
Namestnik generalnega inšpektorja ameriške Zvezne uprave za vrednostne papirje in borzo (FDIC) Fred Gibson je v sredo napovedal začetek kazenskih preiskav proti 50 direktorjem ameriških bank, ki jih je pokopala zadnja finančna kriza. Imena še niso objavljena.
FDIC sicer že s civilnimi tožbami preganja okrog 80 direktorjev in drugih odgovornih v bankah, ki naj bi z nespametnimi odločitvami prispevali k propadu svojih bank, s čimer želijo dobiti nazaj okoli dve milijardi dolarjev. Ameriški regulatorji so od januarja 2008 zaprli 311 ameriških bank, samo letos pa jih je propadlo 146.
Volivci znajo nagraditi in tudi kaznovati
Novica o kazenskih pregonih bi bila za administracijo predsednika ZDA Baracka Obame dobrodošla predvolilna poteza. Volitve v kongres so bile namreč za demokrate porazne. Raziskave so pokazale, da so demokrati utrpeli hud poraz med drugim zaradi jeze volivcev, da se odgovornim za finančne težave ni zgodilo nič. Volivci so opazovali, kako je vlada reševala finančni sistem s pomočjo velikim bankam, odgovorni za uničenje prihrankov pa so si kmalu spet začeli deliti milijarde dolarjev v plačah in ugodnostih.
ZDA so imele zadnjo veliko finančno krizo konec 80. in v začetku 90. let prejšnjega stoletja, ko so kot domine padale hranilnice in posojilnice. George Bush starejši je leta 1992 izgubil drugi mandat, čeprav pa so zvezni organi v zvezi s takratno krizo poslali v zapore okrog 1000 direktorjev in drugih finančnih uslužbencev. Obamova administracija pri tem krepko zamuja.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.