Kot smo poročali, je hrvaška policija sporočila, da obstaja upravičen sum, da sta 23-letni lastnik in 27-letni kapitan barke, na kateri se je zgodila tragedija, v kateri je zaradi vdihovanja ogljikovega monoksida umrl italijanski turist Eugenio Vinci, še pet ljudi pa se je zastrupilo, prejšnji teden na jahto vgradila bencinski agregat na način, ki ni skladen s tehničnimi navodili in pravili stroke in se lahko uporablja le v odprtih prostorih. To naj bi povzročilo izpust ogljikovega monoksida v potniški kabini in posledično zastrupitev italijanskih turistov. Barka Atlantia, na kateri je umrl Vinci, je bila zadnjič renovirana leta 2015, oddajali pa so jo za 11.900 evrov tedensko.
Če jima bodo dokazali krivdo, jima grozi do osem let zapora. Danes zjutraj so ju zaradi suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti odpeljali k preiskovalnemu sodniku. Oba trdita, da nista kriva za tragedijo. V nadaljevanju postopka se bosta branila s prostosti. Na zaslišanju sta izpostavila, da sta prav onadva nesrečnim turistom nudila prvo pomoč in da sta še vedno izjemno pretresena zaradi tragedije.
Kot piše Slobodna Dalmacija, je 23-letni lastnik plovila izrazil obžalovanje zaradi dogodka in izrekel sožalje družini preminulega Italijana. Dejal je, "da moli k bogu, da bo z otrokoma, ki sta še vedno v bolnišnici, vse dobro". Dodal je, da je zelo pretresen, saj je nesrečnim turistom nudil prvo pomoč na poti proti pristanišču in da se ne počuti krivega za to, kar mu očitajo. Njegov odvetnik je potrdil, da njegova stranka zanika krivdo in da doslej ni nobenih zanesljivih dokazov, ki bi dokazovali vzrok zastrupitve italijanskih turistov.
Sodni izvedenec: Takšni primeri so pogosti
Sodni izvedenec Petar Pečur je za HRT poudaril, da se v plovilo nikakor ne bi smelo vgrajevati nič brez vednosti in odobritve hrvaškega registra ladijskega prometa: "To se absolutno ne bi smelo zgoditi. Zaslužek in komercialni pritisk ne bi smela biti na prvem mestu. Na prvem mestu mora vedno biti varnost." Pečur je dodal, da so primeri nestrokovnega in nepooblaščenega vgrajevanja tovrstnih naprav pravzaprav pogosti: "To se zgodi pogosto. Takoj, ko se inšpektorji obrnejo in odidejo iz plovila, marsikdo naredi kaj nezakonitega in zelo nevarnega," opozarja.
Otroka še vedno v komi
Kot so sporočili iz splitske bolnišnice, sta mladoletna otroka preminulega Italijana Eugenia Vincija še vedno priključena na aparate na intenzivni negi, njuno stanje je še vedno kritično a stabilnejše, še vedno pa ne moreta dihati sama. Zdravniki se najbolj bojijo mogočih nevroloških motenj. Kot je namreč pokazalo slikanje možganov, so tako pri petletniku kot pri njegovi 14-letni sestri vidne spremembe na možganih. Kakšne morebitne posledice bosta utrpela, bo jasno šele, ko ju bodo izključili iz dihalnih aparatov in ko bosta spet pri zavesti.
Boljše je zdravstveno stanje matere obeh otrok, saj njeno življenje ni več ogroženo. Je pa dobro stanje še dveh, moškega in ženske, ki sta bila prav tako na jahti in bi lahko v naslednjih dneh že odpotovala nazaj v Italijo. V bolnišnico pa so morali včeraj odpeljati tudi dva policista, ki sta sodelovala pri preiskavi na barki, saj jima je postalo slabo. K sreči nista utrpela hujših posledic.
Hrvaški mediji so medtem objavili zadnjo fotografijo nesrečnih italijanskih turistov. Kot poročajo, so imeli italijanski turisti namen še osem dni pluti vzdolž hrvaške obale. Pokojni Vinci je pred smrtjo svojemu prijatelju poslal SMS-sporočilo, v katerem je napisal, da je na Hrvaškem pravi raj, poročajo italijanski mediji.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.