Več kot 80 odstotkov mest po svetu presega mejne vrednosti onesnaženja. Če se osredotočimo zgolj na večja mesta pa je še huje. Kar 98 odstotkov mest, ki presegajo 100.000 prebivalcev, presega mejne vrednosti, pravi poročilo Svetovne zdravstvene organizacije. V zadnjih petih letih so se koncentracije škodljivih snovi v zraku povečale za osem odstotkov, strokovnjaki pa pravijo, da je to v praksi pomenilo kar tri milijone prezgodnjih smrti.
V katerih mestih se ljudje najbolj dušijo?
Kot ugotavlja Svetovna zdravstvena organizacija, ki je v raziskavo vključila 3.000 svetovnih mest, si prvo mesto po koncentraciji škodljivih delcev PM10 prisluži Onitsha, hitro rastoče mesto v Nigeriji. Premoglo naj bi okoli 560 tisoč prebivalcev, meritve zadnjih nekaj let pa kažejo, da tam koncentracija delcev PM10 v povprečju znaša že skoraj 600 mikrogramov na kubični meter, kar je skoraj 30-kratnik priporočene vrednosti. Če za primerjavo vzamemo Ljubljano in si izberemo najhujši dan preteklega januarja, ugotovimo, da je bila koncentracija štirikrat nižja. Na najhujši dan dnevna vrednost ni presegla 120 mikrogramov na kubični meter.

Sledi Pakistansko mesto Peshawar z več kot 1,2 milijona prebivalcev. Tam meritve kažejo 540 mikrogramov na kubični meter.

Na tretjem mestu pa se je znašlo iransko mesto Zabol, ki premore okoli 138.000 prebivalcev. Tam je koncentracija delcev PM10 znašala 527 mikrogramov na kubični meter.

Sledijo številna ostala mesta držav v razvoju, večinoma pa gre za afriške, azijske in države Bližnjega vzhoda.

KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.