Na dogajanje v Severni Koreji in na domnevni četrtkov preizkusu jedrskega orožja blizu Kitajske meje se je odzval tudi predsedniški kandidat demokratov, John Kerry. V intervjuju za The New York Times je Kerry dejal, da je strah, da bi Severna Koreja testirata jedrsko orožje, posledica Busheve preobremenjenosti z Irakom in znak neuspešne diplomacije. "Menim, da je to znak neuspeha in velikanske grožnja za ZDA. Bush je ignoriral to naraščajočo nevarnost," je dejal Kerry in dodal, da je Severna Koreja v času Bushevega mandata napredovala v jedrskem programu, pot proti možnemu "jedrskemu 11. septembru" pa je jasno razvidna. Prav tako Kerry sumi, da je severnokorejski jedrski program veliko naprednejši od tistega, za katerega so sumili, da ga ima iraški predsednik Sadam Husein.
Busheva administracija je že takoj na začetku svojega mandata zavrnila predlog državnega sekretarja Colina Powella o nadaljevanju Clintonove diplomacije s Severno Korejo, kar naj bi po Kerryjevem mnenju še dodatno pripomoglo k zaostritvi krize.
Na vprašaje, kako bi se sam spopadel s tem problemom, je dejal, da je to naloga za Varnostni svet Združenih narodov.
Kriza glede severnokorejskega jedrskega programa sicer traja že dve leti, zaostrila pa se je z lansko odpovedjo Pjongjanga Sporazumu o neširjenju jedrskega orožja (NPT) in izgonom inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), ki naj bi nadzorovali delo v Jongbjonu. Krizo skušajo sedaj reševati na šeststranskih pogajanjih med Severno in Južno Korejo, ZDA, Japonsko, Kitajsko in Rusijo. Tretji krog pogovorov je potekal junija letos v Pekingu, vendar pa konkretnih rezultatov ni prinesel.
Četrti krog pogajanj bi moral predvidoma potekati 22. in 23. septembra, prav tako v Pekingu, vendar pa je Pjongjang v soboto znova zagrozil, da se jih ne bo udeležil, ker ZDA pripravljajo napad nanj. S severnokorejskim voditeljem Kim Jong-Ilom se je davi sešel predsednik zgornjega doma ruskega parlamenta, sveta federacij, Sergej Mironov. Kot poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass, naj bi ruska stran skušala prepričati Severno Korejo, naj privoli v nov krog pogajanj. Podporo Pjongjangu pa je danes znova izrazila tudi Kitajska.