Tujina

Kerry obljublja, Bush spi

New York, 31. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Kerry in Edwards sta se odpravila na turnejo po ZDA, po vzoru Clintona, ki je podobno turnejo izvedel leta 1992.

Kerry in Edwards se odpravljata na izlet po ZDA (foto: Reuters)
Kerry in Edwards se odpravljata na izlet po ZDA (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Demokratski predsedniški kandidat John Kerry in podpredsedniški kandidat John Edwards sta se v petek, dan po končani konvenciji, odpravila na 21-dnevno turnejo po ZDA. Podobno je izvedel tudi nekdanji predsednik Bill Clinton leta 1992 po konvenciji v New Yorku. Sedanji ameriški predsednik in kandidat republikancev George Bush je medtem prekinil štiridnevni molk v času nasprotnikove konvencije in v Springfieldu v zvezni državi Missouri pred več tisoč privrženci poudaril, da njegov nasprotnik v 19 letih v senatu ni naredil skoraj nič omembe vrednega, medtem ko je sam dosegal rezultate. Demokratska kampanja je Bushu nemudoma odgovorila, da se s takimi rezultati, kot je rekordni proračunski primanjkljaj, izguba delovnih mest, naraščanje zdravstvenih stroškov in zavajanje države v nepotrebno vojno, lahko hvali še naprej.

Sedanji predsednik Bush naj bi šel med Kerryjevim govorom spat
Sedanji predsednik Bush naj bi šel med Kerryjevim govorom spat FOTO: Reuters

V petek se je iz Bostona vsulo 35 tisoč demokratskih delegatov, gostov, novinarjev in protestnikov, kakor tudi republikanskih opazovalcev, ki so beležili napake in pomanjkljivosti v organizaciji, da jih ne bi ponavljali od 30. avgusta do 2. septembra v New Yorku na svoji konvenciji. Bostonska konvencija je bila sicer varna in uspešna, ter celo varčna, saj so organizatorji od 50 milijonov dolarjev, kolikor jih je zvezni kongres odmeril za varnost, porabili manj kot 40 milijonov. Bostonski protesti so bili omejeni, poleg tega pa je bil del bolj kot demokratom namenjen protestom proti Bushu.

Med Kerryjevim govorom je Bush spal

Na demokratsko konvencijo so prišli tudi republikanci in si zapisovali napake (foto: Reuters)
Na demokratsko konvencijo so prišli tudi republikanci in si zapisovali napake (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Bush je v Springfieldu kritiziral nasprotnika in hvalil svoje dosežke. Kerryjevega govora si ni ogledal, ker je menda šel spat, ker pa po lastnih trditvah ne bere niti časopisov, je podrobnosti o nasprotnikovih besedah izvedel od svojih sodelavcev. Ti so mu razložili, da so bili demokrati v Bostonu polni zvitih kritik in velikih obljub, vendar pa naj bi bile te prazne in brez resničnih rezultatov. Kerry po Bushevih besedah 19 let v senatu ni naredil kaj prida, medtem ko se je sam dokazal z uspehi v vojni proti terorizmu in na gospodarskem področju. Zato potrebuje še štiri leta v Beli hiši, da dokonča začeto, zagotovi še večjo varnost, trdnejše gospodarstvo in svetlejšo prihodnost.

Tudi republikanci opozarjajo volilce naj svoje glasove raje oddajo po pošti (foto: Reuters)
Tudi republikanci opozarjajo volilce naj svoje glasove raje oddajo po pošti (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ko kritiziraš prepričuješ

Bush bo imel mesec dni precejšnjo prednost, saj lahko do svoje konvencije zapravlja lastnoročno nabrani denar za kampanjo, medtem ko je Kerry s sprejemom nominacije dobil 75 milijonov dolarjev proračunskih sredstev, ki mu morajo zadoščati do volitev 2. novembra. Bush bo na 75 milijonov dolarjev omejen šele od 2. septembra naprej. Kerryjeva kampanja je v zadnjih 48 urah pred sprejemom predsedniške nominacije nabrala kar 9 milijonov dolarjev, ki bodo šli na račun demokratske stranke. Zaostanek za Bushem bo tako Kerry skušal nadomestiti s pomočjo stranke, ki lahko zapravlja višek njegovega denarja in s pomočjo "neodvisnih" skupin, ki bodo še naprej udarjale po Bushu. Predsednik ima na voljo vse te možnosti, skupaj z več deset milijoni dolarjev denarja svoje kampanje. Scenarij kampanje do volitev je predvidljiv. Obe strani se bosta medsebojno kritizirali in prepričevali volivce, naj glasujejo za eno ali drugo stran. V naslednjih dneh pa bo znano, ali je Kerryju uspelo prepričati neprepričane, da je skrajni čas za spremembe.

Pomanjkljivosti elektronskih volilnih naprav

Ne glede na trditve republikanskega guvernerja Floride Jeba Busha, da je z novimi elektronskimi volilnimi napravami v njegovi državi vse v najlepšem redu, so floridski mediji objavili, da je državno vodstvo njegove stranke republikanske volivce pisno opozarjalo, naj ne zaupajo tem napravam in naj svoje glasove raje oddajo po pošti. Zardeli so tudi v Beli hiši, saj je bila na pismu s to vsebino fotografija ameriškega predsednika Georgea Busha. Demokrati že nekaj mesecev opozarjajo, da se na Floridi tudi tokrat obeta ponovitev prevar iz leta 2000, ko na tisoče temnopoltih volivcev ni moglo oddati svojega glasu. Elektronske volilne naprave, podobne bankomatom, ki so jih namestili v 15 državnih volilnih okrožjih, namreč niso opremljene s tiskalniki in je v primeru suma prevare nemogoče preveriti volilne izide.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij