Tujina

Koliko podpisov bo zbral Haider?

Dunaj/Praga/Bruselj, 21. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Peticijo, v kateri se avstrijski svobodnjaki zavzemajo za veto Dunaja na češki vstop v EU, če Praga ne bo zaprla nuklearke v Temelinu, je po začasnih uradnih podatkih na avstrijskem Koroškem podpisalo 65.400 oziroma 15,5 odstotka volilnih upravičencev.

Elektrarna Temelin je sovjetske proizvodnje, a po obnovi ustreza evropskim varnostnim standardom
Elektrarna Temelin je sovjetske proizvodnje, a po obnovi ustreza evropskim varnostnim standardom FOTO: Reuters

Peticija je bila v podpis ponujena več kot pet milijonom avstrijskim volilnim upravičencem. Zadostno število podpisov k peticiji, da bi o zadevi razpravljali na zvezni ravni, torej v parlamentu, naj ne bi bilo vprašljivo. V ocenah nekateri opazovalci napovedujejo možnost, da bo - proces zbiranja podpisov teče od 14. januarja - zbran daleč več kot zgolj potreben fond glasov avstrijskih volilcev, morda tudi okrog 900.000.

Navsezadnje so v avstrijski zgodovini v vseh tovrstnih pobudah uspeli zbrati več kot 100.000 podpisov. Verjeten uspeh tokratne pobude pa bo najbrž v veliko nezadovoljstvo močnejšega vladnega koalicijskega partnerja, torej OeVP, ki vse od začetka ostro nasprotuje svobodnjaški gesti.

Sama pobuda ni sprožila le napetosti v zvezni vladi v Avstriji, saj Haider pričakuje, da bo ob zadostni uspešnosti peticije Dunaj res pogojil češki vstop v EU s Temelinom, pač pa tudi splošno napetosti na relaciji Dunaj - Praga, na kateri je bilo izmenjanih kar nekaj ostrih verbalnih dialogov. Avstrijska vlada je namreč ob posredovanju Evropske komisije decembra lani dosegla dogovor s Prago glede Temelina, ki ne predvideva zaprtja elektrarne, na tej podlagi pa je nato Češka z Brusljem v pristopnih pogajanjih zaprla poglavje energetike. Nuklearka v Temelinu je stare, sovjetske izdelave, vendar pa je bila posodobljena, s čimer je Češka zadovoljila zahteve, izražene na ravni EU, po izpolnjevanju dovolj visokih varnostnih standardov. Praga sicer zahteve FPOe odločno zavrača.

Se je tudi češki premier Zeman ujel na Haiderjeve politične limanice?
Se je tudi češki premier Zeman ujel na Haiderjeve politične limanice? FOTO: Reuters

Češki premier Miloš Zeman je na primer za ponedeljkovo izdajo avstrijskega tednika Profil koroškega deželnega glavarja in prejšnjega šefa svobodnjakov Joerga Haiderja obtožil za "populističnega pronacističnega politika", v pogovoru za revijo Format pa ga je opredelil za "resno nevarno osebo v evropski politiki", njegovo politiko pa za "nacionalistično, populistično in šovinistično". Nič manj oster ni bil Haider, ki je Zemana označil za politika, ki se oklepa komunizma, vodja poslanske skupine svobodnjakov v avstrijskem parlamentu Peter Westenthaler pa je češkega premiera žaljivo opisal kot "duševno motenega" ter "bolj doma v džungli kot v Evropi".

Ob siloviti izmenjavi žaljivih in osebnih obtožb sicer ne gre pozabiti, da je morda manj žaljivo, vsekakor pa zelo ostro na vstop desničarskih Haiderjevih svobodnjakov v vlado na Dunaju v letu 2000 odreagirala cela Evropa. Štirinajst članic petnajstčlanske EU je proti Avstriji celo uvedlo sankcije, konkretno zamrznilo diplomatske odnose in se odpovedalo stikov na visoki ravni. Sankcije so kasneje ukinili in sicer ob ugotovitvi, da kljub sodelovanju svobodnjakov v vladi na Dunaju demokracija in človekove pravice v Avstriji niso ogrožene.

Ljudska stranka izjav še ni komentirala, vendar pa je častni član stranke Alois Mock ponovil, da Avstrijo in Češko povezuje stoletna skupna zgodovina in da bi morala Češka pokazati več razumevanja za prizadevanja največje možne varnosti jedrske elektrarne.

Rezultati zbiranja podpisov bodo po pričakovanjih objavljeni nocoj ob 22. uri.

Evropska komisija ne pričakuje zapletov

Na Evropski komisiji, kjer opozarjajo, da z dogodki v Avstriji glede vprašanjem češke jedrske elektrarne v Temelinu nimajo nič opraviti, so prepričani, da zaplet poteka širitve Evropske unije ne more ogroziti. Sam proces intenzivno teče, Češka pa je ena bolj naprednih kandidatk in se uvršča med države, za katere je ocenjeno, da bi lahko članstvo v EU pridobile v letu 2004, še sporočajo iz Bruslja.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij