Predsedniška kandidata sta v zadnji debati pred volitvami 2. novembra razpravljala o domačih temah. Žal pa sta svojim volivcem po mnenju političnih analitikov ponudila zgolj kontrast v stilu in ne toliko v mnenjih. George Bush se je kot pijanec plota držal enostavnega argumentiranja, medtem ko je John Kerry poslušalce 'bombardiral' z dejstvi in številkami. S svojim nastopom sta razočarala volivce, saj mnogi trdijo, da sta ponavljala zgolj slogane prejšnjih debat. Nekateri celo trdijo, da sta kandidata očitno obupala nad neopredeljenimi volivci in da sta z debato poskušala le dodatno spodbuditi svoje privržence.
V ospredju domače teme
Bush in Kerry sta se spopadla glede domačih tem. Dotaknila sta se šolstva, gospodarstva, davkov, pravice do splava, zaposlovanja, zdravstva in vloge vere v javni politiki, seveda pa se ponovno nista mogla izogniti niti vprašanju vojne proti terorizmu in vojne proti Iraku. Kerry je Busha obsodil prenagle odločitve za vojno in dodal, da je tako od Amerike odvrnil zaveznike. Bush je lahko le zmajal z glavo in poudaril, da je "svoboda na pohodu", kar kažejo uspešno izpeljane volitve v Afganistanu. Pred debato, ki jo je povezoval novinar televizije CBS Bob Schieffer, je veljalo, da je Kerry močnejši pri domačih temah, saj mu vse ankete vztrajno dajejo večjo podporo, kot predsedniku in senator je glede na prve odzive gledalcev vlogo favorita izkoristil. Kljub temu pa Bushu verjetno ni zadal odločilnega udarca pred 2. novembrom, ko ga vmes čakajo trije tedni ostrih republikanskih napadalnih oglasov. Kljub dolgočasni izmenjavi argumentov, pa je bilo v debati tudi nekaj svetlih trenutkov. Kerry je Bushevo dojemanje proračuna enačil s Tony Sopranovim, mafijski šef v nadaljevanki Sopranovi, dojemanjem reda in zakonitosti. Tudi Bush ni varčeval s primerjavami. Dejal je, da je Ted Kennedy, ki velja za ikono svobodomiselnosti, v primerjavi s Kerryjem ikona konzervativnosti.
Volivci so bili razočarani tudi nad izmenjavo mnenj o zdravstvenem zavarovanju.Kamen je najprej vrgel Kerry, ki je dejal, da je pet od petinštirideset milijonov nezavarovanih Američanov svoje zdravstveno kritje izgubilo pod Bushevo administracijo. Argumente obeh so označili za površne in puhle. "Boril se bom za pravice delavcev. Poskušal bom obnoviti proračun, tako da bo podoben tistemu, ki smo ga imeli v devetdesetih," je obljubil Kerry in dodal, da se je Bush obrnil proti srednjemu razredu, kar je povzročilo povečanje brezposelnosti in podražitev zdravstvenega zavarovanja. Bush je kar nekajkrat ponovil, da je Kerry kar osemindevetdesetkrat podprl zvišanje davkov, zato naj raje ne govori o izboljšanju proračuna.
Zadnje vprašanje je od kandidatov izsililo zabavne odgovore. Voditelj je vprašal kandidata, kaj sta se naučila od svojih žensk. Bush in Kerry sta poročena in imata po dve hčerki. "Da jih je potrebno ubogati," je bil hiter Bush, ki je nato opisal svojo romantično preteklost s prvo damo Lauro. Kerry je odvrnil, da so se vsi trije z voditeljem Schiefferjem dobro poročili, sam pa verjetno najbolj dobro. Prisotni v dvorani so se ob misli na Kerryjev zakon z bogato dedinjo imperija ketchupa Tereso Heinz sladko nasmejali, vendar so kamere pokazale, da se gospa Heinz Kerry ni pretirano zabavala. Kerry se je spomnil še na svojo mamo, ki je umrla, preden se je odločil za predsedniško kandidaturo. Mati naj bi mu pred smrtjo zabičala, naj se drži treh navodil: "integriteta, integriteta, integriteta."
Izid bo tesen
Po mnenju analitikov se je tej debati, ki je potekala v kraju Tempe v zvezni državi Arizona, bolje odrezal demokratski senator iz Massachusettsa John Kerry. Anketa televizije ABC je prisodila Kerryju minimalno zmago z 42 proti 41 odstotkom gledalcev, vendar pa je v njej sodelovalo 38 odstotkov republikancev in le 30 odstotkov demokratov. Anketa televizije CBS, ki je zajela izključno doslej neopredeljene volivce, pa je pokazala Kerryjevo zmago z 39 odstotki proti Bushevim 25 odstotkom, medtem ko je 36 odstotkov neodločenih gledalcev menilo, da je bil izid debate neodločen.
Večina analitikov se prav tako strinja, da predsedniška tekma ostaja odprta do konca in bo za zmago sedaj odločilno to, katera od strank bo imela boljšo organizacijo na terenu, oziroma katera stran bo na volišča spravila več svojih volivcev. Obe trdita, da imata odlično organizacijo, zgodovinsko pa so glede tega bili boljši demokrati, vendar večinoma le takrat, ko so imeli dobrega kandidata