Kandidatka za vrhovno sodnico Sonia Sotomayor, sicer Latinskoameričanka, je za razburjenje poskrbela že leta 2001, ko je dejala, da upa, da bo bo Latinska Amerika z njenimi izkušnjami večkrat sprejela boljše odločitve kot beli moški brez teh izkušenj.
Sotomayorjeva bo morala to izjavo pojasniti v zaslišanjih pred senatom, kar je pred dnevi v pogovoru za televizijo NBC dejal tudi predsednik ZDA Barack Obama. Radijski voditelj Rush Limbauhg, ki velja za neuradnega voditelja republikanske stranke, pa je vztrajal, da je Sotomayorjeva rasistka, vendar pa je presenetljivo dodal, da ji ne bo več nasprotoval, če bo dokazala, da ne podpira splava.
Bodo čustva zamenjala črko zakona?
Sotomayorjevi pa je v bran stopila tudi Michelle Obama. Srednješolcem v Washingtonu je tako zagotovila, da je Sotomayorjeva več kot pripravljena za položaj vrhovne sodnice ZDA in njeno življenjsko pot iz revščine na vrh primerjala s svojo in s potjo predsednika ZDA. Republikanci jo napadajo prav zaradi tega, ker menijo, da bo sodne odločitve sprejemala na podlagi osebnih izkušenj in "čustev".
Na žalost republikancev pa v vseh njenih sodnih odločitvah v 17 letni karieri zvezne sodnice in zvezne prizivne sodnice še niso uspeli najti nobene odločitve, kjer bi čustva zamenjala črko zakona. 54-letna Sotomayorjeva je v sredo nadaljevala obiske senatorjev obeh strank, republikanski član odbora za pravosodje Lindsey Graham pa je izjavil, da je sicer ni pošteno označevati za rasistko, kljub temu pa mu mora dokazati, da bo sodila pošteno, če bosta pred njo v sporu "Latinskoameričanka in beli moški".
Senatni demokrati bi jo radi čim prej potrdili in predsednik odbora za pravosodje Patrick Leahy iz Vermonta je izjavil, da si želijo glasovanje v odboru opraviti do julija. Nato bi po kongresnih počitnicah sledilo glasovanje pred celotnim senatom in potrditev, da bi lahko oktobra zasedla položaj, ko se bo upokojil David Souter. Republikanci vztrajajo, da se nikamor ne mudi.
Volivci latinskoameriškega izvora ključni
Republikancem so opozorilo "pred izključitvijo" začele dajati tudi latinskoameriške skupine in organizacije v ZDA. Ena od največji "La Raza" je sporočila, da potvarjanja na račun Sotomayorjeve in molk vodstva republikanske stranke kažejo zaskrbljujočo podobo stranke, pri čemer so na kocki glasovi volivcev latinsko ameriškega izvora, ki jih je v ZDA iz leta v leto več in tudi analize republikanskih strokovnjakov kažejo, da brez podpore 40 odstotkov volivcev latinskoameriškega izvora republikanci ne morejo več osvojiti predsedniških volitev.
Večina Američanov sicer Sotomayorjevo podpira. Po zadnji anketi ameriške tiskovne agencije AP si polovica želi njene potrditve v senatu, proti pa jih je 22 odstotkov. Zadnji kandidat za vrhovnega sodnika John Roberts, ki ga je leta 2005 predlagal republikanec George Bush, je imel uvodoma 47 odstotkov podpore, proti pa je bilo 25 odstotkov Američanov.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.