Tujina

Kitajci naj bi riž kmalu kupovali od Američanov

Little Rock, 09. 10. 2011 12.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Ameriški kmetje verjamejo, da so se po dolgoletnem trudu vendarle približali izdaji dovoljenja, s katerim bodo lahko začeli prodajati riž na kitajskem trgu. To bi spodbudilo ameriško kmetijstvo, ki se zadnje čase sooča s težavami zaradi stagnacije cen.

Poljedelec Chris Deren sredi riževega polja na Floridi, na katerem sadi vrsto aromatičnega tajskega riža.
Poljedelec Chris Deren sredi riževega polja na Floridi, na katerem sadi vrsto aromatičnega tajskega riža. FOTO: Reuters
Kitajska je sicer največji svetovni pridelovalec riža, vendar pa porabi skoraj vse, kar pridela, tako da je že zdaj prisiljena dovoliti uvoz riža iz Tajske in Vietnama.

ZDA medtem veljajo za četrto največjo izvoznico riža na svetu, svoj pridelek pa izvažajo v več kot 100 držav. Kitajska Američanom do zdaj kljub temu ni želela odpreti svojega trga, češ da njene inšpekcije (še) niso ocenile, da je neoporečen.

Da bi to spremenili, so predstavniki Ameriške zveze pridelovalcev riža kitajske inšpektorje povabili na obisk farm v Arkansasu, Kaliforniji in Louisiani.

Kitajska se je sicer dolgo držala politike samozadostne preskrbe z žiti in se je v tem smislu izogibala zanašanju na druge države. Ker pa se zlasti v mestih sooča z vse več migranti in ker prihodki njenih prebivalcev rastejo, je povpraševanje po osnovnih živilih preseglo domačo pridelavo.

Skladno s tem je morala Kitajska začeti uvažati koruzo, v zadnjih letih pa je postala tudi ena največjih uvoznic soje. Američani ob tem upajo, da bo kitajski srednji sloj sčasoma postal bogatejši in da bo pripravljen kupovati bolj kakovosten ameriški riž, čeprav je dražji.

Ameriški riž naj bi bil kakovostnejši od kitajskega.
Ameriški riž naj bi bil kakovostnejši od kitajskega. FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

janez6b
10. 10. 2011 11.40
Vsi ki pljuvate Kitajsko in vse kar se je tiče, naš novi svetovni red je narejen po kitajskem vzoru:) če ne verjamete si poglejte govor G. Bush starejšega iz leta 1989, kjer hvali kitajski komunističen sistem, ter njihovo politiko enega otroka, pri kateri so imeli tudi američani prste vmes. JA nwo ima za vzor kitajski sistem, oz kitajska je poizkusni zajček, in to priznavajo sami očetje NWo-ja.
Smrekar1
10. 10. 2011 10.54
Kitajski gospodarski vzpon je tesno povezan s prodajo oporečnih, pogosto nevarnih izdelkov v ZDA (in drugod), oni pa ne bi uvažali njihovega riža ker naj ne bi bil neoporečen? To smrdi po protekcionizmu - prav tisti stvari, ki jo Kitajska uradno zavrača.
janez6b
10. 10. 2011 10.43
Tisti ki se tako nevedno navdušujete nad gensko spremenjeno hrano, preberite si spodnje; Kaj Codex sploh je? Codex Alimentarius je skupek pravil za regulacijo poljedelstva in popolno kontrolo hrane od semena do končnega pridelka. Pa bom čisto na enostaven način skušala napisati, kaj njegova uvedba pomeni. Pod Codexom ni več potrebno označevati živil, ki so genetsko spremenjena, kar je sedaj obvezno. Zelenjava in sadje bosta izpostavljena sevanju. Trenutno se to dela samo pri sadju in zelenjavi, ki mora dolgo potovati, da ostane dlje sveža. Pod Codexom bo to obvezno za vsa živila. Po uvedbi Codexa bodo vse živali, ki se redijo za hrano ali mleko, morale dobivati Monsanto rastni hormon in Monsanto antibiotike. Naj vam ob tem še povem, da je Monsanto največji proizvajalec genetsko spremenjenih živil na svetu. Ljudje bodo zbolevali zaradi uživanja genetsko spremenjene hrane, tukaj pa vskoči farmacija, ki jim bo nudila pomoč v obliki svojih zdravil. Praktično vsa naravna zdravila postanejo prepovedana in označena kot strupena in nevarna, dovoljeni bodo samo farmacevtski produkti. Pa naj mi še kdo reče, da je kemija bolj zdrava od naravnih zadev. Ampak ravno v tem je problem. Naravna zdravila so konkurenca farmaciji, zato jih želijo prepovedati. Vse vitaminske dodatke bo možno dobiti samo še na recept. Codex v osnovi preprečuje in celo prepoveduje naravno organsko kmetovanje. Naj še enkrat povzamem vse. Codex Alimentarius bo vso kontrolo nad hrano potisnil v roke farmaciji in Monsantu kot največjemu proizvajalcu genetsko predelane prehrane. Če se vse črne slutnje uresničijo, bomo v roku 10-ih let na policah v trgovinah imeli le še genetsko spremenjeno hrano, organske, ekološke in biološke ne bo več. Kmetje bodo morali semena kupovati od Monsanta vsako leto, saj imajo njihova semena vgrajen gen, ki preprečuje nadaljnje razmnoževanje. Z drugimi besedami povedano, ne proizvajajo semen, zato mora kmet vsako leto znova kupiti semena. Od Monsanta seveda. Ironija je v tem, da bomo morda v povprečju dlje živeli, ampak kvaliteta življenja bo precej slabša, saj bo prehrana nekvalitetna. Veliko bo bolezni, tukaj pa nam bo farmacija prodajala svoje izdelke in nas zdravila, tako da bodo še oni dobili svoj kos pogače. Zdaj pa tisto najstrašnejše. Zaradi posledic uvedbe Codexa naj bi po celem svetu umrlo okrog 3 milijarde ljudi. Da, res je. 3 milijarde!!! Zakaj? Zaradi pomanjkanja hrane, nekvalitetne hrane, celo zaradi ozdravljivih bolezni, ker bodo naravna zdravila seveda prepovedana, imunski sistem pa oslabljen zaradi nekvalitetne genetsko spremenjene hrane. Najbrž ste tisti, ki uživate to svinjarijo zaradi svoje naivnosti tudi cepljeni proti novi gripi, bravo za vas:) dobro da ste se cepili drugače ne bi preživeli:)
Jagoda666
10. 10. 2011 09.47
Jaz ne jem Kitajskega česna, ker če ga daš v zemljo in zaliješ ne vzkali. In to če nekaj ni sposobno kaliti potem zagotovo ni dobro. Kar Gorazda Pretnerja vprašajte. In ne hvalite ZDA, ker tam so samo mulitinacionalke in nezdrava hrana. Kar poglejte McDonalds.
hansola
10. 10. 2011 09.16
Jagoda666, upam, da za kitajski riž ne misliš, da je neoporečen? Sam raje jem ne vem kak GSO, kot kitajsko industrijsko pridelavo (izjema so domače, kar pa tudi v ZDA najdeš).
indal
10. 10. 2011 08.07
Basmati riž je zakon! Ta ameriški riž pa mi diši po GSO!
Jagoda666
10. 10. 2011 07.43
Jaz ga ne bi, ker je skoraj gotovo GSO in bom bolana pa še na zgubi za povrh.
Pygmalion
09. 10. 2011 23.21
Velik del ZDA je čisto dovolj topel za vzgojo riža, le vode jim primanjkuje (zato pa so praktično celo reko Colorado ponucali za zalivanje)... Tako da to sploh ni primerljivo z bananami na Triglavu.
Staropramen
09. 10. 2011 22.48
Kitajska inšpekcija še ni ugotovila, ali je ameriški riž neoporen!? Kaj če bi ameriška inšpekcija pogledala kitajski riž, ki ga pridelujejo na zemlji, hudo kontaminirani z gnojili in pesticidi. Treba se je bati kitajskih pridelkov, ne pa gensko spremenjenih rastlin.
tinetone
09. 10. 2011 22.32
a hahahaha nikoli ga ne bodo prodajali, kitajci ga bodo vzeli ker američani ne bodo sposobni kriti svojih obveznic
PejtGaPogledatBrane
09. 10. 2011 19.32
NEW WORLD ORDER pečenke smo
PejtGaPogledatBrane
09. 10. 2011 18.23
Rad imam Kitajsko in Rusijo! to sta edini dve državi, ki bosta preživeli 3. svetovno vojno
maktub
09. 10. 2011 17.39
ja, hmal bomo drva v gozd vozili
usi-glih
09. 10. 2011 16.49
.... ah seveda na Kitajskem delajo delavci na rižovih poljih za 2 pesti riža na dan v Ameriki pa tako kot pri nas 2 plači dobiš potem pa pol leta ZASTONJ in potem se ustanovi nova firma in gremo jovo na novo. Komaj čakam da bodo tole usrano Slovenijo kupili Kitajci kajti tedaj bom vsaj za 2 pesti riža dobil plačano- bolje kot nič.
Odpri.oci
09. 10. 2011 15.58
Kitajci bodo namesto svojega naravnega riža začeli uvažati gensko spremenjen ameriški riž........ kam gre ta svet ????
Silvyc
09. 10. 2011 14.58
Mogoče pa se zgodovina spreminja. Kitajska se bogati, na koncu bomo mi delali za pest riža, tako kot je včeraj Kitajec delal za nas.
zlobniCO2
09. 10. 2011 14.43
mmm riz za vse
Milan Koleznik
09. 10. 2011 14.35
od koga pa bomo mi kupovali krompir,in koliko novinarjev pop tv je na kitajskem.
Tone 12345
09. 10. 2011 14.22
Ja pa tud delal bodo v Ameriki!
ekskluziv.scena
09. 10. 2011 14.01
Brazilija bi lahko ves svet fojtrala, pa ZDA pritiskajo z nekimi okoljevarstvenimi fintami samo, da zaščitijo svoje pridelovalce. Ne, ne bi bilo potrebno sekati gozda.