Brazilija velja za državo, ki je doživela na področju gospodarskega razvoja v zadnjem desetletju precej dramatičen preobrat. Še nedolgo nazaj je največje gospodarstvo Latinske Amerike cvetelo in uspešno lovilo napredne države. Kar naenkrat pa je bilo tega konec. V nekoč obetajočem gospodarstvu so stalnica postale politična kriza, korupcija, recesija in varčevalni ukrepi. Simbol tega obdobja v državi, ki se bori s slabimi ekonomskimi razmerami, hkrati pa poskuša obrniti nov list papirja na področju boja s korupcijo, je postal tudi Eike Batista, ki je bil zaradi korupcije obsojen na 30 let zapora, poroča britanski BBC.
"Od buma do propada"
S tem naslovom mediji opisujejo gospodarski propad Brazilije, z njim pa lahko povzamemo tudi osebno zgodbo Batiste. Nekdanji zavarovalniški zastopnik je svoj prvi rudnik zlata kupil z denarjem, ki si ga je izposodil od draguljarjev iz Ria de Janeria in Sao Paula. Z njim je zaslužil prvi milijon dolarjev, nato pa v 80. letih prejšnjega stoletja razširil svojo dejavnost in se lotil partnerstva z globalnimi rudarskimi igralci, kot je Rio Tinto.
Ob prehodu v novo tisočletje, leta 2000, je dosegel vrhunec svoje priljubljenosti. Leta 2012 je pristal na seznamu najbogatejših Zemljanov revije Forbes in zasedel sedmo mesto, njegovo bogastvo pa so takrat ocenili na 35 milijard dolarjev.
Človek, ki je bil navdih mladi podjetniški generaciji v Braziliji, pa je kmalu zatem po 30 letih vzpenjanja na gospodarski vrh občutil močan padec. Do leta 2013 so bila njegova podjetja že v finančnih težavah. To je predstavljajo tudi postopen konec dragim infrastrukturnim, rudarskim in naftnim projektom. Naftni izviri, ki jih je kupil, niso napolnili zadostnega števila sodov, gradbeni projekti so bili odloženi, pričakovani donosi pa so se spremenili v finančne izgube. Brazilski tajkun je bil primoran prodati svoja podjetja, jahto in drage nepremičnine.
Policijska preiskava 'Avtopralnica'
Da za njegov imperij nista zaslužna samo trdo delo in pogum, je pokazala policijska preiskava, tako imenovana operacija Avtopralnica. Ta je odkrila korupcijska dejanja v vseh večjih brazilskih političnih strankah in hkrati pokazala, da je Batista za pridobitev javnih naročil uporabil svoje povezave z državnimi uradniki. Potem ko se je sam predal oblastem, je bil v zaporu le nekaj mesecev, sojenje pa je dočakal v hišnem priporu.
Ta teden ga je sodnik obsodil na 30-letno zaporno kazen, ker je nekdanjemu guvernerju Ria de Janeira plačal 16,5 milijona dolarjev podkupnine. "Njegovi zločini so povzročili globoke brazgotine v zaupanju vlagateljev in podjetnikov, ki so v nedavni preteklosti videli Brazilijo kot dobro naložbeno priložnost," je v sodbi zapisal sodnik kazenskega sodišča v Riu. S tem je postal šele drugi milijarder s Forbsove lestvice top 10 najbogatejših Zemljanov, ki so bili aretirani s strani policije. S tem je torej dosegel pomemben mejnik in se postavil ob bok preprodajalcu drog, Pablu Escobarju.
Nov mejnik za Zuckerberga
Medtem ko so nekateri milijarderji klavrno propadli, pa spet drugi pridno širijo svoj imperij. Eden izmed njih je tudi izvršni direktor Facebooka Mark Zuckerberg, ki se je včeraj po izračunih Bloomberga s svojim premoženjem, vrednim 81,6 milijarde dolarjev, povzpel na tretje mesto in s tem prehitel legendarnega vlagatelja in direktorja Buffetta, poroča ameriški CNN. Na njegov naskok je vplival 2,4-odstotni dvig Facebookovih delnic.
Glede na Bloombergov indeks najbogatejših so se prvič med top tri najbogatejših uvrstili tehnološki velikani. Prvi je Jeff Bezos z 1,4 milijarde ameriških dolarjev premoženja, sledi mu ustanovitelj Microsofta Bill Gates, tretji pa je, kot že omenjeno, Zuckerberg.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.