V raziskavi, v kateri so zajeli vse presaditve maternic na svetu, so zapisali, da je takšna operacija ogromna pridobitev, ampak zahteva strogo nadzorovane klinične preizkuse. Ekipa japonskih zdravnikov je presaditev maternice označila za veliko upanje, a opozorila, da so tovrstne prakse še vedno eksperimentalne, poroča the Guardian.
42 žensk po svetu dobilo drugo maternico
Maternice so doslej presadili v 10 državah, in sicer v Savdski Arabiji, Turčiji, Švedski, ZDA, Braziliji, Nemčiji, Srbiji, Indiji, na Češkem in Kitajskem. Prvim je uspešno presaditev maternice uspela Švedom, tam so leta 2014 povili prvega otroka iz presajene maternice. Ženska je pri 36 letih prejela maternico, ki jo je donirala njena 60-letna prijateljica. Leta 2017 se je tudi v Dallasu v ZDA rodil prvi otrok, ki je luč sveta uzrl po zaslugi tovrstne operacije. Na svetu so sicer doslej maternico presadili 42 ženskam, rodilo se je 11 otrok, kar osem na Švedskem. S presajeno maternico je uspešno rodilo šest Švedinj, dve celo dvakrat.
Nenehne izboljšave
V raziskavi so poudarili, da je največji izziv pri takšnih operacijah težak dostop do materničnih ven, ki potekajo vzdolž medeničnega dna. V švedski raziskavi na devetih pacientkah so izračunali, da je povprečen čas, ki ga potrebujejo, da odstranijo maternico iz žive darovalke, približno 11 ur in pol, štiri ure in pol pa nadalje traja še operacija na prejemnici. Ekipi kirurgov na Kitajskem je uspelo z uporabo robota za asistiranje zmanjšati čas, ki ga potrebujejo za odstranitev maternice, na približno šest ur. Izboljšano metodo operacije pa bodo preizkusili tudi v Veliki Britaniji, kjer posebna ekipa kirurgov zatrjuje, da bodo izvedli bolj varen in predvsem krajši poseg, ki bo močno znižal tveganje za krvne strdke in poškodbe rodil močno znižal.
V Veliki Britaniji veliko zanimanje za poseg
V Veliki Britaniji pričakujejo, da bodo prvo maternico presadili do konca leta 2018. Trenutno imajo sicer na voljo dovolj finančnih sredstev le za tri tovrstne operacije, v čakalni vrsti je 15 pacientk, približno 750 žensk pa se je pri posebni ekipi za ta poseg pozanimalo o možnosti operacije. Najbolj primerne darovalke maternice so sicer sestre ali mame prejemnice. Po uspešni operaciji mora ženska seveda jemati zdravila, ki zavirajo imunski sistem, saj obstaja, kot pri vsaki drugi presaditvi, možnost zapletov ali celo zavrnitve organa. Ko maternica opravi svojo vlogo, jo je zato treba znova odstraniti, da pacientki ni več treba jemati zdravil.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.