
Trajno zamrznjena tla zadržujejo veliko ogljikovega dioksida in metana. A ker se temperature dvigujejo, je le še vprašanje časa, kdaj tla ne bodo več mogla zadržati vsega tega plina.
Dodaten izpust ogljikovega dioksida in metana nas bi lahko drago stal, poroča Bussines Insider. Če bi prišlo do izpusta teh toplogrednih plinov, bi ekonomijo do leta 2200 stalo okoli 43 bilijonov dolarjev oziroma 38 bilijonov evrov, so izračunali na univerzah Cambridge in Kolorado. To pomeni, da bi nas to letno stalo 206 milijard evrov oziroma 23 milijonov evrov vsako uro.
Raziskovalci so najprej izračunali, koliko toplogrednih plinov bi se sprostilo, nato, koliko bi stalo, da bi se borili proti učinkom.
Neposredni vpliv na ekonomijo bi bili povezani z izgubo kmetijskih površin in porabo za klimatske naprave. Posredni vplivi pa bi bili povezani z zdravjem, ekosistemom, dvigovanjem morske gladine in povečanim številom naravnih katastrof.
''Vplivi bi bili globalni,'' je dejal soavtor študije Chris Hope iz univerze Cambridge.
Arktika in Antarktika sta pri podnebnih spremembah v središču pozornosti, saj bi se zaradi dvigovanja temperatur stalil led in posledično bi se dvignila gladina oceanov. A še večje težave torej ležijo v trajno zamrznjenih tleh.
Da se tundra že pospešeno tali in metan že uhaja, so znanstveniki namignili pri pojavu ogromnih lukenj v Sibiriji.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.