Tujina

Kneset sprejel proračun

Jeruzalem/Gaza, 30. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Izraelski parlament je sprejel proračun za leto 2005m, s čimer je vlada dobila zaledje za premierov načrt o umiku iz Gaze in dela Zahodnega brega.

Šaron je moral za svoj načrt 'podkupiti' opozicijske poslance (Foto: Reuters)
Šaron je moral za svoj načrt 'podkupiti' opozicijske poslance (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Za proračun je v torek zvečer glasovalo 58 poslancev, 36 jih je bilo proti, en poslanec pa se je glasovanja vzdržal. Načrt premiera Ariela Šarona je tako dobil potrebno zaledje za umik.

Če izraelski parlament proračuna ne bi sprejel do četrtka, bi moral Šaron odstopiti, kar bi pomenilo zamudo ali celo propad načrta o umiku Izraela iz 21 judovskih naselbin na območju Gaze in štirih z Zahodnega brega, ki naj bi ga uresničili že to poletje. Izraelska zakonodaja namreč predvideva, da je v primeru, če parlament do 31. marca ne sprejme proračuna, treba v treh mesecih sklicati predčasne volitve.

Šaronu so se uprli v lastni stranki

Izraelski vojak in Palestinec
Izraelski vojak in Palestinec FOTO: Reuters

Šaronu se je uprla tretjina poslancev iz njegove stranke Likud, ki ostro nasprotujejo načrtovanemu izraelskemu umiku, zato je premier minuli konec tedna sklenil dogovor z opozicijsko stranko Šinui. Šaron je 14 poslancem posvetne stranke Šinui v zameno za podporo proračunu odobril proračunska sredstva za študente, nekdanje vojaške obveznike, rezerviste, kulturne ustanove in okoljske projekte v vrednosti 140 milijonov dolarjev.

Izraelski proračun za leto 2005 obsega 266,9 milijarde šeklov (62 milijard ameriških dolarjev) in predvideva stroge varčevalne ukrepe, predvsem na področju obrambe, sociale in izobraževanja. V proračunu je tudi poglavje, ki predvideva financiranje načrta za umik z območja Gaze in delov Zahodnega brega.

Islamski džihad in PLO za isto mizo

Pripadniki PLO
Pripadniki PLO FOTO: Reuters

Skrajno palestinsko gibanje Islamski džihad pa je v torek prvič sodelovalo na pomembnem sestanku Palestinske osvobodilne organizacije (PLO), ki ga je sklical palestinski premier Mahmud Abas, da bi dosegel zbližanje med PLO in skrajnimi palestinskimi organizacijami. Hamas se pozivu ni odzval.

Abas in voditelji skrajnih palestinskih gibanj so se na začetka tega meseca v Kairu tudi dogovorili za sodelovanje v okviru PLO, ki jo trenutno nadzira Abasovo gibanje Fatah, glavni skrajni gibanji Hamas in Islamski džihad pa v njej zaradi nestrinjanja s Fatahom ne sodelujeta. Islamski džihad je zaenkrat pokazal več zanimanja za sodelovanje v PLO.

Vodja Islamskega džihada na območju Gaze Mohamed al Hindi se je v torek prvič udeležil sestanka izvršnega odbora PLO. Po koncu sestanka je povedal, da je njegova skupina zainteresirana za "preoblikovanje PLO". Dodal pa je tudi, da "definitivno obstaja možnost za dosego sporazuma o skupnih političnih temeljih".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10