Poročilo opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) naj bi potrdilo, kar trdi Rusija vse od začetka rusko-gruzijskega spopada. Kot poroča nemški tednik Der Spiegel, ki se sklicuje na vire znotraj nemške vlade, naj bi Gruzija intenzivno pripravljala vojaški napad na Južno Osetijo, ki pa so ga onemogočile ruske sile, ki so skozi predor Roki vstopile v Južno Osetijo. V poročilu naj bi vojni opazovalci pisali tudi o domnevnih gruzijskih vojnih zločinih, med njimi tudi o ukazu napada na speče južnoosetijsko civilno prebivalstvo.
Stalni svet Ovseja je v torek sprejel odločitev o takojšnji napotitvi 20 novih vojaških opazovalcev v Gruzijo. Po navedbah predsedujočega Ovseju, finskega zunanjega ministra Alexandra Stubba, naj bi ti v Gruzijo dopotovali do ponedeljka. Glede na omenjeno odločitev Ovseja, ki sta jo sprejela tako Moskva kot Tbilisi, bi lahko v Gruziji namestili do 100 neoboroženih vojaških opazovalcev.
Putin obljublja umik
Nekdanji ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru za nemško televizijo ARD v petek zatrdil, da se bo ruska vojska sčasoma umaknila iz tamponskih con v Gruziji, vendar šele, ko se bo situacija umirila.
Putin je tudi ostro zavrnil namigovanja, da so v ozadju ruske intervencije v Južni Osetiji drugi razlogi in ne zaščita tamkajšnjih prebivalcev. Če bi bilo to res, "bi bili mi tisti, ki bi sprožili to vojno, vendar je nismo," je še dodal. Ruski premier je zanikal tudi načrtovanje invazije na Ukrajino, kar je po njegovem le provokacija. "Meje Ukrajine smo priznali že davno," je pojasnil Putin.
Putin se je dotaknil tudi ponedeljkovega vrha EU, kjer naj bi razpravljali tudi o sankcijah proti Rusiji zaradi vdora na gruzijsko ozemlje. EU je pozval, naj zavzame "razumno stališče". "Vprašanje sankcij za nas ni nepomembno. Upamo, da bo prevladal razum," je dejal. Putin je EU tudi pozval, naj bo na ponedeljkovem srečanju "resnično objektivna".
EU naj bi na ponedeljkovem vrhu sicer obsodila ravnanje Moskve, vendar pa evropski voditelji po navedbah neimenovanega predstavnika francoskega predsedstva EU ne bodo sprejeli sankcij proti Rusiji. Kot je pojasnil omenjeni vir, "čas za sankcije še ni prišel". Sankcije naj bi zavrnile Španija, Bolgarija, Grčija in Nemčija.
Nič več turističnih vizumov za Ruse
Gruzijsko zunanje ministrstvo je medtem sporočilo, da ruski državljani, ki
bodo hoteli vstopiti v Gruzijo, ne bodo mogli več pridobiti vizumov na
letališčih in mejah. V prihodnje jih bodo lahko kupili le na
diplomatskih misijah in v konzularnih predstavništvih v tujini.
Obenem bodo lahko za vizume zaprosili le Rusi, ki bodo v Gruzijo
potovali z namenom obiskati svojce, iz človekoljubnih razlogov ali
zaradi posla. "Vstopni vizumi za Gruzijo bodo izdani izključno na podlagi originalnih kopij povabil,"
so še sporočili z gruzijskega zunanjega ministrstva. To pomeni, da Rusi
ne bodo mogli dobiti turističnih vizumov. Nova pravila bodo v veljavo
stopila 8. septembra.
Gre za nov gruzijski ukrep proti Rusiji, potem ko je Tbilisi v petek
pretrgal diplomatske odnose z Moskvo, kar pomeni, da bodo morali ruski
diplomati zapustiti državo. Tbilisi bo ohranil le konzularne stike.
Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili, ki napoveduje poostritev zakonov, je sicer znova obtožil Rusijo, da je načrtovala nasilno strmoglavljenje gruzijskega vodstva, kar je ruski premier Vladimir Putin označil za popolno laž. Po njegovih besedah bi moral Sakašvili takoj odstopiti, saj "ne bi smel biti v javni službi".
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.