Kot je dejal vodja ukrajinske opozicije Viktor Juščenko, se je v minulih 17 dneh iz upora oblikovala nova država. "Spoznali smo, da smo evropska država," je še dejal Juščenko, ki se je zahvalil tudi policiji in vojski, ker se niso zatekle k sili proti protestnikom.
Juščenkovi privrženci so v minulih dneh, ko so se pojavile obtožbe o prevarah na drugem krogu predsedniških volitev, obkolili poslopje ukrajinskega parlamenta in blokirali glavne institucije. Danes pa so po navodilu Juščenka te blokade ukinili.
Po več dneh merjenja politične moči se zdi, da je politična kriza v Ukrajini verjetno končana. Ukrajinski parlament je danes namreč sprejel paket zakonov o reformi volilnega zakona in ustavnih spremembah. Paket zakonov, s katerim so bile izpolnjene zahteve obeh strani, je že podpisal predsednik države Leonid Kučma, ki je na zahtevo opozicije tudi odpustil generalnega tožilca Genadija Vasiljeva.
Komu je napoti Juščenko?
Zdravniki avstrijske klinike, kjer se je med volilno kampanjo zdravil ukrajinski opozicijski predsedniški kandidat Viktor Juščenko, so potrdili, da je nekdo poskušal politika zastrupiti. Še vedno pa se trudijo ugotoviti, katera snov je iznakazila Juščenkov obraz. Strup, ki so ga atentatorji uporabili, je namreč na obrazu opozicijskega prvaka pustila globoke brazde, posledice cist in ran.
Zdravnikom dunajske klinike Rudolfinerhaus pri raziskovanju pomagajo strokovnjaki iz Velike Britanije in Združenih držav. Juščenka bodo v prihodnjih dneh še enkrat pregledali, vendar so že zdaj prepričani, da je šlo za poskus umora. "S poskusi smo končali in lahko že rečem, da vemo, za kateri strup gre. Ne dvomimo, da je Juščenka nekdo želel zastrupiti," je dejal dr. Nikolai Korpan. Korpan pa je zanikal poročanje britanskega časnika The Times, da naj bi sam izjavil, da so voditelja ukrajinske opozicije Viktorja Juščenka zastrupili. "Domneva o zastrupitvi vse do danes še ni potrjena ali izključena. Brez dodatnih preiskav ni mogoče postaviti natančne diagnoze," je dejal Korpan, ki je pristojen za Juščenkovo zdravljene.
Juščenka so z globokimi ranami na obrazu in bolečinami v trebuhu na Dunaj pripeljali v začetku septembra. Čez en teden se je s paraliziranim obrazom in katetrom v hrbtu vrnil v Ukrajino in nadaljeval svojo kampanjo. V Avstrijo se je nato vrnil čez štirinajst dni, ko je začutil močne bolečine v križu.
Je atentat naročil Janukovič?
Dokaz, da je šlo za poskus atentata, bi pomenil udarec tudi za njegovega nasprotnika, kandidata premiera Viktorja Janukoviča, ki se bo z Juščenko 26. decembra še enkrat soočil na volitvah. Pojavljajo se namreč vprašanja, ali je umor naročil sam Janukovič, njegovi zavezniki, ali celo Kremelj, ki se boji, da bo Juščenko Ukrajino oddaljil od njihovega vpliva in jo približal Natu in Evropski uniji.
Janukovičevi zavezniki so se svojemu nasprotniku sprva le posmehovali, češ da je vzrok njegove slabosti pokvarjen suši, preveč konjaka in močan herpes. Parlamentarna preiskava ni našla dokazov o zastrupitvi. Dr. Korpan, priznani avstrijski toksikolog, pravi, da ne vedo natančno, kako je strup prišel v politikovo telo, "lahko z injekcijo ali z uživanjem hrane," je pojasnil. Dr. John Henry, strokovnjak iz Velike Britanije pa meni, da akne, ki so se pojavile, kažejo na zastrupitev z dioksinom. Tega zdravniki sprva niso mogli preveriti, saj jim Juščenko ni dovolil opraviti biopsije, ker na svoji volilni kampanji ni želel nastopiti s šivi.
Parlament sprejel sklop zakonov
Za spremembe volilnega zakona in za ustavne spremembe sta glasovala 402 člana parlamenta. Ustavna sprememba predvideva zmanjšanje predsednikove moči in povečanje moči parlamenta. Več pooblastil za reševanje sporov med nacionalističnim zahodom in rusko govorečim vzhodnim delom države bodo dobile tudi posamezne regije.
Opozicija je zahtevala spremembo volilnega zakona, da bi zagotovila pošteno izvedbo ponovljenega drugega kroga predsedniških volitev, ki bo 26. decembra. Vladna stran pa je vztrajala pri sprejemanju reforme volilne zakonodaje skupaj s spremembo ustavnega določila, s katerim bi številne pristojnosti predsednika države prenesli na parlament oziroma predsednika vlade. Slednjo zahtevo je vložil odhajajoči predsednik Leonid Kučma.
Na odločitev parlamenta pozitivni odzivi
Ukrajinska opozicija pod vodstvom Viktorja Juščenka je pozdravila odločitev ukrajinskega parlamenta, ki je sprejel paket zakonov o reformi volilnega zakona in ustavnih spremembah. "Juščenkovo moštvo je pokazalo, da se ne bori samo za polnomočja. Gre predvsem za združeno demokratično državo, ki dovoljuje kompromise in dogovore med političnimi silami," je v Kijevu izjavil poslanec Juščenkove Naše Ukrajine Nikolaj Tomenko. Podobnega mnenja so tudi v taboru sedanjega predsednika ukrajinskega vlade Viktorja Janukoviča.
Nekdanji ukrajinski predsednik Leonid Kravčuk, ki velja za Janukovičevega zaupnika, je sprejeti kompromis o rešitvi državne krize označil kot "zmago za vse, brez izjeme". V parlamentu sprejet paket zakonov je signal za spravo vse države, je še dejal prvi predsednik neodvisne Ukrajine, ki je med volilno kampanjo podprl Janukoviča.
Da tudi politiki opozicije niso brez madežev, je dokazala Julia Timošenko, ena vodilnih opozicijskih osebnosti in tesna prijateljica Juščenka. Rusija je namreč nanjo zaradi suma prevar razpisala tiralico, zato jo sedaj išče tudi Interpol. Če bo na volitvah zmagal Juščenko, bi Timoščenkova zagotovo dobila eno od vodilnih pozicij v novi vladi.
Janukovič in Timošenkova kritizirala odločitev ukrajinskega parlamenta
Predsednik ukrajinske vlade Viktor Janukovič pa je kritiziral v ukrajinskem parlamentu sprejet kompromis o ustavnih spremembah in novo sestavo volilne komisije. "V državi vlada samovolja," je na srečanju s svojimi pristaši v Donecku na jugovzhodu države dejal Janukovič. Z odločitvijo parlamenta tudi ni zadovoljna ena izmed voditeljic ukrajinske opozicije Julija Timošenko, ki je napovedala ustavno tožbo. "Prepričana sem, da ustavna reforma ni legitimna," je poudarila Timošenkova. Ob tem je še ocenila, da za odločitvijo ukrajinskega parlamenta stoji ukrajinski predsednik Leonid Kučma. "To je Kučmino delo v parlamentu. S svojim vplivom na politike je dosegel odločitev, ki koristi predsedniku in njegovemu klanu," je poudarila 44-letna nekdanja podpredsednica vlade.
Kljub odločitvi ukrajinskega parlamenta se danes nadaljuje blokada predsedniške palače v Kijevu, je pa Juščenko že napovedal, da se bo blokada vladnih stavb končala ob 19. uri po lokalnem času (ob 18. uri po srednjeevropskem času).
Rusija ne želi vmešavanja v ukrajinske zadeve
Na zasedanju Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je Rusija ostro napadla deklaracijo 55 članic organizacije, ki je vse strani v Ukrajini pozvala, naj si prizadevajo za pošteno ponovitev volitev. "Naši partnerji zahtevajo dodatne formulacije, kar bi pomenilo vmešavanje v ukrajinski pogajalski proces," je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Ameriški državni sekretar Colin Powell je obtožbe zavrnil, saj naj bi deklaracija pomenila le možnost, da Ukrajina sama odloča, kdo ji bo v prihodnosti vladal in koga želijo imeti za prijatelj.
Grizlov: Rešitev je Janukovič
Samo Janukovičeva zmaga lahko ohrani celovitost Ukrajine, je izjavil Boris Grizlov, ruski poslanik, ki v Kijevu sodeluje pri reševanju politične krize. "Prepričan sem, da lahko le Janukovičeva zmaga prepreči razpad Ukrajine," je dejal Grizlov. Na vprašanje, kaj meni o Juščenku, ki se je sam razglasil za predsednika, je odvrnil, da bi bilo treba to samorazglasitev razumeti kot goljufijo.