Ker se organski izdelki na trgu prodajajo dražje, komisija tovrstno kmetovanje vidi tudi kot okrepljen vir zaslužka za evropske kmete.
"Spodbujanje pridelave in porabe okolju prijaznih kakovostnih pridelkov je eden osrednjih ciljev prenovljene kmetijske politike EU. Zato želimo spodbuditi okoljsko kmetovanje, in sicer z večjim obveščanjem potrošnikov, okrepljenim nadzorom in izboljšanim raziskovanjem," je ob sprejemu akcijskega načrta dejal evropski komisar za kmetijstvo in ribištvo Franz Fischler.
Akcijski načrt je zasnovan na 21 konkretnih ukrepih. Mednje sodi obsežna obveščevalna kampanja, sofinancirana s strani EU, s katero naj bi se dvignila raven obveščenosti predvsem pri porabnikih, dobaviteljih in v javni prehrani. K temu naj bi še posebej pripomogla uvedba evropskega znaka za organsko prehrano, ki naj bi sicer spremljal nacionalne oznake.
Organsko kmetovanje naj bi EU spodbujala tudi skozi ukrepe svoje kmetijske politike, kot so podpora pri preusmeritvi kmetij v popolnoma organsko pridelavo in izobraževanje o organskem kmetovanju, od proizvodnje do predelave in marketinga. V podporo pri širjenju ekološkega kmetovanja naj bi EU podprla tudi različne raziskave, predvsem v smeri novih tehnologij. Prav tako se je komisija zavzela za nadaljnjo harmonizacijo standardov za okoljsko kmetovanje ter tudi njihovo izboljšavo ter dopolnitev na področjih, kjer jih še ni ali pa so ti pomanjkljivi. Prav tako je treba zagotoviti boljši nadzor pri spoštovanju standardov ekološkega kmetovanja, meni komisija.