Novi in nekdanji premier Srbije, Vojislav Koštunica in Zoran Živković sta ob današnji obletnici umora njunega predhodnika Zorana Đinđića položila vence pod spominsko ploščo na poslopju republiške vlade, ki so jo namestili ob koncu januarja letos.
Žalne slovesnosti se je udeležila tudi večina članov sedanje in prejšnje, Živkovićeve vlade, venec pa je položil tudi princ Aleksandar Karađorđević. Žalna slovesnost je bila tudi ob Đinđićev grobu, spomin na nekdanjega premiera pa so sicer v minulem letu zaznamovali tudi z imenovanjem ulic po njem v številnih srbskih mestih.
Na beograjskem pokopališču so ob navzočnosti več tisoč ljudi ob grobu Zorana Đinđića priredili priložnostni obred po običajih srbske pravoslavne cerkve. Na pokopališču se je zbralo več tisoč ljudi, žalne slovesnosti pa so se udeležili predsednik državne skupnosti SČG Svetozar Marović, delegacija črnogorske vlade na čelu s premierom Milom Đukanovićem, ministri nekdanje in nove srbske vlade, člani Đinđićeve družine in drugi.
Leto dni po uboju Đinđića
Takoj po umoru so oblasti razglasile izredne razmere, policija pa je 10 ur po atentatu objavila imena 23 ljudi, ki jih je osumila sodelovanja pri umoru. Vsi naj bi bili pripadniki kriminalne združbe iz beograjske občine Zemun, prvoobtoženi pa je nekdanji poveljnik posebne policijske enote (JSO) Milorad Luković-Legija, ki je še vedno na begu.
Srbska policija se je po atentatu lotila obsežne operacije, imenovane Sablja, med katero je pojasnila tudi številne druge umore in hude zločine, vključno z umorom nekdanjega srbskega predsednika Ivana Stamboliča avgusta 2000. Ob koncu minulega leta so začeli "proces stoletja" proti trinajstim obtožencem za Đinđićev umor, ki ga tako kot večmesečno preiskavo atentata spremljajo različna sumničenja.