Evropskim poslancem, ki jih ob nagovoru predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa ni bilo v dvorani, se ni treba več bati kazni. Predsednik in podpredsedniki Evropskega parlamenta so se namreč v ponedeljek zvečer po hudem negodovanju parlamentarcev odločili, da grožnje ne bodo uresničili.
Kazen za nenavzoče poslance so prejšnji teden predlagali vodje političnih skupin v Evropskem parlamentu, da bi na prvem Barrosovem nagovoru o stanju Unije zagotovili čim večjo udeležbo evropskih poslancev, saj je dvorana na plenarnih zasedanjih pogosto precej prazna. Kot kaže, je bila že grožnja, ki je, če ne drugega, močno osramotila predstavnike evropskega ljudstva, dovolj. Dvorana je namreč polna.
Evropska unija mora nastopati z enim glasom
Barroso, ki je pravkar prebral svoj nagovor, se je v njem posvetil političnim izzivom, s katerimi se bo morala v prihodnje soočiti EU.
"Komaj čakam čas, ko bo politična vloga Evropske unije v svetu primerljiva z njeno gospodarsko močjo," je dejal. 27 članic mora nastopati kot Evropska unija in ne posamezno, če želimo to doseči, je dejal. Sicer pa je po njegovem mnenju velikost na mednarodnem političnem prizorišču vse bolj pomembna, tudi zato mora Unija delovati enotno.
Kot primer je navedel propadle podnebne pogovore decembra lani v Koebenhavnu. Nobena država ni sledila zgledu Evropske unije, ki si je zadala smele cilje v boju proti globalnemu segrevanju, "pa tudi mi si nismo pomagali, ker nismo govorili z enim glasom," je dejal Barroso.
Gospodarske kriza: iz nje bomo izšli močnejši
Seveda tudi brez omembe krize ni šlo. In spet je Barroso poudaril: vsi smo skupaj v istem čolnu in le če se bomo tega zavedali in skupaj ukrepali, se bomo kmalu izkopali iz nje. Evropska unija namreč po njegovih besedah ni le Bruselj ali Strasbourg, ampak tudi vsaka regija in vsako mesto znotraj meja 27 držav članic. "EU lahko zaupate, da bo zagotovila dobro prihodnost," je zagotovil Barroso in priznal, da delo še zdaleč ni končano in da še vedno ostajajo tveganja in negotovosti. "Zdaj je čas za EU. Bodisi bomo skupaj rasli bodisi bomo posamično propadali," je predstavil alternative.
Med pomembnejšimi nalogami je izpostavil osredotočenje na makroekonomska neravnovesja, zlasti v območju evra. Predlagal je večji nadzor in ostrejše sankcije, ustrezno nadzorovan in reguliran bančni sektor, prepoved kratkoročnega špekulativnega trgovanja ter obdavčevanje finančnih transakcij.
Česa tako barbarskega besede ne morejo opisati
Barroso se je dotaknil tudi pravic žensk in pri tem izpostavil primer Iranke Sakineh Mohammadi Aštiani, ki ji grozi smrt s kamenjanjem. "To je tako barbarsko, da besede tega ne morejo opisati," je dejal predsednik Evropske komisije in si s temi besedami prislužil glasen aplavz. Evropa česa takega ne bo dopustila, je obljubil.
Omenil je tudi v poplavah uničeni Pakistan, ki mu je Evropska unija poslala pomoč. Enotna evropska humanitarna pomoč naj bi kmalu postala nekaj vsakdanjega.
Vajgl: Barroso šibko na področju zunanje politike in širitve
"Šibka točka nastopa je bil del o skupni zunanji in varnostni politiki ter vlogi EU v globalnih razmerjih moči v svetu. Prav tako bi od predsednika komisije pričakovali bolj odločno in konkretno stališče o prihodnjem razvoju odnosa EU do bližnjih sosed – Rusije, Ukrajine, Belorusije, Zakavkazja, Turčije in Bližnjega vzhoda. Premalo je povedal o evropski prihodnosti Zahodnega Balkana in strategije komisije v sedanji fazi predpristopnih pogajanj," je nastop komentiral evropski poslanec Ivo Vajgl.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.