Proračunski popust je za Veliko Britanijo kot edino od vseh članic povezave še v 80. letih izborila takratna premierka Margaret Thatcher.
"Britanski rabat sodi v drugo obdobje evropske zgodovine," je menil predsednik komisije Romano Prodi, nizozemski premier Jan Peter Balkenende pa je terjal "razmislek o vseh velikih neto plačnicah v skupni proračun".
Evropska komisija bo 14. julija predlagala nov, konkretni predlog prihodnje finančne perspektive, ki bo uravnavala skupno porabo Evropske unije v obdobju od začetka leta 2007 do izteka leta 2013, v njem pa se bo zavzela tudi za uvedbo splošnega korekcijskega mehanizma za velike proračunske neto plačnice, je napovedal Prosi in poudaril, da je potreba po splošnem korekcijskem mehanizmu vedno večja.
Upoštevati je treba interese vseh
Prihodnja finančna perspektiva mora biti uravnotežena, upoštevati je treba tako interese velikih neto plačnic kot držav prejemnic, pa je poudaril nizozemski premier. "Če povprečen Nizozemec v proračun plačuje šestkrat več kot povprečen Francoz, to ni ravnovesje. Zato je nujen razmislek o vseh velikih neto plačnicah v skupni proračun," je bil trdno prepričan Balkenende, čigar država ima najvišji prispevek v skupno blagajno na prebivalca. Nizozemsko predsedstvo EU v drugi polovici letošnjega leta po objavi komisijinega predloga čaka zagon pogajanj o prihodnji perspektivi, ki bodo zagotovo zahtevna in zato tudi dolgotrajna - dogovor je pričakovati šele v letu 2005. Predsedstvo je napovedalo, da si kljub temu želi dogovor o temeljnih načelih, med katere pa sodi tudi dogovor o korekcijskem mehanizmu, ter dogovor o skupni vsoti za večletno porabo.