Šaron je omenjeno odločitev sprejel, potem ko je bil obveščen, da so palestinske oblasti aretirale več osumljencev za umor izraelskega ministra za turizem Rehavama Zevija, kar je bil pogoj za umik prepovedi Arafatovega gibanja.
Silovit odgovor Izraelcev
Izraelska vojska je v odgovor na sinočnje napade palestinskih skrajnežev, v katerih je bilo ubitih 16 ljudi, s helikopterji napadla poslopji palestinskih varnostnih sil na severu Gaze. O razmerah v državi pa je razpravljal tudi varnostni kabinet izraelske vlade.
Pred tem je bilo v napadu na sedež Arafatovega urada v Gazi ranjenih 20 Palestincev. Po palestinskih podatkih so izraelski helikopterji na poslopje izstrelili okoli 30 raket. V času napada Arafata ni bilo v stavbi.
Po poročanju izraelske televizije je bil davi ob vhodu v kraj Netzarim na območju Gaze ubit en Palestinec, ki je streljal na izraelsko stražo in pri tem ranil dva Izraelca. Izraelska vojska je danes tudi nadaljevala vdor v mesto Rafah na jugu območja Gaze, po podatkih palestinskih virov pa je izraelska vojska bombardirala tudi poslopja palestinskih varnostnih sil v Ramali.
Policija v Tel Avivu in na obmejnih območjih je medtem razglasila izredno stanje, saj pričakujejo nove samomorilske napade. Izraelska vojska je v soboto zvečer poskušala ubiti visokega sodelavca palestinske tajne obveščevalne službe Abdelkarima Awafa, vendar pa je namesto njega ubila njegovega brata Samirja. Izraelski premier Šaron naj bi se danes o položaju na območju posvetoval z zunanjim ministrom Šimonom Peresom in obrambnim ministrom Benjaminom Ben Eliezerjem.
Iz solidarnosti do palestinskega ljudstva so izraelski Arabci razglasili splošno stavko. Trgovine, samopostrežne prodajalne in šole v lasti Arabcev so zaprte, javni prevoz pa je močno zmanjšan.
Šaron pripravljen na pogajanja s Palestinci
Izraelski premier Ariel Šaron je na zasedanju svojega kabineta v Jeruzalemu povedal, da zaradi povečanega nasilja v regiji odstopa od svoje dosedanje zahteve, da se pred začetkom pogajanj s Palestinci za sedem dni popolnoma prekine spopade. Ta Šaronova zahteva je bila po ocenah EU in ZDA glavna ovira na poti do dolgoročne prekinitve ognja na območju.
Šaron je na seji vlade še izjavil, da je država v vojni in če ne bi izraelske sile napadale palestinskih območij, bi bilo izraelskih žrtev palestinskih atentatov še veliko več.
Čeprav je Šaron pristal na začetek pogajanj o prekinitvi spopadov brez sedemdnevne prekinitve spopadov, je vodja palestinske tajne obveščevalne službe na območju Gaze Mohamed Dahlan poudaril, da je pogoj za prekinitev ognja izraelski umik iz vseh palestinskih območij v roku 48 ur.
Izraelski minister brez listnice Dani Naveh je danes pozval k ponovni zasedbi vseh palestinskih avtonomnih ozemelj. "Naše enote bi morale zavzeti vsa palestinska ozemlja, da bi uničila teroriste," je dejal Naveh, sicer član desničarskega Likuda.
Vodja generalštaba izraelske vojske Šaul Mofas je sporočil, da bodo nadaljevali napade na Palestince "iz zraka, z zemlje in morja". Obenem je izrazil nasprotovanje ponovni zasedbi palestinskih avtonomnih ozemelj.
Skrajni desničarski stranki napovedali izstop iz vlade
Koalicija dveh skrajnih desničarskih strank, Narodna enotnost in Izrael Beitenou je napovedala, da bo izstopila iz vlade zaradi odločitve premiera Ariela Šarona, da odstopi od zahteve o sedemdnevnem premirju za začetek pogajanj s Palestinci. Tiskovni predstavnik koalicije je sporočil, da bo sedem njenih poslancev, med njimi dva ministra in en namestnik ministra, zapustilo vladajočo večino, ko bosta vodstvi strank v ponedeljek potrdili odločitev parlamentarne skupine.
V včerajšnjih napadih 13 mrtvih
Do samomorilskega napada, v katerem je bilo ubitih 11 ljudi, več kot 50 pa ranjenih, je prišlo, ko se je nek 20-letni Palestinec razstrelil v priljubljeni kavarni na zahodu Jeruzalema. Odgovornost za napad je prevzelo islamsko skrajno gibanje Hamas.
Nekaj ur pred tem pa je prišlo do napada, v katerem sta dva Palestinca v kraju Netanya streljala na mimoidoče in pri tem ubila dva Izraelca, več kot 50 pa ranila.
Ameriška administracija je obe strani pozvala h končanju nasilja, predstavnik izraelske vlade pa je dejal, da želijo Palestinci z napadi preprečiti novo turnejo ameriškega posrednika za Bližnji vzhod Anthonyja Zinnija. Tudi palestinska stran obtožuje izraelsko, da le-ta želi s poglabljanjem konflikta preprečiti nov Zinnijev obisk v regiji.
Savdski zunanji minister z novim mirovnim predlogom
Savdski zunanji minister Savd al Faizal je Izraelu ponudil popoln mir v zameno za izraelski umik s palestinskih ozemelj in ustanovitev neodvisne Palestine z glavnim mestom Jeruzalemom. Minister al Faizal je po srečanju z egiptovskim predsednikom Hosnijem Munarakom v Šarm el Šejku Izrael pozval, naj se umakne z arabskih ozemelj, ki jih je zasedel med vojno, in naj zagotovi Palestincem njihove zakonite pravice, vključno z ustanovitvijo neodvisne države. Minister je še poudaril, da želijo arabske države doseči trajen in vsestranski mir, vendar mora hkrati tudi Izrael pokazati dobro voljo za dosego miru. To je bilo s savdske strani doslej najbolj podrobno pojasnilo mirovne pobude, ki jo je minuli mesec predstavil savdski kronski princ Abdulah.
Arabske države so se ob koncu ministrskega zasedanja Arabske lige v Kairu odločile, da bodo nadaljevale politične pritiske pri ZN in pri posrednikih (ZDA, Rusija, EU), da bi ustavili "izraelsko nasilje" nad Palestinci ter da bi jim zagotovili mednarodno zaščito. Libija je ob tej priložnosti tudi pozvala vse arabske države k političnemu in gospodarskemu bojkotu Izraela. Kot je dejal libijski minister za afriško enotnost Ali Abdelsalam el Treiki, bo libijska vlada Palestincem ponudila 50 milijonov dolarjev pomoči in plačilo stroškov zdravstvene oskrbe vseh žrtev izraelskih napadov.
O savdskem predlogu se udeleženci konference v Kairu niso pogovarjali. O tem naj bi govorili na arabskem vrhu 27. marca v Bejrutu.