Tujina

Kam pokopavati žrtve?

Islamabad/Ljubljana, 13. 10. 2005 08.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Po potresu, ki je zahteval več deset tisoč življenj, v mestu Muzafarabad zmanjkuje prostora za pokopavanje žrtev.

Pomoč priteka, a je njeno razdeljevanje zelo težko
Pomoč priteka, a je njeno razdeljevanje zelo težko FOTO: Reuters
Popotresni sunek z močjo 5,6 stopnje po Richterjevi lestvici je povzročil paniko na severu Pakistana.

Skoraj teden dni po katastrofalnem potresu, ki je po uradnih podatkih zahteval 24 tisoč žrtev, po neuradnih pa najmanj dvakrat toliko, so razmere na severu Pakistana še vedno kaotične.

Prebivalcem še vedno primanjkuje hrane in vode, na tisoče jih še vedno spi na prostem, številni še čakajo na medicinsko oskrbo. Čeprav pomoč priteka, je njeno razdeljevanje počasno. V Muzafarabadu, prestolnici pakistanskega dela Kašmirja, se zato nadaljuje plenjenje tovornjakov pomočjo.

Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf je zato prizadete – bilo naj bi jih okoli 3,3 milijona – pozval, naj bodo strpni, svet pa, naj okrepi pomoč porušenim krajem. Dodal je, da glede na obsežnost katastrofe ter težko dostopnost prizadetih krajev reševanje poteka po pričakovanjih.

Zmanjkuje prostora za grobove

Prebivalci Muzafarabada nimajo več kam pokopavati številnih žrtev. Prostora na pokopališčih ni, mnogi so že prekopali stare grobove in vanje položili posmrtne ostanke umrlih v potresu.

Na tisoče prebivalcev noči še vedno preživlja na prostem
Na tisoče prebivalcev noči še vedno preživlja na prostem FOTO: Reuters

Trupla na prostem razpadajo, od njih se širi neznosen smrad, grozi tudi izbruh novih bolezni. Vlada je zato v Muzafarabad poslala tovornjake, ki bodo trupla odplejali v skupne grobove zunaj mesta.

Poslovnež Ahmed Rafiki je bil med potresom v Karačiju. Ko se je vrnil v Muzafarabad, je našel le razvaline svojega doma. Boji se, da je pod njimi pokopana njegova celotna družina. “Kako naj jih najdem? Kako naj jih pokopljem? Nihče mi ne pomaga, še bog ne,” obupuje. Iskanje žrtev pod kupi ruševin namreč poteka počasi, ljudje si pomagajo kar z golimi rokami.
Vlada poudarja, da je njena prva naloga poskrbeti za 2,5 milijona brezdomcev.

Vasi, ki jih ni več

Razmere so še hujše v himalajskih vaseh. Številne so popolnoma zbrisane z obličja zemlje, reševalcem se do nekaterih še vedno ni uspelo prebiti, humanitarne pomoči skoraj niso prejeli.

Številne himalajske vasi so popolnoma porušene
Številne himalajske vasi so popolnoma porušene FOTO: Reuters

Na tisoče ljudi, ki so v Muzafarabadu iskali delo, se vrača proti omenjenim vasem, kjer so pustili svoje družine.

Prvi sneg

V višje ležečih krajih, ki jih je prizadel potres, je že padel prvi sneg. Nočne temperature so izredno nizke, vlada zato poudarja, da je treba brezdomcem, čim prej najti zatočišče.

Sodelovanje indijske in pakistanske vojske?

Ameriški donatorji so pri nakazovanju sredstev za pomoč pri odpravljanju posledic katastrofalnega potresa v Pakistanu malce bolj zadržani, kot so bili v času azijskih cunamijev decembra 2004. Natančnih številk še ni, vendar pa večje dobrodelne organizacija sporočajo, da zaostajajo za cilji.

Potres je najbolj prizadel Kašmir, sporno regijo med Indijo in Kašmirjem. Močno utrjeno kontrolno črto, ki pakistanski del loči od indijskega in je strogo varovana, so tokrat indijski vojaki lahko prestopili. Svojim pakistanskim tovarišem so namreč pomagali pri obnovi bunkerja. Tako je vsaj sporočila indijska vojska, pakistanska pa je prijateljske dogodke nato zanikala.

Sicer pa so te dni izjemoma dovoljeni leti vojaških helikopterjev v bližini meje, saj iščejo ostanke vasi in ljudi, ki potrebujejo pomoč.

Slovenska vlada odobrila 7,2 milijona tolarjev pomoči

Države so za žrtve potresa zbrale okoli 165 milijonov dolarjev pomoči, je sporočila koordinatorka Združenih narodov za koordinacijo humanitarnih zadev, Yvette Stevens. Kot je pojasnila, gre za vsoto, ki so jo države obljubile kot humanitarno pomoč na splošno in kot neposredne zaveze prizadetim državam.

Slovenska vlada pa je odločila, da bo za žrtve potresa namenila 7,2 milijona tolarjev oziroma 30.000 evrov finančnih sredstev. Že v sredo je Slovenija v okviru zveze NATO poslala tudi blagovno humanitarno pomoč v Pakistan v vrednosti 30 milijonov tolarjev. Slovenija bo tako za žrtve potresa v Pakistanu namenila skupno za dobrih 37 milijonov tolarjev pomoči.

Pakistan po potresu
Pakistan po potresu FOTO: Reuters

Indija pa je v Pakistan poslala drugo pošiljko humanitarne pomoči. Ta poteza ima poleg humanitarnega tudi političen pomen, saj sta bili ti dve sosedi v preteklosti že trikrat v vojni, od tega dvakrat zaradi Kašmirja. Današnjo pošiljko pomoči iz Indije, ki vsebuje 5000 odej, 370 šotorov, 5 ton plastičnih ponjav in 12 ton zdravil, bodo v Pakistan poslali z vlakom. V sredo so z letalom v Islamabad poslali prvo pošiljko indijske pomoči.

Indijski premier Manmohan Singh je pomoč svoje države Pakistanu ponudil že nekaj ur po potresu, vendar je pakistanska vlada sprva predlagala, naj Indija, ki jo je prav tako prizadel potres, svojo pomoč raje porabi kar doma. Kasneje je Pakistan ponujeno pomoč sprejel.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.