Nekdanji vodja newyorške policije Bernard Kerik, ki ga je ameriški predsednik George Bush 3. decembra predlagal za novega ameriškega ministra za domovinsko varnost, je nepričakovano sporočil, da odstopa od kandidature. Po poročanju ameriških medijev je 49-letni Kerik v petek pozno zvečer po krajevnem času Bushu poslal pismu, v katerem je zapisal, da zaradi "osebnih razlogov" ne želi prevzeti ministrskega položaja.
Nominacija ni v interesu vlade
Kerik naj bi bil prepričan, da njegova nominacija ne bi bila v interesu vlade, ministrstva in ameriškega prebivalstva. Tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan pa je sporočil, da je Kerik svojo odločitev Bushu sporočil tudi v telefonskem pogovoru. Bush je ob tem Keriku dejal, da "spoštuje njegovo odločitev," je še sporočila Bela hiša.
Bi bil Kerik kos nalogi?
Kerik je že kmalu po objavi nominacije v ameriških medijih naletel na ostre odzive in kritike. Izpostavljala se je predvsem bojazen, da Kerik ne bi bil sposoben obvladati vodenja tako obsežne organizacije kot je ameriško ministrstvo za domovinsko varnost, saj je v njegovem okviru zaposlenih kar 180.000 ljudi.
Kerik je bil tudi svetovalec in naj bi imel več kot šest milijonov delniških opcij v nekem orožarskem podjetju, ki poslovno sodeluje z domovinskim ministrstvom in želi to sodelovanje še izboljšati. Mediji so se obregnili tudi ob Kerikovo sodelovanje v začasni iraški vladi, natančneje na njegovo vlogo svetovalca v iraškem notranjem ministrstvu.
Ameriška televizija CNN je poročala, da je v Kerik v svojem sporočilu Bushu zapisal, da bi lahko prišlo tudi do težav v zvezi s pravnim statusom neke varuške otrok, ki jo je zaposlil pred leti, saj je v ZDA živela kot ilegalna prebežnica. Zanjo obenem tudi ni plačeval davka na dohodek, kar je po lastnih besedah ugotovil ob pregledu dokumentov, ki bi jih potreboval na razpravi za potrditev v ameriškem senatu.