Pred več kot 600.000 zbranimi na maši ob zaključku svetovnih dnevov mladih je sveti oče mladim vernikom sporočil, da ne smejo dovoliti, da bi dejanja peščice odvrnila njihovo vdanost.
Papež je zbranim spregovoril na nekdanjem letališču v severnem delu Toronta, ki so ga za to priložnost spremenili v veliko cerkev na prostem s 50 metrov visokim križem, ki se je dvigal nad prizoriščem. Množica se je raztezala, do koder je seglo oko. Zastave z vseh koncev sveta so zavihrale, ko se je mimo pripeljal papamobil s papežem, ki je sedel in mahal z rokami v pozdrav.
Večina vernikov je noč preživela na prostem in so se v jutro zbudili premočeni od dežja. Močan dež je nato prestavil papežev prihod za 20 minut.
Papež je minulo noč vodil dveinpolurno nočno bedenje, v katerem je mlade pozval, naj zgradijo novo civilizacijo miru in svobode. Njegov glas je bil kljub znakom bolezni močan. Mlade je pozval, naj zgradijo civilizacijo ljubezni in naj v mestu človeka zgradijo božje mesto.
Papež bo v ponedeljek odpotoval v Gvatemalo, nato pa še v Mehiko, kjer bo zaključil svoje 97. pastoralno potovanje.
Katoliški Woodstock
Zbrani v Downsview Parku so v ozračju miru in ljubezni zavzeto poslušali svojega duhovnega voditelja, ki jih je pozval, naj "v mestu človeka zgradijo božje mesto". "Vi ste moški in ženske jutrišnjega dne," je poudaril papež, ki je še vedno zelo priljubljen med mladimi. "V vaših srcih in v vaših rokah je prihodnost. Bog je vam zaupal težko, a navdušujočo nalogo, da sodelujete z njim pri izgradnji civilizacije ljubezni," je mladim iz 170 držav, tudi Slovenije, sporočil papež.
Papež je v govoru, ki so ga pogosto prekinjali ploskanje in navdušeni vzkliki, dejal, da je upanje, da bo človeštvo preživelo med tolikšno nepravičnostjo in trpljenjem, upanje na novo civilizacijo svobode in miru. Izpostavil je dva nasprotujoča si dogodka, ki sta zaznamovala začetek novega tisočletja - množična praznovanja v Rimu ob prihodu leta 2000 in teroristični napad v New Yorku 11. septembra lani - in se vprašal, na kakšnih temeljih v prihodnosti zgraditi družbo.
Papež je mlade pozval, naj se soočijo s tehnološko revolucijo, vendar naj ob tem ne pozabijo na versko dimenzijo človeka, naj ne bodo zadovoljni z začasnimi odgovori na osnovne probleme in naj ne dovolijo, da se njihova življenja ujamejo v instinktivne nagone, kratkotrajne občutke in minljivo navdušenje.