Za njeno smrt je obtožen agent iranske obveščevalne službe Mohamed Reza Aghadam Ahmadi, ker naj bi novinarko med zaslišanjem tako hudo udaril, da je kasneje za posledicami poškodbe umrla. Obtoženi je vse zanikal. V primeru obsodbe mu grozi zaporna kazen do treh let zapora in denarna kazen v obliki odškodnine svojcem. Izplačati bi jim moral 80 milijonov iranskih rialov (9200 ameriških dolarjev). V procesu sicer sodeluje tudi Nobelova nagrajenka za mir, iranska borka za človekove pravice Širin Ebadi, ki skupaj s sodelavci zastopa svojce umrle Kazemijeve.
54-letna Zahra Kazemi je 23. junija 2003 pred glavnim teheranskim zaporom fotografirala protestnike, zaradi česar jo je iranska policija aretirala in privedla na zaslišanje. Tam je nato zaradi hudega udarca oz. udarcev po glavi padla v komo. 27. junija so jo nato premestili v lokalno bolnišnico, kjer pa je po 13 dneh 10. julija umrla - po navedbah iranskih virov za posledicami možganske kapi.
Incident je močno skrhal odnose med Iranom in Kanado
Smrt novinarke je očitna posledica mučenja med zaslišanjem, še dodatno pa so za razburjenje poskrbeli tajni posnetki, ki prikazujejo, kakšne zasliševalne metode uporabljajo iranske tajne službe. Iran je zaradi tega incidenta postal velika tarča organizacij za zaščito človekovih pravic, verjetno tudi zaradi pritiskov mednarodne skupnosti pa so iranske oblasti na zahtevo predsednika Mohameda Hatamija uvedle preiskavo. Ta je pokazala, da je novinarka umrla zaradi možganske krvavitve, ki bi lahko bila posledica slabega ravnanja zasliševalcev. Za njeno smrt sta bila osumljena obveščevalna agenta, a je bil uradno obtožen le eden od njiju, Mohamed Reza Aghadam Ahmadi.