ZDA so se ostro odzvale na zadnji podvig Rusije, ko je šest ruskih raziskovalcev v četrtek prvič v zgodovini doseglo dno Severnega ledenega morja in na njem postavilo rusko zastavo iz titana ter tako nakazalo, da je morsko dno, bogato z zalogami nafte in zemeljskim plinom, ruska last. Tiskovni predstavnik State Departmenta Tom Casey je poudaril, da so tovrstne lastniške zahteve Rusije povsem neosnovane.
"Nisem prepričan, ali so na dno oceana postavili železno ali gumijasto zastavo ali rjuho. Kakorkoli že, to nima prav nobene pravne teže ali učinka," je v četrtek izjavil Casey. Ruske težnje po lastništvu nad morskim dnom na severnem polu za ZDA "vsekakor ne predstavljajo nikakršne stvarne pravice", je še dodal.
Casey je sicer pojasnil, da temeljijo zahteve Rusije na njeni vlogi podpisnice Konvencije ZN o pomorskem mednarodnem pravu, in obenem poudaril, da ZDA te konvencije niso podpisale. Kljub temu pa, tudi v skladu s konvencijo, "mislim, da če nekdo gre in na tiste grebene nariše zastavo Rusije, to ne more kaj bistvenega spremeniti", je še dodal.
Moskva jasno izrazila svoje ambicije
Ruski mini podmornici tipa mir sta v četrtek prvič v zgodovini raziskovanja severnega tečaja dosegli dno Severnega ledenega morja 4261 metrov pod morsko gladino. Moskva je z odpravo potrdila svoje ambicije na območju Arktike, ki si jo lastijo tudi druge t.i. polarne države - ZDA, Kanada, Danska in Norveška.
Ruski znanstveniki naj bi na morskem dnu med drugim zbrali dokaze o grebenu, ki naj bi bil podaljšek evroazijskega kontinenta in tako v skladu z mednarodnim pravom del ruskega ozemlja na celini. ZN so dosedanje zahteve Moskve po lastništvu ozemlja zavrnili, vendar Moskva za leto 2009 načrtuje ponovno prošnjo.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.