
Na Poljskem so več kot 40.000 agentom nekdanje komunistične tajne policije, pripadnikom državne varnosti in obveščevalnih služb ter nekaterim komunističnim funkcionarjem z nekdanjim poljskim predsednikom Wojciechom Jaruzelskim na čelu s 1. januarjem več kot prepolovili njihove pokojnine.
S 1. januarjem je na Poljskem začel veljati nov zakon, ki spreminja sistem obračunavanja pokojnin. V skladu z njim se bo omenjenim kategorijam prebivalstva pokojnina obračunavala po koeficientu 0,7, tako kot tudi vsem drugim Poljakom, in ne po dosedanjem koeficientu 2,6. Zakon sta lani potrdila oba domova poljskega parlamenta.
Na vladi v Varšavi zatrjujejo, da ne gre za nov način obračunavanja s pripadniki nekdanjega režima. Slednjim so bili zgolj odvzeti nekateri privilegiji, ki so jih uživali še iz časov komunizma in so jih postavljali nad preostale Poljake.
Med tistimi, ki bodo morali od zdaj živeti z manj denarja, so tudi zadnji predsednik komunistične Poljske Jaruzelski ter člani njegove vojaške vlade, ki jo je oblikoval ob razglasitvi izrednih razmer v državi decembra 1981. Jaruzelski je imel doslej okoli 2000 evrov vojaške pokojnine, po novem pa bo ta znašala le okoli 1000 evrov. Povprečna pokojnina na Poljskem sicer znaša 570 evrov.
Omenjene pokojnine se sicer utegnejo kmalu znova zvišati, saj bo o skladnosti novega zakona z ustavo že predvidoma 13. januarja odločalo poljsko ustavno sodišče.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.