
Najhujša epidemija kolere, kar so jih kadar koli zabeležili v Zimbabveju, je doslej zahtevala skoraj 473 življenj, so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Dodali so opozorilo: kriza se hitro poglablja. "Izbruhi kolere se v Zimbabveju pojavljajo vsako leto, vendar pa pretekle epidemije niso bile tako obsežne. Zadnji velik izbruh je bil leta 1992, zabeležili smo 3000 primerov," piše v poročilu WHO.
O izbruhu bolezni poročajo iz skoraj vseh delov države. Doslej se je po podatkih WHO okužilo skoraj 12 tisoč ljudi, smrtnost pa je izjemno visoka. Najhuje je, da je kolera ozdravljiva bolezen, pa tudi preprečevanje njenega širjenja je dokaj preprosto.
Neka zimbabvejska človekoljubna organizacija ocenjuje, da je žrtev še več, okoli tisoč. Eden glavnih vzrokov za hitro širjenje bolezni je slaba oskrba z vodo. Vodovodni sistem v prestolnici Harare ne deluje, v drugih mestih po državi je stanje podobno. Ljudje zato pijejo iz okuženih vodnjakov in potokov. Na stotine prebivalcev Zimbabveja pa se vsak dan odpravi čez mejo v Južnoafriško republiko, saj je domači zdravstveni sistem v razsulu.

Vse to so posledice politične in gospodarske krize v nekoč eni najbolj cvetočih afriških držav, še opozarjajo. Zimbabve ima najvišjo inflacijo na svetu. Uradno znaša 231 milijonov odstotkov, neuradno pa je še višja. Cene se vsakih 24 ur podvojijo, police trgovin so prazne, hrane primanjkuje.
84-letni predsednik Robert Mugabe, ki nikakor noče oblasti izpustiti izpustiti iz rok, za nastale razmere krivi zahodne sankcije. Uvedli so jih, potem ko je razlastil bele veleposestnike, zemljo pa razdelil temnopoltim prebivalcem. Njegovi kritiki pa ga obtožujejo, da je sam pripeljal državo na rob propada.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.