Tujina

Pozdravili Ruplov načrt

Biškek, 18. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nova oblast v Kirgiziji je predsedujočemu OVSE izrazila podporo načrtu organizacije za državo, ki je marca doživela revolucijo.

Dimitrij Rupel (Foto: Reuters)
Dimitrij Rupel (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

"Premier in začasni predsednik Kurmanbek Bakijev se je pozitivno odzval na načrt, formalni odgovor pa pričakujemo v zelo kratkem času," je v Biškeku povedal predsedujoči OVSE in slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Načelno podporo načrtu OVSE je na srečanju z Ruplom izrazila tudi začasna zunanja ministrica Roza Otunbajeva.

Načrt OVSE, ki je bil pripravljen v sodelovanju z oblastmi v Biškeku, med kratkoročnimi ukrepi za Kirgizijo predvideva vzdrževanje reda in miru, pripravo na julijske predsedniške volitve in vzdrževanje političnega dialoga. Med dolgoročnimi ukrepi pa načrt predvideva skrb za vladavino prava, izobraževanje, čezmejno sodelovanje, gospodarski razvoj in svobodne medije.

Rupel obiskal Kirgizijo že drugič v mesecu dni

Rupel na prvem obisku v Kirgiziji - med pogovorom z novim predsednikom države Kurmanbekom Bakijevim (Foto: Reuters)
Rupel na prvem obisku v Kirgiziji - med pogovorom z novim predsednikom države Kurmanbekom Bakijevim (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V Kirgiziji je Rupel že drugič v manj kot mesecu dni - v okviru prizadevanj OVSE za uspešen razplet krize v državi je Biškek obiskal že 31. marca. Pri umirjanju razmer v državi je sicer OVSE ves čas aktivno sodelovala. Poleg predsedujočega OVSE in generalnega sekretarja OVSE Jana Kubiša je državo obiskal tudi osebni predstavnik predsedujočega OVSE za Srednjo Azijo Alojz Peterle, prvič ravno v času najhujših nemirov v državi. Peterle spremlja ministra Rupla tudi na tokratnem obisku. OVSE je v Kirgizijo poslala tudi ustavne in pravne izvedence.

Volitve v Kirgiziji sprožile proteste opozicije

Rupel je v Kirgiziji začel turnejo po Srednji Aziji, med katero bo do srede obiskal še Tadžikistan in Turkmenistan. Na obisku ga spremlja gospodarska delegacija.

V skoraj petmilijonski Kirgiziji so 27. februarja potekale parlamentarne volitve, ki so bile zaradi obtožb o nepravilnostih deležne kritik mednarodnih opazovalcev in opozicije. Po drugem krogu 13. marca, na katerem je z veliko večino zmagala stranka dolgoletnega predsednika Askarja Akajeva, pa so v državi izbruhnili protesti opozicije. Opozicija je 24. marca zavzela sedež Akajeva v Biškeku, predsednik pa je pobegnil v Rusijo, kjer je na kirgiškem veleposlaništvu v Moskvi 4. aprila uradno podpisal odstopno izjavo. Za datum predčasnih predsedniških volitev je parlament določil 10. julij. Temu bodo sledile ponovne parlamentarne volitve.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10