Zvišujejo se tako cene hrane kot energije, od žita in riža do nafte. Cena za sod črnega zlata se giblje že okrog 110 dolarjev. Svetovne cene hrane so se v zadnjih devetih mesecih zvišale kar za 45 odstotkov. Po različnih podatkih najbolj primanjkuje riža, pšenice in koruze.
Po podatkih Združenih narodov (ZN) bo zaradi podnebnih sprememb v prihodnjih desetletjih na severni polobli več poplav, na jugu in v sušnih območjih pa še več suš. To bi lahko pripeljalo do svetovne prehrambene krize, so danes na srečanju Mednarodne skupine ZN o podnebnih spremembah (IPCC) v Budimpešti opozorili znanstveniki.
Pomanjkanje pitne vode
"To je resna skrb," je po srečanju povedal predsedujoči IPCC Rajendra Pachauri. Po eni strani lahko zaradi neugodnih vremenskih razmer pride do padca kmetijske proizvodnje, po drugi strani pa zaradi vse več prebivalcev in višjih prihodkov do povečanja povpraševanja po hrani.
Poročilo, ki ga je IPCC predstavila v okviru srečanja v Budimpešti in govori tudi o taljenju ledenikov, ugotavlja, da bo padec količine in kakovosti vode imel negativen vpliv na zdravje, hkrati pa bo s tem več območij prizadel pojav t.i. vodnega stresa, torej pomanjkanja vode za pitje
in kmetijstvo.
Med območji, ki bodo trpela zaradi pomanjkanja vode, so med drugim Sredozemlje, zahodni del ZDA, deli južne Afrike in severovzhod Brazilije. Omenjeni vodni stres pa naj bi samo v Afriki prizadel okrog 250 milijonov ljudi, če se ne bo sprejelo ustreznih ukrepov. IPCC namerava svoje naslednje okoljsko poročilo, že peto po letu 1990, zaključiti do leta 2014.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.