Tujina

Kitajska zaščitila zasebno lastnino

Peking, 14. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Kitajski parlament je odobril spremembe ustave, ki prvič po revoluciji leta 1949 dovoljujejo ustavno zaščito privatne lastnine.

Kitajski ljudski kongres (Foto: Reuters)
Kitajski ljudski kongres (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kitajski državni ljudski kongres je danes odobril spremembe ustave, ki med drugim predvidevajo, da naj bi odslej na Kitajskem prvič po komunistični revoluciji zasebno lastnino ščitila ustava. Na zaključnem delu kongresa je skoraj 3000 delegatov še potrdilo proračun, ki predvideva povečanje sredstev za vojsko za 11,6 odstotka. Jasno podporo pa so izrekli tudi poročilu kitajskega premiera Wen Jiabaa, ki je položaj prevzel pred enim letom.

Premier Wen je ocenil, da so spremembe ustave velikega pomena za razvoj Kitajske.

Petdeset let po preganjanju in razlastitvi kapitalistov kitajska ustava tako prvič imenuje zasebno lastnino za nedotakljivo. Kitajska sicer že ima zakone o zasebni lastnini, vendar pa so podjetniki lobirali za ustavno zaščito. Po mnenju zasebnega gospodarstva bodo ustavne spremembe odpravile težave in okrepile zaupanje vlagateljev.

V kitajsko ustavo so delegati vključili teorije nekdanjega državnega in partijskega voditelja Jiang Zemina, ki je kot prvi na Kitajskem po revoluciji v partijo povabil tudi kapitaliste.

Kitajska brani človekove pravice

Ljudski kongres je v ustavo vključil tudi navedbo, da država "spoštuje in brani" človekove pravice. Borci za človekove pravice in tuje človekoljubne skupine to ocenjujejo kot le simbolično dejanje, ki v praksi ne bo prineslo sprememb. Vladni kritiki tudi opozarjajo, da ustava ne omenja zaščite svobode izražanja političnega prepričanja.

Kitajska ne bo spreminjala zgodovine

Kitajski vojaki na Trgu nebeškega miru, kjer je pred 15 leti umrlo med nekaj sto in skoraj tisoč ljudmi (Foto: Reuters)
Kitajski vojaki na Trgu nebeškega miru, kjer je pred 15 leti umrlo med nekaj sto in skoraj tisoč ljudmi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Kitajska vlada je 4. junija 1989 s silo zatrla demokratične študentske proteste na trgu nebeškega miru, pri čemer je bilo ubitih sto ljudi, po nekaterih podatkih pa več tisoč.

Premier Wen Jibao se je na novinarski konferenci po koncu zasedanja kitajskega ljudskega kongresa izognil neposrednemu odgovoru na vprašanje o zahtevi znanega kitajskega zdravnika, da bi prodemokratične proteste na Trgu nebeškega miru v Pekingu leta 1989 ovrednotili kot "patriotsko gibanje".

"V tem kritičnem obdobju je bila na kocki prihodnost naše stranke in naše države," je pojasnil Wen. "Uspešno smo stabilizirali splošne razmere, nadaljevali reforme in odprli Kitajsko in zagotovili prihodnost izgradnje socializma s kitajskimi značilnostmi," je nadaljeval i ob tem poudaril, da sta enotnost in stabilnost izjemnega pomena za državo. Kitajska se mora v prihodnjih 20 letih osredotočiti na svoj razvoj, po 20 ali celo 50 letih stabilnosti pa bo država močnejša, je prepričan premier.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij