Haitijski protestniki so na severu države napadli pripadnike mirovnih sil Združenih narodov. Umrla sta dva človeka, enega je v samoobrambi ubil eden od pripadnikov misije ZN. Misija ZN, ki na Haitiju šteje 12.000 mož, je začela preiskavo o dogodku, a hkrati poudarila, da je njen pripadnik deloval v samoobrambi. Umrl je še en mlajši moški, a okoliščine njegove smrti še niso znane. V spopadih je bilo sicer ranjenih tudi najmanj šest pripadnikov sil ZN.
Spopadi so izbruhnili v ponedeljek, potem ko se je po Haitiju razširila vest, da so kolero na otok prinesli nepalski vojaki, ki delujejo znotraj modrih čelad. Jezni demonstranti so zabarikadirali več cest, zažigali vozila in se s pripadniki sil ZN zapletli v strelske obračune. Razmere so se po trditvah misije ZN v ponedeljek popoldne umirile.
Pri misiji so prepričani, da so imeli nasilni protesti politično ozadje, njihov cilj pa naj bi bil ustvariti ozračje negotovosti pred predsedniškimi volitvami, ki bodo 28. novembra. Glavni vzrok za nasilje pa so sumi, da bi lahko bil vir kolere, ki je doslej na Haitiju zahtevala že skoraj 1000 mrtvih, nepalsko oporišče modrih čelad. To stoji blizu reke Artibonite, kjer se je epidemija začela, nepalski vojaki pa so na Haiti prišli oktobra, potem ko so v njihovi domovini zabeležili več izbruhov kolere. Na Haitiju pa kolere do izbruha epidemije pred tremi tedni niso še nikoli imeli. Ameriška centra za nadzor in preprečevanje bolezni sta ugotovila, da sev kolere, ki pustoši po Haitiju, ustreza sevu, ki je značilen za Južno Azijo.
Na trditve, da naj bi kolero na Haitiju zakrivili nepalski pripadniki modrih čelad, so se danes odzvali v Katmanduju in jih zavrnili. V nepalski vojski so poudarili, da so ustrezni testi pokazali, da ni tako. Dodali so tudi, da izbruhi nasilja niso bili uperjeni zgolj proti nepalskim vojakom, temveč proti "Združenim narodom na splošno".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.