"Popolnoma zavračam možnost nesreče," je v obalnem mestu al-Mukalla na jugovzhodu Jemna še dejal Ardillon in vztrajal, da je "vsaj prva eksplozija nastala zunaj ladje. Takšne eksplozije ne more povzročiti tehnična napaka. Ladja je bila dobro vzdrževana."
Tanker, ki je prevažal 397.000 sodčkov surove nafte, je sicer last malezijske naftne družbe Petronas, ki je vozil nafto iz Savdske Arabije preko Jemna v Malezijo. Do eksplozije je prišlo, ko je bil tanker na poti v jemensko pristanišče Aš-Šihr, 30 kilometrov od al-Mukalle, kjer je nameraval naložiti še dodatni tovor nafte.
Malezijski premier Mahathir Mohamad je medtem izjavil, da eksplozija najverjetneje ni posledica sabotaže ali terorizma. Po njegovih besedah bi lahko eksplozijo zlahka povzročil kratek stik. Povedal je še, da družba Petronas s tem ni utrpela velike škode, saj je bil njen tovor zavarovan, Malezija pa v Jemen ne bo poslala svojih preiskovalcev, saj zaupa jemenskim in francoskim strokovnjakov.
Vzrok za eksplozijo je sicer zelo sporen. Takoj po eksploziji je francosko veleposlaništvo v Sani sporočilo, da se je v tanker zaletela manjša ladja, napolnjena z eksplozivom. Jemenski uradni viri pa so možnost terorističnega napada zatem zavrnili in sporočili, da naj bi bil vzrok za eksplozijo izlitje nafte. Na ladji, ki je bila zgrajena leta 2000, je bilo 25 članov posadke, med njimi osem Francozov in 17 Bolgarov. 24 se jih je uspelo rešiti, enega Bolgara pa še vedno pogrešajo.