Tujina

Kdo bo služil z obnovo Iraka?

Washington/Moskva/Pariz, 05. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Svetovalka ameriškega predsednika za nacionalno varnost Condoleezza Rice je zatrdila, da vodilna vloga v povojni obnovi Iraka ne pripada ZN, temveč ZDA, ki so "sodelovale pri osvoboditvi Iraka in zato tudi žrtvovale življenja in kri".

Pri tem je opomnila, da Irak ni Vzhodni Timor, Kosovo in Afganistan, kjer imajo ZN osrednjo vlogo, čeprav je ameriški državni sekretar Colin Powell pred dnevi omenjal možnost sodelovanja ZDA z ZN v povojnem Iraku. Zunanji ministri Francije, Rusije in Nemčije - Dominique de Villepin, Igor Ivanov in Joschka Fischer - so se sicer na včerajšnjem srečanju v Parizu izrekli za osrednjo vlogo ZN pri povojni obnovi Iraka in izrazili veliko zaskrbljenost glede humanitarnih razmer v Iraku.

Ruski in ameriški predsednik, Vladimir Putin in George Bush, pa sta v telefonskem pogovoru kljub razhajanjem glede napada na Irak potrdila pripravljenost na politični dialog. Različna stališča do dogodkov namreč, kot sta poudarila, ne smejo ovirati odnosov med državama.

Nejasna povojna ureditev Iraka

Ameriški državni sekretar Colin Powell in visoki predstavnik EU Javier Solana sta priznala, da kljub številnim pogovorom doslej še niso uspeli doseči soglasja in premostiti razhajanj glede povojne ureditve Iraka oziroma vloge ZN. Powell je dejal, da o tem nimajo enotnega stališča niti v administraciji. Znano je, da želijo ZDA ohraniti glavno besedo v Iraku po vojni in da se znotraj administracije bolj pogovarjajo o tem, kakšno vlogo naj imajo predstavniki iraške opozicije v izgnanstvu, kot pa o vlogi ZN. Pentagon bi najraje nekaj časa sam poveljeval Iraku, nato pa bi oblast počasi predajal prehodni vladi, v kateri bi imela glavno vlogo iraška opozicija v izgnanstvu.

Powell: V prehodni vladi tudi Iračani iz Iraka

Kakšno iraško vlado si želi Colin Powell in ameriška administracija?
Kakšno iraško vlado si želi Colin Powell in ameriška administracija? FOTO: Reuters

State Department tej opoziciji preveč ne zaupa, ker nima podpore znotraj Iraka, zato Powell zagovarja kompromisno rešitev, da bi v prehodni vladi sodelovali tako Iračani iz Iraka, kot tudi Iračani v izgnanstvu. EU in druge države pa si želijo, da bi glavno vlogo prevzeli ZN. V tem mnenju se jim pridružuje tudi Velika Britanija, ki si ne želi nobenih dvomov glede motivacije za udeležbo v vojni proti Iraku. Solana, ki je prišel v ZDA tudi po priznanje Inštituta vzhod-zahod, pa je, za razliko od Powella, dejal, da bodo imeli ZN v povojnem Iraku veliko vlogo.

Tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan ne dvomi, da bodo imeli ZN pomembno vlogo v Iraku po vojni. "O podrobnostih glede tega, kako velika bo ta vloga, se med sabo pogovarjajo članice ZN, vendar imajo ZN veliko izkušenj s podobnimi razmerami in upam, da bodo članice ZN stopile skupaj za pomoč Iračanom in Iraku. Kakorkoli se bo ta vojna končala, mi smo pripravljeni, da odigramo svojo vlogo," je dejal Annan.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.