Pred posebno sodišče za genocid v Kambodži so stopili 84-letni ideolog režima Nuon Chea, bil je namestnik vodje režima Pola Pota, ki je Kambodži vladal od leta 1975 do 1979; tedanji formalni predsednik države Khieu Samphan in zunanji minister Ieng Sary. S sodniki bi se morala soočiti tudi Ieng Thirith, ki je bila ministrica za socialne zadeve, a jo je sodišče prejšnji teden razglasilo za nezmožno sodelovanja v procesu zaradi demence. Pol Pot je umrl naravne smrti leta 1998.
Obtoženi vojnih zločinov, zločinov proti človečnosti in genocida med uvodnim nastopom državne tožilke Chee Leang niso pokazali nikaršnih čustev, kljub temu da je tožilka opisovala grozljive razmere v domovini v času vladavine Pola Pota. Kot je dejala, je bila Kambodža "taborišče za sužnje" in "en sam velik zapor, v katerem so zapornike stalno nadzirali". Nihče se ni izrekel za krivega.
Proces, ki je bil med svojci žrtev režima izjemno pričakovan, je eden najbolj kompleksnih primerov od sojenja nacistom po drugi svetovni vojni, trajal pa naj bi več let. Sojenje naj bi bilo ključnega pomena za celjenje globokih ran, ki jih je režim zadal kamboškemu ljudstvu. Čeprav je od konca režima minilo že tri desetletja, so spomini in rane še vedno živi, je za Aljazeera povedal 57-letni Sum Rithy, ki se spominja, kako so ga sredi noči odvlekli z njegovega doma, ga obtožili, da je agent CIE in KGB in ga za dve leti strpali v zapor v Siem Reapu. V režimu je umrlo od 1,7 do 2,2 milijona ljudi, ki so jih ali usmrtili ali pa so umrli zaradi bolezni, izčrpanosti ali lakote.
Posebno sodišče, ki deluje ob podpori Združenih narodov, je bilo ustanovljeno leta 2006 za sojenje visokim predstavnikom nekdanjega režima, obtoženim genocida in zločinov proti človečnosti. Na prvem sojenju so julija 2010 na 30 let zapora obsodili vodjo zloglasnega zapora Tuol Sleng v Phnom Penhu, Kainga Gueka Eava, bolj znanega po vzdevku Duch.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.