možen "v primeru resnih kršitev", morata pa ga podpreti oba domova parlamenta. Nato imenujeta skupni odbor za preiskavo postopka odstavitve in če ta priporoči odstavitev, jo morata oba domova parlamenta potrditi z dvotretjinsko večino. Odhod Mugabeja sta podprla tako večina v vladajoči stranki kot opozicija, a kljub temu bi se ta postopek utegnil zavleči.
Zaradi krize v Zimbabveju se bodo v torek v Luandi na izrednem zasedanju sešli voditelji držav Skupnosti za razvoj juga Afrike (SADC), je danes sporočila organizacija.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.