Sirija je doslej zavračala trditve, da je v napadu na Dumi, ki velja za zadnjo trdnjavo upornikov v oblegani enklavi Vzhodna Guta, uporabila kemično orožje. Sirski mediji poročajo, da je zunanje ministrstvo sporočilo, da je pripravljeno na sodelovanje s skupino strokovnjakov OPCW.
"Ministrstvo je poslalo formalno vabilo OPCW, naj pošlje skupino v Dumo in preuči trditve o domnevni uporabi kemičnega orožja. Sirija je pri tem pripravljena zagotoviti vso potrebno podporo," so še sporočili iz Damaska.
Sirsko povabilo OPCW je bilo izdano, nekaj ur preden bo Varnostni svet Združenih narodov razpravljal o predlogih resolucije, ki sta ju vložili Rusija in ZDA.
OPCW je sicer že sam sporočil, da preiskuje trditve o napadu s kemičnim orožjem, a so doslej izvedli le preliminarne analize.
Hkrati so iz OPCW danes sporočili, da bodo njihovi inšpektorji kmalu odpotovali v Dumo, kjer naj bi preiskali navedbe o domnevnem napadu s kemičnim orožjem. Napoved OPCW sovpada tako s povabilom sirske vlade kot prejšnjimi pozivi iz Rusije, ki je ključna zaveznica sirskega režima, o preiskavi navedb o domnevnem napadu s kemičnim orožjem.
"Skupina se pripravlja, da bi kmalu odpotovala v Sirijo," so sporočili iz OPCW.
Donald Trump zaradi preiskave odpovedal obisk v tujini
"Predsednik ostaja v ZDA, da bi nadzoroval ameriški odgovor Siriji in spremljal razvoj dogodkov po svetu," je povedala tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders.
Trump bi moral po prvotnih načrtih v petek iz Washingtona odpotovati na svoje prvo potovanje v Latinsko Ameriko po prevzemu položaja januarja lani. Poleg vrha Amerik v Limi bi moral odpotovati še v Bogoto v Kolumbiji.
Na vrhu bi se iz oči v oči srečal tudi z mehiškim predsednikom Enriquejem Peno Nietom, s katerim bi govoril predvsem o trgovinskih odnosih med državama. Trump je namreč zahteval ponovna pogajanja o severnoameriškem trgovinskem sporazumu (Nafta). Na srečanju, ki ga bo zdaj opravil Mike Pence, pa naj bi razpravljali tudi o postavitvi zidu na meji med državama.
Peskov obtožil Washington, da zavrača soočenje z resnico
Sergej Lavrov je povedal, da namerava Rusija Varnostnemu svetu Združenih narodov še danes predlagati "transparentno in pošteno" preiskavo, v katero bo vključena tudi Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW). Dodal je, da bi lahko sile sirskega režima, ki ga podpira Rusija, strokovnjakom OPCW zagotovile varnost, če se bodo odpravili na kraj domnevnega napada s kemičnim orožjem.
ZDA so v ponedeljek predlagale resolucijo, o kateri naj bi na željo Washingtona tudi glasovali, a je Rusija sporočila, da resolucija vsebuje "nekaj nesprejemljivih elementov".
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je medtem danes obtožil Washington, da zavrača soočenje z resnico glede domnevnega napada s kemičnim napadom v sirski Dumi. Dodal je, da nekatere države, vključno z ZDA, ne govorijo o potrebi po preiskavi brez predsodkov, zaradi česar ima Rusija omejene diplomatske možnosti. Kljub temu bo Moskva po njegovih besedah nadaljevala z "dejavnim delom na diplomatski fronti".
Ruski veleposlanik pri ZN je medtem že v ponedeljek posvaril, da bi kakršnakoli uporaba sile proti Siriji, dosegla "nasproten učinek".
Rusko obrambno ministrstvo je tudi objavilo, da so njegovi strokovnjaki obiskali bolnišnice v Dumi, ki je največjo mesto v enklavi Vzhodna Guta, in niso našli nobenih dokazov o napadu s kemičnim orožjem. Namestnik ruskega zunanjega ministra Mihail Bogdanov je danes menil, da so "izmišljotine in lažne zgodbe pretveza za uporabo vojaške sile".
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je medtem sporočila, da sodelavci ZN v Siriji ne morejo potrditi navedb o domnevni uporabi kemičnega orožja v Dumi. V zadnjih dneh so v regiji sicer zabeležili primere ljudi z dihalnimi težavami, vendar sodelavci ZN ne morejo potrditi, da je to zaradi kemičnega orožja, saj nimajo dostopa do prizadetega območja, so po poročanju nemške tiskovne agencija dpa sporočili v Ženevi.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres pa je danes pozval k neoviranemu dostopu mednarodnih preiskovalcev Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) do prizorišča napada.
"Vsaka dokazana uporaba kemičnega orožja s strani katere koli strani in v kakršnih koli okoliščinah je odvratna ter jasna kršitev mednarodnega prava," je poudaril. "Zaradi resnosti obtožb je nujna temeljita preiskava nepristranskih in neodvisnih strokovnjakov," je dodal.
Zaostrovanje položaja
Ameriški predsednik Donald Trump je v ponedeljek napovedal, da bo v naslednjih 24 do 48 urah sporočil pomembno odločitev glede ameriškega odziva. Opozoril je, da bo Damask plačal visoko ceno za napad v Dumi, za katerega sicer še ni neodvisno potrjeno, da je bilo uporabljeno kemično orožje.
Trump je imel v ponedeljek srečanje kabineta v Beli hiši, sestal se je tudi z najvišjimi vojaškimi predstavniki. "Imamo veliko vojaških možnosti in kmalu vam bomo sporočili... verjetno po dejanju," je povedal.
O zaostrovanju položaja je v ponedeljek na izredni seji razpravljal Varnostni svet ZN. ZDA so oblikovale osnutek resolucije, s katero bi uvedli preiskavo domnevnih kemičnih napadov, kar pa Rusija zavrača.
Ruski veleposlanik pri ZN Vasilij Nebenzija je na zasedanju VS ZN posvaril, da bi bila ameriška vojaška akcija v Siriji "zelo zelo nevarna". Ameriška veleposlanica pri ZN Nicki Haley pa je vztrajala, da "mora svet videti pravičen odgovor".
Ameriški predstavniki si prizadevajo, da bi VS še danes glasoval o osnutku resolucije o začetku preiskave domnevnega kemičnega napada. V tem primeru sicer grozi, da bo Rusija uporabila veto.
V sobotnem napadu naj bi helikopter odvrgel bombo s kemičnim orožjem nad mestom Duma. Umrlo je najmanj 48 ljudi, okoli tisoč pa je poškodovanih.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.