Oblikovanje hipersoničnega letala, ki bi zmoglo poleteti z dvakratno maksimalno hitrostjo concorda oziroma s kar petkratno hitrostjo zvoka, je projekt, ki ga intenzivno razvijajo oblikovalci in konstruktorji Evropske vesoljske agencije. Kot poroča BBC, bi tovrstno letalo bistveno skrajšalo trajanje čezoceanskih letov, saj so običajna letala kar šestkrat počasnejša od letalske zveri, ki že dobiva nakazane konture.
Človek si je od nekdaj želel leteti višje, hitreje in ob tem presegati meje doseženega. Prvo letalo, ki prebilo zvočni zid leta 1960, je bilo letalo X-15 – z njim je poletel astronavt Neil Armstrong. Letalo je bilo po zasnovi pol letalo in pol izstrelek, a je let pri največji hitrosti zaradi velike porabe goriva lahko trajal le minuto in pol.
Snovalci prvotnega letala so si od projekta veliko obetali, 50 let pozneje pa je tehnologija tako napredovala, da bi znalo biti hipersonično potniško popotovanje kmalu več kot le sanje. Letalo bi po napovedih lahko preseglo hitrost kar petih machov (1 mach je hitrost zvoka oziroma 1.236 kilometrov na uro). Novim standardom in želenim hitrostim morajo najprej prilagoditi pogonske motorje, velika težava pa je tudi hitro pregrevanje.
Evropska vesoljska agencija je projekt poimenovala Lapcat, uradno ime projekta, ki nadaljuje tam, kjer je X-15 sklenil svojo pot, je sicer A2.
Zaradi zračnega upora, ki pri visokih hitrostih deluje na lupino letala, bi temperatura hitro presegla 1.000 stopinj Celzija. Lupina mora biti zato izdelana tako, da bi lahko prenašala zelo visoke temperature.
Z razvojem pogonskih motorjev se ukvarja ekipa znanstvenikov in strojnikov v oxfordskem podjetju Reaction Engines. Motor naj bi bil po predvidevanjih hibriden. Pogonsko gorivo bo najverjetneje tekoči vodik, ki ga bo letalo črpalo tudi iz atmosfere.
Težava je tudi zahtevno testiranje nadzvočnih letal. Medtem ko običajna letala testirajo v vetrnih tunelih, bi potrebovali za poustvarjanje nadzvočnih hitrosti velike količine energije. Da bi med testiranji prihranili, so raziskovalci sestavili posebno visokotlačno pištolo, s katero obstreljujejo testne materiale, spremembe pa spremljajo na milisekundo natančno.
Zaradi težav, s katerimi se snovalci borijo, je pred uresničitvijo načrtov in prvim poletom letala A2 še vsaj nekaj desetletij. Letalo naj ne bi poletelo pred letom 2040. Kot zla senca nad projektom visi tudi usoda concorda, ki je letel 27 let. Po seriji okvar in strmoglavljenju leta 2000 pa sta se letalski družbi British Airways in Air France concordom dokončno odrekli.
Ali bo hipersonično letalo dejansko poletelo, bo odvisno tudi od cene vozovnic. Kot kaže lanskoletna študija potovalnih navad, so pripravljeni med leti, da bi kaj prihranili, večkrat presedati tudi potniki v poslovnem razredu. Zagovorniki letala pravijo, da bodo cene vozovnic za hipersonična letala zaradi prihranka pri gorivu pravzaprav zelo primerljive s cenami sedanjih vozovnic v poslovnem razredu.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.