Nemški Zeleni so pristali na pogovore o novi vladi s konzervativno koalicijo pod vodstvom Angele Merkel. Sestali naj bi se v petek, vendar pa poudarjajo, da niso prepričani v uspeh. “Smo zelo skeptični,” je tako dejala ena od vodji stranke Claudia Roth. "To bodo le pogovori, nikakor pa ne koalicijska pogajanja," je še poudarila.
Nemški zunanji minister Joschka Fischer, ki ga imajo Zeleni za svojega ‘simbolnega’ voditelja, je koalicijo z Merklovo zavrnil, dejal pa je, da se bo umaknil s čela stranke.
Tudi predsednik CSU Edmund Stoiber meni, da je koalicija med CDU/CSU in Zelenimi malo verjetna. Kot je dejal, so nasprotja med strankami tako velika, da takšnega zavezništva v tem trenutku ni na vidiku. "Zeleni bi se morali preroditi," je dejal.
Sicer se vodilni v vrstah konservativne koalicije (CDU/CSU) vse bolj ogrevajo za "jamajško" koalicijo s FDP in Zelenimi. "Ne gre za taktično zvijačo, pač pa za realistično možnost," je dejal Wolfgang Schäuble, ki je v vladi v senci Merklove pristojen za zunanje zadeve.
Semaforska koalicija?
Najprej sta se v Berlinu sestali vodstvi članov dosedanje vladne koalicije, SPD in Zelenih, ki so na nedeljskih predčasnih volitvah izgubili večino. Na srečanju so govorili predvsem o možnostih "semaforske" koalicije z liberalci (FDP), ki sicer tovrstno koalicijo odločno zavračajo. Navdušeni niso niti Zeleni, ki poudarjajo predvsem nestrinjanje z liberalci glede ekoloških in socialnih vprašanj.
Liberalci se bodo o sestavi vlade s konzervativno koalicijo pogovarjali v četrtek.
Sestava vlade je mogoča
Nemški predsednik Hört Köhler pa je v Berlinu menil, da je sestava vlade, kljub težavnim pogojem, mogoča. "Menim, da je rešitev mogoča," je dejal Köhler in dodal, da so na potezi stranke. "Vendar jim moramo dati mir in čas, da vse to predelajo." Zahteve sedanjega kanclerja Gerharda Schröderja, da obdrži kanclerski stolček, nemški predsednik ni želel komentirati.
Vodja agencije za javnomnenjske raziskave Forsa Manfred Güllner pa je dejal, da je večina nemških volivcev proti novim volitvam. "Ljudje so odločno proti temu, čeprav hkrati menijo, da niso zadovoljni s tem, kar se je zgodilo. 70 odstotkov jih pravi: Ne želimo novih volitev," je dodal Güller.