Tujina

Koliko bomo dali Portugalski?

Budimpešta, 09. 04. 2011 13.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Koliko sredstev bo prispevala Slovenija, ni znano, je po zasedanju finančnih ministrov EU pojasnil naš minister Franc Križanič in dodal, da bi lahko šlo za okvirno 300 milijonov evrov, kot je nedavno omenil premier Borut Pahor.

Prvi dan zasedanja je sicer v petek minil v znamenju Portugalske, ki je dan pred tem formalno zaprosila za finančno pomoč. Evropska komisija ocenjuje, da bo Portugalska potrebovala 80 milijard evrov pomoči. Finančni ministri držav v območju evra želijo, da je dogovor dosežen do srede maja.

Finančni ministri EU so zaključili dvodnevno neformalno zasedanje na Madžarskem, ki je bilo predvsem v znamenju pomoči Portugalski. Koliko sredstev bo prispevala Slovenija, ni znano, je po zasedanju pojasnil finančni minister Franc Križanič in dodal, da bi lahko bilo okvirno 300 milijonov evrov, kot je nedavno omenil premier Borut Pahor.

Križanič je potrdil, da so že narejeni interni izračuni, da pa je želja vodstva finančnih ministrov EU in Evropske centralne banke (ECB), da se tega še ne komentira, dokler ne bo narejen program, torej dokler ne bo znana razdelitev pomoči. "Poleg mehanizma, v katerega smo vključeni mi, bo vključen tudi Mednarodni denarni sklad (IMF) in verjetno tudi evropski finančni mehanizem stabilnosti. Tako je preuranjeno soditi, koliko bo to obremenilo naš javni dolg," je pojasnil Križanič.

Predstavnika Portugalske na zasedanju
Predstavnika Portugalske na zasedanju FOTO: Reuters

V preteklih dneh je premier Pahor dejal, da bo Slovenija pomagala Portugalski s 300 milijoni evrov v obliki garancij. Na vprašanje, ali gre torej okvirno za omenjeni znesek, je Križanič odgovoril, da gre brez dvoma okvirno za tak znesek. "Samo je preuranjeno, ker je treba najprej videti, koliko bo država potrebovala, da pride nazaj na normalen trg," je dejal.

V petek je razgovor med ministri potekal predvsem o finančni stabilnosti v Evropi, delovanju različnih mehanizmov in v tem okviru tudi o pripravi programa za pomoč Portugalski v njeni javnofinančni krizi oz. krizi financiranja njenega dolga.

"Seznanili smo se tudi z delovanjem novih regulatornih ustanov v EU, to so nadzorniki na trgu vrednostnih papirjev, zavarovalništva s pokojninskimi skladi in pa bančni nadzornik. Izkazalo se je, da so institucionalni pogoji vzpostavljeni, da so personalno popolnjeni in da so začeli delovati. Njihova praksa se bo pokazala že letos, ko bo prišlo do različnih pogledov pri regulaciji institucij, ki delujejo čez mejo," je dejal Križanič.

Irski finančni minister Michael Noonan
Irski finančni minister Michael Noonan FOTO: Reuters

Ministri so pripravili tudi izhodišča za spomladansko zasedanje IMF in izhodišča za delovanje evropskih držav na G20. Tu je kot pomemben ukrep Križanič izpostavil povezave finančnih trgov s trgi surovin – zlasti ker posebni instrumenti oz. hibridni instituti, ki nastajajo v povezavi med cenami surovin in sestavljenimi vrednostnimi papirji, vodijo v dodatno rast cen surovin.

Tu naj bi se zdaj vzpostavila regulacija, ki bo preprečila pretirano izpostavljanje posameznih investitorjev na tem trgu in s tem zmanjšala špekulacije. "Upam, da bo Francija s to pobudo uspela, kar bo zmanjšalo nihanja na trgu surovin, zlasti nafte," je izpostavil Križanič.

Obseg špekulacij na trgu je dosegel izjemne razsežnosti, kar Francija zdaj skuša s pobudo omejiti, ne samo na trgu nafte, tudi na trgu hrane in na trgu kovin.

Španska finančna ministrica Elena Salgado
Španska finančna ministrica Elena Salgado FOTO: Reuters

Preberite tudi: Na ulicah madžarske prestolnice so se zbrali delavci iz Evrope, ki opozarjajo na kratenje njihovih pravic. Finančni ministri EU pravijo, da so ostri varčevalni ukrepi nujni, evropski delavci pa poudarjajo, da vedno govorimo le o nižanju delavskih plač, nikoli o politikah, ki so vzrok za nižanje plač.

Italijanski minister za gospodarstvo Giulio Tremonti je na zasedanju izpostavil, da bi morali v javni dolg EU vključiti tudi vpliv cene jedrske energije. Tremonti se je navezal predvsem na posledice jedrske katastrofe na Japonskem, ki bo zdaj vplivala na vsa svetovna gospodarstva.

EU mora vzpostaviti strukturne reforme, ki bodo vzpodbudile gospodarsko rast, naredile Evropo močno, njene banke trdne, da se bo ponovno vzpostavila vzdržljiva rast in rast novih delovnih mest, je po zasedanju poudaril predsedujoči srečanju madžarski gospodarski minister Gyorgy Matolcsy. Sporočilo zasedanja je tudi, da krize še ni konec.

Generalni sekretar Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) Angel Gurria je kot gost zasedanja poudaril, da je treba strukturne spremembe tudi implementirati.

John Lipsky z IMF je pojasnil, da so banke odigrale vodilno vlogo v gospodarski krizi in da je zelo nevarno, če so šibke. Matolcsy se je strinjal in opozoril, da morajo zato banke prestati močne stresne teste.

Evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn je ministre opozoril, da mora biti problematika svetovnega gospodarskega neravnovesja ena izmed tem prihajajočega srečanja dvajsetih gospodarsko najrazvitejših držav (G20). Rehn je obenem pojasnil, da se bodo pogajanja o podrobnostih pomoči Portugalski začela nemudoma.

Sicer pa so finančni ministri skupaj prepričevali novinarje in s tem evropsko javnost, da Španija ni v nevarnosti, da bi krenila po poti Portugalske.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (153)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alpskisokol
11. 04. 2011 08.18
To je tema za na referendum in kaj bi glasovali ljudje, 0€ naj si pomagajo sami, en fuzbal klub naj zaprejo pa igralce prodajo pa bojo dobil dost dnarja ven...
eagle_18
11. 04. 2011 01.07
naj že pade ta kapitalizem! kapitalizem=novodobni fašizem oz še hujš, kjer se na prikrit in zakonit način se krade ljudjem-poštenim ljudjem... upam da se folk čimprej zaveda da nas nate*gujejo po dolgem in počez in da se upremo in odpravimo to sra*nje od kapitalizma!!! p.s. ne vem zaka ste nekateri tako ozko usmerjeni glede tega da je pahor oz naša vlada kriva vsega? veste, obstajajo institucije in ljudje ki so vplivnejši od samih držav in ki se jim moramo hočeš ali nočeš klanjati-EU, BANKE,KORPORACIJE,...
Adolph
10. 04. 2011 17.52
Se nisem srecal Slovenca, ki bi nekaj dal . . . . . brez racuna . . .. .
Adolph
10. 04. 2011 17.49
Janezi, revezi kakrsni ste ne bote nic dali, razen garancije za par sto milijonov, kijih bojo portugalci kadarkoli morali poplacat. . ...
bukefal
10. 04. 2011 17.00
Iz Botra, Omladinci (YouTube): Kučan: Pahor, cele dneve je v fitnesu in pri frizerju. Večjega nesposobneža svet še ni videl!
Tonček Balonček
10. 04. 2011 15.26
Komaj čakam, da se na čelo naše slovenske države vrne Janez Janša, razvili se bomo tako nesluteno, da bomo v roku enega olimpijskega ciklusa tako razviti, da bomo finančno sanirali celo ameriške in avstralske banke. Ko bo to mimo, se bomo lotili pa Kitajske in Japonske, tja smo psolali sramotno malo pomoči, kar je velik mkinus Pagorjeve vlade. Sproti bomo posanirali še mariborsko škofijo, njena finančna luknja je primerljiva s Portugalsko, kar pomenbi, da je pomen in vloga RKC v slovenskem gospodarstvu res enormna, čepraj je ni v nobenih evidencah. Takorekoč gre za čudež! Kaj je šele z ljublansko!!?
crnkamn
10. 04. 2011 14.56
z davkoplacevalskim slovenskim denarjem zalagamo propadlo grcijo(slaba vladna politika, gospodarski prevzemi, tajkuni itd) irska, portugalska(pufi na pufe). Vsem tem drzavam bo sledila tudi spanija ki ima 46 miljonov prebivalcev in z 20% brezposelnostjo tolce sam vrh EU. Slovenija je z 10% nekje na sredini, medtem kot drzave tipa Nizozemska, Avstrija, Nemcija imajo le 4-6% brezposelnih. Dokler ne bo uveden red in drugacna vladna politika v nasi drzavi lahko pricakujemo le porast brezposelnosti in posledicno tudi bankrot drzave.
Tonček Balonček
10. 04. 2011 14.55
Vsi vemo, da so vsi ti "zlomi" izmišljeni in totalno poneumljanje, politični konstrukt! Nobene tovrstbne krize ne nastanejo nenadoma, v Evropi in še kej je polno inštitutov, univerz, UMARJev in še česa, skratka na desettisoče ljudi, ki točno slčedijo vsem tokovom in smešno je kar naenkart ugotoviti, da neka država rabi 500 miljard. Saj ne gre za potres, gre za nateg!! In mi naj zdaj delamo dlje, za manjše plače, brez malic, pavze itd., reševali bomo pa ne vem koga. Pa saj je že zdaj pri nas nee parsto ljudi, katerih premoženje je večje od pobranih davkov, večina pa živi čedalej slabše in jih farbajo z nekimi referendumi o umetnih oplojevanjih, malem delu in odpiralnih časih trgovin. Zadnjih dvajset let se politiki iz ljudjdi še bolj niorčujejo kot v obdobju komunističnega nasilja, to je očitno! In Bruselj nam jemlje več kot nekoč beograd, še sladkor in cigarete so anm vzeli!! A> bodo prepovedali še vinograde in žganjekuho? Ne bi se čudil!!! Rdečkarji, kis o nas spravili v to parazitsko zalego, naj končno odgovarjajo, skrajni čas je, da postanemo kneževina, kdo bo prvi knez, je seveda vsem poštenjakom jasno!
Tonček Balonček
10. 04. 2011 14.41
Pahor je popolnoma nesposoben, on še tega denarja ne bi mogel zrihtati, ne zna!!
Niko Ivanuša
10. 04. 2011 13.23
Tako je tudi pri nas, veliki trošijo, mali plačujejo, psi lajajo in karavana gre dalje...!
Tonček Balonček
10. 04. 2011 12.39
Pa ne smešite se že s temi pamfleti proti Pahorji, o tem on ne mora odločati, to je vendar totalni absurd, bodite resni, nobena vlada ne bi nič dala, če je ne bi zavezovale pogodbe in sporazumi! AJanša bi zrihtal 300 miljonov, Pahor jih bo pa nakazal? Pa kdo vas napaja s to demagogijo?A najbolj nesposobna vlada, ki državo, članico EU vodi v propad, naj bi financirala propad starih članic, takorekoč gre za komuniste, ki bodo reševali tradicijo kapitalizma? A ste v teh konstruktih čisto pri sebi, kaj ne razumete, da gre za kolonializem z sredstvi 21. stoletja, kjer imamo demokracijo, pravice, takorekoč vse, razen sredstev za življenje!
Tilen Drek
10. 04. 2011 12.39
bi blu laži če bi rekl da je kvadratn meter slovenije 100€ pa jo ne pokupjo dnar pa folku dajo pa je....pa se nebomo več nč sikeral
povrsniste24kur
10. 04. 2011 12.24
koliko bomo dali portugalski? NIČ!! NIČ NE SMEMO DAT, ŠE SAMI NIMAMO!
Important notice
10. 04. 2011 12.08
Samo milijon nas je, milijon umirajočih med mrliči, milijon, ki pijejo mu kri biriči, en sam milijon, ki ga trpljenje krotoviči in vendar ga nikoli ne uniči! Nikoli in nikdar! Zato, ker nismo trhle bilke, ki po toči ovene, ker mi nismo le številke, smo ljudje! Edino hlapci cvilijo ponižno kakor psi in lajajo, da nas je malo, da bi v uporu vse pobralo ... O, če ljudi bi ne bilo pri nas, ljudi, ki ne ubogajo na vsak ukaz, tedaj bi nas že kdaj odnesel plaz. Tako pa še živimo, čeprav nas je milijon samo, zdahnili bi, da ne trpimo z uporno, dvignjeno glavo!
loden
10. 04. 2011 12.07
Pahor menda prav.....naredite mi to deželo čim bolj revno...:)))
buksl12
10. 04. 2011 12.01
Lahko je delit tuj denar.Ta banda ni nikoli delala nič drugega kod kradla zato pa dajmoše 300 miljonov Portogalcem.Nam bodo pa zopet vse podražili da se napšolni proračun.
cepec22
10. 04. 2011 11.34
Kar drzimo denar v malhi, saj tudi k nam prihajajo dnevi, ko bomo svetu priznali, da nam ni resitve. Kdo bo pa nam pmagal? Gadafi, ko mu bodo veliki placali za nafto. Kdo je dal pooblastilo da Pahor in Krizanic delata z denarjem kot da je njun???????
letalo77
10. 04. 2011 11.28
Volivci na Islandiji so že drugič zavrnili dogovor o poplačilu dolgov propadle banke Icesave. Njihova premierka je izrazila razočaranje, je pa izid tudi hud udarec za vlado in parlament. MI PA KO OVCE, ONI BOGATI PREDLAGAJO, MI PA PLAČUJEMO
DarhVader
10. 04. 2011 11.27
ko bomo mi prišli na vrsto pa bojo sprejeli neki kvazi zakon o pomoči in nas bojo izolirali in potisnili nazaj na jugo
letalo77
10. 04. 2011 11.24
pesem se ponavlja in mi naj vrčujemo, druge države pa naj protestirajo na ulicajh in mi plačajmo