
Vendar Robertson poudarja, da s tem zavezanost zveze Nato dosegi zastavljenih ciljev v Bosni in Hercegovini - stabilnosti, varnosti, miru in demokracije - ne bo nič manjša. Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini Wolfgang Petritsch, ki je danes v Bruslju nagovoril Severnoatlantski svet na veleposlaniški ravni, je takšno stališče pozdravil, hkrati pa tudi potrjeno načelo, "da je zveza Nato v regijo prišla skupaj, v njej skupaj ostala in bo iz nje tudi skupaj odšla".
Popolnoma Nato BiH sicer ne bo zapustil kmalu, kajti cilji še niso izpolnjeni - država je sicer lepo napredovala, kar omogoča krčenje sil, toda zavezništvo bo odšlo, ko bo BiH delujoča multietnična družba, je dejal Robertson. O kakšnem krčenju 18.000-članskih enot Nato vendarle razmišlja, Robertson danes ni govoril, diplomatski viri pa so potrdili, da bi se sile lahko zmanjšale za tretjino.
Robertson tudi ni povedal, kdaj bo odločitev sprejeta. "Sprejeta še ni, znova pa bomo o njej govorili na zasedanju zunanjih ministrov maja v Reykjaviku," je dejal. Katere civilne oblasti bi lahko prevzele del zavezniških nalog, tudi še ni jasno, je pa Robertson povedal, da bi lahko to storila tako Evropska unija kot tudi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE).