ZDA medtem veljajo za četrto največjo izvoznico riža na svetu, svoj pridelek pa izvažajo v več kot 100 držav. Kitajska Američanom do zdaj kljub temu ni želela odpreti svojega trga, češ da njene inšpekcije (še) niso ocenile, da je neoporečen.
Da bi to spremenili, so predstavniki Ameriške zveze pridelovalcev riža kitajske inšpektorje povabili na obisk farm v Arkansasu, Kaliforniji in Louisiani.
Kitajska se je sicer dolgo držala politike samozadostne preskrbe z žiti in se je v tem smislu izogibala zanašanju na druge države. Ker pa se zlasti v mestih sooča z vse več migranti in ker prihodki njenih prebivalcev rastejo, je povpraševanje po osnovnih živilih preseglo domačo pridelavo.
Skladno s tem je morala Kitajska začeti uvažati koruzo, v zadnjih letih pa je postala tudi ena največjih uvoznic soje. Američani ob tem upajo, da bo kitajski srednji sloj sčasoma postal bogatejši in da bo pripravljen kupovati bolj kakovosten ameriški riž, čeprav je dražji.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.