Močan potres z magnitudo 6,9, ki je že drugič v tednu dni stresel indonezijski otok Lombok, je po zadnjih podatkih agencije za zaščito pred naravnimi nesrečami zahteval vsaj 98 življenj, še 236 je bilo huje poškodovanih. Oblasti pričakujejo, da bo število smrtnih žrtev še naraslo. Lokalne oblasti so v ponedeljek sicer navajale, da je število smrtnih žrtev že preseglo 140.
Reševalci nadaljujejo iskanje morebitnih preživelih, tudi v ruševinah šol, mošej in hiš. Še vedno pa se prebijajo do najbolj odročnih območij, pri čemer imajo težave zaradi uničenih cest in pomanjkanja ustreznih vozil in opreme. Oblasti so že zaprosile za več zdravstvenega osebja in osnovnih potrebščin.
V tresenju tal se je zrušilo več tisoč zgradb, brez strehe nad glavo pa je ostalo preko 20.000 prebivalcev tega med turisti zelo priljubljenega otoka. Številna območja so po potresu tudi danes brez elektrike.
Na otoku tako vlada pravi kaos. Turisti množično bežijo, Slovenci, ki so počitnikovali na Lomboku, pa pravijo, da so domačini naravno katastrofo izkoristili za hiter zaslužek.
Ob potresu, ki mu je sledilo opozorilo pred cunamijem, so prestrašeni turisti sprva bežali na najvišje točke otoka. Sedaj pa tako tuji kot domači turisti množično poskušajo zapustiti otok. Letališče deluje 24 ur na dan, letalske družbe so napovedale več dodatnih letov, ki bodo turiste odpeljala na varno. Številni so na letališču v čakanju na let minulo noč prespali na tleh.
Mnogi se sicer pritožujejo tudi nad slabo koordinacijo in pomanjkanjem prevoza do letališča na Lomboku.
Primanjkuje pitne vode, bolnišnice so prenapolnjene
Na otoku je do 11. avgusta razglašeno izredno stanje. Lokalne oblasti pravijo, da je njihova prednostna naloga trenutno zagotoviti zatočišče za številne, ki so ostali brez domov. Vsaj 20.000 ljudi je trenutno nastanjenih v začasnih zatočiščih, na tisoče jih je noč preživelo na prostem. Številni se bojijo vrniti na svoje domove.
Dobrodelna organizacija Oxfam pravi, da vlada tudi pomanjkanje pitne vode, saj je otok pred tem zadelo sušno obdobje. Nujno potrebujejo tudi hrano, vodo, medicinsko opremo in zdravila ter oblačila. Na nekaterih območjih so ostali brez električne energije, telefonske povezave ne delujejo.
V glavnem mestu Mataram se zdravstveno osebje trudi obvladovati situacijo, medtem ko se soočajo z množico poškodovanih ljudi, ki potrebujejo oskrbo. Ranjene oskrbujjeo in zdravijo celo na prostem, pred porušeno bolnišnico, saj so druge bolnišnice prepolne. Podobno je tudi v drugih krajih.
Popolnoma porušena lokalna mošeja
Iskanje morebitnih preživelih se osredotoča na najbolj prizadeta območja v bližini epicentra potresa na severu Lomboka. V vasi Lading-Lading je bila v potresu popolnoma porušena lokalna mošeja.
Reševalci preiskujejo ruševine mošeje, oblasti pa se bojijo, da je pod njimi ostalo ujetih več deset ljudi, poroča BBC. Potres je indonezijski otok namreč stresel prav v času večerne molitve, priče pa pravijo, da je bilo v tem času v mošeji vsaj 50 ljudi.
Dve osebi so izpod ruševin uspeli rešiti, reševalci pa so našli tudi tri trupla. Oblasti se bojijo, da bo teh še veliko več. Mošeja je sicer le ena od tisoče zgradb, ki so bile v nedeljskem potresu popolnoma porušene.
Z bližnjih treh otokov, znanih pod imenom Giliji, nekaj kilometrov od severozahodne obale Lomboka, ki so sicer priljubljeni med popotniki in potapljači, so doslej evakuirali že vsaj 2700 turistov. Tudi tam so že drugi dan brez električne energije in vode.
Številni na plažah še čakajo na prevoz z ladjo, odvijal naj bi se tudi pravi boj za mesta na reševalnih čolnih. Ljudje dobesedno pležejo drug čez drugega, da bi si zagotovili prostor na čolnih, piše The Guardian. Skupno naj bi od tam evakuirali sicer že vsaj 10.000 ljudi.
Medtem pa Express.co.uk poroča, da naj bi oblasti zaračunavale turistom za evakuacijo na varno. Situacija naj bi že postala nasilna. Katy Flay je povedala, da sta s partnerjem poskusila priti na čoln, a da ti "odhajajo na pol prazni, ker potrebuješ vozovnico – ni čolnov za vse, samo za izbrane ljudi".
Hčerka Helen Milne je ujeta na otoku Trawangan, enem izmed treh otokov Gili. Milnova je za BBC povedala: "Obtičali so na otoku, poročajo o nemirih, pretepih, ljudje ne morejo priti na čolne. Ni vode, ni hrane, trgovine so izropane. Situacija se hitro poslabšuje."
V nedeljskem potresu je po podatkih oblasti na največjem od treh otokov v otočju Gili izgubilo življenje sedem indonezijskih turistov. Sedem tujih turistov - iz Belgije, Velike Britanije, Češke, Danske, Francije, Južne Koreje in ZDA - pa je bilo v potresu poškodovanih in so jih prepeljali v bolnišnice.
Na otoku Gili Air je do nedavnega bil tudi Slovenec Rok, ki je za 24ur.com pojasnil, da so otoki Gili Trawangan, Meno in Air popolnoma odrezani od sveta, tudi trgovine so dobesedno izropane. Po njegovih besedah je bil v noči na torek tam še en potres z magnitudo 5,1, z epicentrom v bližini Trawangana.
"Domačini so se ponoči z manjšimi čolni in zalogo hrane odpeljali na Lombok k svojcem," pravi Rok in dodaja, da je na srečo tudi njim uspelo zapusiti Gili Air. Sedaj so na Lomboku, dodatno težavo pa tam predstavlja pot na sever otoka do Kute. Domačini za prevoz računajo tudi po 100 evrov na osebo, potnike pa prevažajo po večini s tovornjaki. "Mi smo pešačili par kilometrov, nakar nas je nekdo peljal z avtomobilom, a za petkrat višji znesek," je še dejal Rok in dodal, da je Kuta trenutno tako najbolj varna.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.