Tujina

Konec krize v Betlehemu?

Tel Aviv/Rim/Betlehem/Tulkarm, 07. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Izraelska vojska je sporočila, da se je uresničitev dogovora o končanju obleganja bazilike Jezusovega rojstva v Betlehemu zavlekla, ker nobena država ni pripravljena sprejeti 13 palestinskih skrajnežev, ki naj bi po dogovoru odšli v izgnanstvo.

Dogovor je odobril tudi palestinski voditelj Jaser Arafat
Dogovor je odobril tudi palestinski voditelj Jaser Arafat FOTO: Reuters

V skladu z dogovorom, ki ga je odobril tudi Jaser Arafat, naj bi 13 Palestincev izgnali v Italijo, 26 drugih pa napotili na palestinsko avtonomno območje v Gazi. Italija je sicer danes izključila možnost, da bi sprejela omenjenih 13 Palestincev.

Tudi ameriški državni sekretar Powell je v telefonskem pogovoru z italijanskim premierom Silviom Berlusconijem iskal možne rešitve za konec izraelskega obleganja bazilike Jezusovega rojstva v Betlehemu, vendar naj bi Italija kljub telefonskemu pogovoru med državnikoma še vedno izključevala možnost, da bi sprejela omenjene Palestince.

Kot je pojasnil tiskovni predstavnik italijanskega zunanjega ministrstva, je treba najprej izvedeti, katera kazniva dejanja omenjeni trinajsterici očitajo, da bo Italija vedela, kakšno odgovornost s tem prevzema. Italijanska vlada se o sprejetju palestinskih ujetnikov želi najprej posvetovati z Evropsko unijo. Italijanska televizija pa je poročala, da bodo palestinske ujetnike najverjetneje prepeljali v neki frančiškanski samostan v Italiji, saj je bazilika Jezusovega rojstva pod nadzorom frančiškanov.

Preostali Palestinci od skupno 120 ljudi, ki so se skrivali v cerkvi, se v skladu za dogovorom lahko vrnejo na svoje domove. Med izraelskim obleganjem bazilike, ki je trajalo 35 dni, je cerkev zapustilo 80 Palestincev, osem pa so jih ustrelili izraelski ostrostrelci.

Kdo odhaja v izgnanstvo?

Izraelski vojak postavlja detektor ob izhodu iz bazilike
Izraelski vojak postavlja detektor ob izhodu iz bazilike FOTO: Reuters

Med trinajstimi Palestinci, ki naj bi jih izgnali v Italijo, je devet članov Brigade mučenikov Al Akse, skrajne skupine, ki je povezana z gibanjem Fatah palestinskega voditelja Jaserja Arafata, in trije člani skrajne islamske organizacije Hamas. V azil bo moral oditi tudi vodja palestinske varnostne službe v Betlehemu Abdulah Kasem. Dogovor predvideva tudi umik izraelskih sil iz Betlehema, zadnjega pomembnejšega mesta na Zahodnem bregu, ki ga Izraelci še niso zapustili.

Vodja generalštaba izraelske vojske Šaul Mofaz je napovedal, da se bo po izpraznitvi bazilike vojska umaknila iz Betlehema. Izraelski obrambni minister Benjamin Ben Eliezer je sicer že odobril dogovor, medtem ko ga je gibanje Fatah palestinskega voditelja Jaserja Arafata obsodilo, češ da "legitimizira logiko okupacije in politiko prisilnega izgnanstva, kar je v nasprotju z vsemi mednarodnimi konvencijami". Dogovor je obsodila tudi skrajna islamska organizacija Hamas.

Nov vdor v Tulkarm

Izraelski tanki davi znova vdrli v mesto Tulkarm na Zahodnem bregu, kjer naj bi po lastnih navedbah iskali palestinske skrajneže, ki naj bi pripravljali samomorilski napad. Izraelska vojska je v Tulkarm vdrla že v noči na ponedeljek, pri čemer je bil po palestinskih podatkih ubit devetletni deček. V davišnjem streljanju v bližini Rafe na območju Gaze pa so izraelski vojaki ubili 17-letnega Palestinca, še enega pa ranili.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1